هوش مصنوعی سریع‌تر از پزشکان خونریزی مغزی را تشخیص می‌دهد

هوش مصنوعی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت به معنای استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارها است تا تقریباً شناخت انسان را در تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی پیچیده مورد استفاده قرار دهد. به‌طور خاص، هوش مصنوعی توانایی الگوریتم‌های کامپیوتری برای به دست آوردن نتایج بدون در نظر گرفتن مستقیم انسان است. آنچه تکنولوژی هوش مصنوعی را از تکنولوژی‌های قدیمی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت متمایز می‌کند، توانایی کسب اطلاعات، پردازش آن و ارائه خروجی به‌طور دقیق به کاربر نهایی است.

یک هوش مصنوعی تازه توسعه داده شده می‌تواند با تجزیه و تحلیل اسکن‌های اشعه ایکس خونریزی مغزی را تشخیص دهد و از این طریق سکته قلبی، جراحات ناحیه سر و گرفته عروق را مورد شناسایی قرار دهد. این نرم‌افزار قادر است نشانه‌های خونریزی در سر را با دقتی حتی بیشتر از رادیولوژیست‌ها سنجش کند. اگرچه کامپیوترها قرار نیست به این زودی‌ها جایگزین پزشکان شوند، اما یکی از زمینه‌هایی که پیشرفت‌های چشمگیری به خصوص درباره‌ی هوش مصنوعی شاهد آن بوده‌ایم، بحث تجزیه و تحلیل بیماری‌ها از روی تصاویر بوده است. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوساینتیست، نرم‌افزارهای هوش مصنوعی امروزه قادرند توده‌های کوچکی را که در آستانه سرطانی شدن هستند، آسیب‌های چشمی دیابتی تنها از روی تصاویر و با دقتی در حد و اندازه‌های انسان و حتی در مواردی فراتر از آن تشخیص دهند. دکتر ایستر یو (Esther Yuh) از دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش برنامه هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که قادر است سی‌تی‌اسکن‌های مغزی را تفسیر کند. در تصویربرداری سی‌تی‌اکسن کالبد انسان یا دیگر جانوران به صورت لایه‌به‌لایه برانداز (اسکن) می‌شود و بدین ترتیب بخش‌های درونی بدن نیز برای پزشکان قابل رؤیت می‌گردد.

تشخیص خونریزی مغز با استفاده از نرم‌فزار جدید هوش مصنوعی

این هوش مصنوعی که PatchFCN نام گرفته است، در ابتدا توسط محققان با استفاده از ۴۴۰۰ تصویر سی‌تی‌اسکن ناحیه سر تمرین داده شد. این تصاویر به مواردی تعلق داشتنذ که بیماری از قبل شناسایی شده بود. پس از آن هنگامی که برنامه بر روی ۲۰۰ تصویر تصادفی دیگر آزمایش شد، هوش مصنوی با دقت برابر با یک رادیولوژیست قهار اختلال را به درستی شناسایی کرد. خانم یو می‌گوید این نرم‌افزار می‌تواند به پزشکان در تسری روند کارشان کمک کند. با این حال به نظر می‌رسد هنوز زمان لازم است تا چنین برنامه‌هایی به طور مستقل از پزشکان کارها را به پیش ببرند. 

هوش مصنوعی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت به معنای استفاده از الگوریتم‌ها و نرم‌افزارها است تا تقریباً شناخت انسان را در تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی پیچیده مورد استفاده قرار دهد. به‌طور خاص، هوش مصنوعی توانایی الگوریتم‌های کامپیوتری برای به دست آوردن نتایج بدون در نظر گرفتن مستقیم انسان است. آنچه تکنولوژی هوش مصنوعی را از تکنولوژی‌های قدیمی در مراقبت‌های مرتبط با سلامت متمایز می‌کند، توانایی کسب اطلاعات، پردازش آن و ارائه خروجی به‌طور دقیق به کاربر نهایی است. 

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83032

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب