علم و فناوری گزارش می دهد؛

موضوع سرطانی بودن رانیتیدین از کجا شروع شد ؟/ نتیجه آزمایش بر روی داروهای موجود در کشور اعلام شد

حدود یک ماه پیش ، محققان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) موضوع سرطان‌زا بودن برخی داروهای رانیتیدین را اعلام نمودند؛ در این زمینه ، از آن زمان تحقیقات گسترده ای در ایران شروع شد که در نهایت روز گذشته سخنگوی سازمان غذا و دارو، از سالم بودن داروها رانیتیدین موجود در کشور خبر داد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ حدود یک ماه پیش ، محققان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) موضوع سرطان‌زا بودن برخی داروهای رانیتیدین را اعلام نمودند؛ از آن زمان تاکنون، بسیاری از بیماران کشورمان که از این دارو مصرف می نمودند نگران عوارض مصرفی این دارو هستند. در این زمینه روز گذشته ، سخنگوی سازمان غذا و دارو ، نتیجه تحقیقات بر روی داروی رانیتیدین ‌های ایرانی را اعلام نمود .

رانیتیدین چیست ؟

رانیتیدین (Ranitidine) دارویی است که کاربرد اصلی آن در درمان زخم معده و گاستریت است. این دارو که به دسته ‌ای از داروها به ‌نام "مهارکننده‌های گیرنده‌ هیستامین" تعلق دارد؛ در درمان کوتاه مدت زخم ‌های فعال دوازدهه یا زخمهای فعال و خوش‌خیم معده، حالات مرضی ترشح بیش از حد اسید معده مانند نشانگان زولینگر- الیسون و برگشت محتویات معده به مری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. رانیتیدین به ‌‌شکل کپسول، قرص،  شربت خوراکی یا محلول قابل‌ تزریق در بازار کشورهای مختلف به ‌وفور موجود است .

موضوع سرطانی بودن رانیتیدین از کجا شروع شد ؟

حدود یک ماه پیش، محققان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در گزارشی از احتمال سرطان‌زا بودن این داروی مصرفی خبر دادند؛ براساس گفته آن ها، داروهای رانیتیدین، حاوی ماده ناخالص "نیتروسامین" به ‌نام (NDMA) هستند؛ در نتایج به‌ دست‌آمده از آزمایش های صورت‌گرفته، نیتروسامین به‌ عنوان یک سرطان ‌زای انسانی طبقه ‌بندی شده است.

 نیتروسامین در واقع یک نوع آلاینده شناخته ‌شده زیست ‌محیطی است که ممکن است در آب و غذاهای آلوده از جمله گوشت، لبنیات و سبزیجات آلوده یافت شود؛ نیترات یک ماده سمی است و زمانی که این ماده موجود در آب در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرد، ترکیبات نیترات آن کاملاً تغییر یافته و به نیتروسامین تبدیل می‌شود. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا در سال گذشته تحقیقاتی را به‌روی نیتروسامین‌ها انجام داده‌ است؛ براساس گزارش‌های این سازمان، ناخالصی‌های نیتروسامین در داروی‌های نارسایی قلبی به‌نام "آنژیوتانسین" منجر به سرطان می‌شوند؛ و حالا در داروی رانیتیدین، سطح غیرقابل قبولی از نیتروسامین‌ها کشف شده است.

نمونه برداری از رانیتیدین ‌های ایرانی از یک ماه پیش

بعد از اعلام سرطان زا بودن نمونه هایی از داروی "رانیتیدین"، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی کشورمان در ۷ مهر ماه ۱۳۹۸ نامه‌ ای به شرکت های داروسازی تولید کننده رانیتیدین ابلاغ کرد که بر اساس آن شرکت ها باید نمونه ای از داروی خود را به سازمان غذا و دارو ارسال کنند. در این نامه آمده است:

«با توجه به گزارشات ارائه شده از سوی سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA) مبنی بر شناسایی ناخالصی نیتروزامین از نوع (NDMA) در فراورده‌های رانیتیدین، لازم است آزمایشات لازم جهت بررسی میزان ناخالصی فوق در فراورده‌های رانیتیدین ساخت آن شرکت صورت گیرد. بدین منظور مقرر فرمایید ظرف مدت ۳ روز نمونه‌هایی از محصولات رانیتیدین ساخت آن شرکت (قرص و شربت) جهت انجام آزمایشات به این اداره کل ارسال گردد، همچنین اگر شرکتی برای ساخت محصولات رانیتیدین از منابع ماده اولیه متفاوتی استفاده می‌کند، لازم است نمونه‌های محصول برای هر منبع ماده اولیه (با ذکر نام منبع) جداگانه ارسال گرداند.»

رانیتیدین ‌های ایرانی هیچ گونه مشکلی ندارند

کیانوش جهانپور ، سخنگوی سازمان غذا و دارو بلاخره روز گذشته نتیجه تحقیقات بر روی داروی رانیتیدین ‌های ایرانی را اعلام کرد و گفت: حدود یک ماه پیش موضوع سرطان ‌زا بودن برخی داروهای رانیتیدین بررسی و به شرکت ‌های تولیدکننده این دارو اعلام شد و تاکنون گزارشی درباره وجود ناخالصی در این دارو ارائه نشده است و رانیتیدین‌های موجود در بازار مشکلی ندارند. اگر مشکلی در زمینه این داروها وجود داشته باشد، به محض مشاهده ریکال دارو انجام می ‌شود.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83023

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب