ضرورت متوقف کردن پتروشیمی هایی با مکان یابی نا مناسب خبرگزاری علم و فناوری - ضرورت متوقف کردن پتروشیمی هایی با مکان یابی نا مناسب
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

ضرورت متوقف کردن پتروشیمی هایی با مکان یابی نا مناسب

گره خوردن نام یک شهر با احداث مجتمع پتروشیمی که بسیاری از آن ها مشکلات بازار مصرف و تامین دارند مانع از آن می شود که در آن منطقه طرح هایی متناسب با بوم منطقه اجرا شود

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از زنجان، در حال حاضر نزدیک به ۳۰ طرح پتروشیمی در دستور کار شرکت ملّی صنایع پتروشیمی و سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک خصوصی و غیردولتی قرار دارد. این طرح‌ها اکثرا در اثر فشار نمایندگان مختلف شهرها و استان ها تعریف شده‌اند اما به دلیل مکان یابی نامناسب، موانع بزرگ و غیرقابل چشم پوشی پیش روی خود دارند. به دلیل همین موانع غیرقابل چشم پوشی، میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح های پتروشیمی کمتر از ۱۰ درصد بوده است.

مشکلات مجتمع های پتروشیمی

نبود آب مورد نیاز برای فرآیندهای صنعتی مورد نظر، نبود بازار برای مصرف فرآورده‌های تولید شده، دوری از بازارهای صادراتی (دوری از دریا)، نبود خوراک به دلیل عدم تامین آن توسط واحدهای بالادستی یا خط لوله تامین‌کننده خوراک و آسیب رساندن به محیط زیست منطقه، از جمله این موانع است که نمی توان آن‌ها را برطرف نمود.

تعریف چنین طرح‌هایی، موجب می‌شود هزینه‌های بدون بازگشت به سرمایه‌گذاران تحمیل شود و از آن مهم تر، سایر پیشنهادها و طرح‌ها که عمدتا متناسب با زیست‌بوم و شرایط فرهنگی و اقتصادی منطقه نیز هستند، به بهانه در حال کار بودن این طرح‌های پتروشیمی متوقف میشوند.

دکتر محسن یاوری عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان در مصاحبه ای با این خبرگزاری گفتند: در شهرستان ایجرود یک واحد پتروشیمی برای تولید کود اروه احداث شده است. این واحد بناست که پس از شروع به فعالیت 3 هزار شغل برای جوانان استان ایجاد کند که این عدد برای کار آفرینی عدد بزرگیست اما در کنار کار آفرینی باید به این مسئله توجه نمود که برای شروع کار این مجتمع پتروشیمی، آبی به مراتب بیشتر از کل دبی آب ورودی به سد گلابر که در نزدیکی این مجتمع قرار دارد، نیاز است و این به آن مفهوم است که دیگر مردم روستا های اطراف برای آشامیدن و کشاورزی نمی توانند روی این سد حساب کنند و احتمالا تمامی مزارع اطراف با شروع به کار این مجتمع، روزی خشک خواهند شد.

نهاد های متولی باید چه کار کنند؟

ضروری است وزارت نفت و شرکت ملّی صنایع پتروشیمی، نسبت به متوقف کردن طرح های پتروشیمی با مکان یابی نامناسب اقدام کنند. در این صورت ظرفیت‌های استانی و محلی برای توسعه و اشتغال فعال می‌شود و کسب و کارهای متناسب با اقتضائات بومی و محلی شکل می‌گیرد. همچنین تکلیف کشور در خصوص احداث صنایع پتروشیمی مشخص می‌شود و اکثر واحدهای پتروشیمی در کنار دریا و به قصد صادرات ساخته خواهند شد.

به این ترتیب، وظیفه اصلی در این زمینه، متوجه وزارت نفت و شرکت ملّی صنایع پتروشیمی است. مجلس شورای اسلامی نیز می تواند با یک طرح قانونی، مانع ایجاد واحدهای پتروشیمی بدون مطالعات اقتصادی توجیه پذیر و خارج از طرح‌های جامع شرکت ملّی صنایع پتروشیمی شود.

وضعیت فعلی برخی از مجتمع های پتروشیمی

تصویب طرح های پتروشیمی بدون پشتوانه در کشور باعث شده است که میانگین پیشرفت ۵ طرح مهم مرتبط در ۱۰ سال کمتر از ۵ درصد باشد. در طرح هایی که تا به امروز لزوم توقف سریع آن ها مطرح گردیده، درصد پیشرفت معیار بررسی قرار گرفته است. کلنگ اجرای همه این طرح های پتروشیمی در سال ۱۳۸۶ به زمین خورده است؛ طرح هایی که همگی تنها با هدف محرومیت زدایی از مناطق مورد نظر به تصویب رسیدند. محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال هدف بزرگی است که باید به عنوان ماموریت انجام تمام پروژه های کشور باشد؛ اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که هدف محرومیت زدایی، تنها دلیل احداث مجموعه هایی همچون پتروشیمی های ذکر شده می گردد.

برای تصویب طرح هایی همچون احداث مجتمع های پتروشیمی، انجام مطالعات اقتصادی و محیط زیستی از ابتدایی ترین مراحلی است که باید طی شود؛ اما وجود عوامل غیر کارشناسانه همچون فشارهای سیاسی نمایندگان و مسئولان استانی سبب می شود چنین طرح هایی از روند طبیعی بررسی خارج شوند. تعریف اشتباه این طرح ها باعث شده کارشناسان، آینده اقتصادی روشنی برای آن ها متصور نشوند. بنابراین سرمایه گذران نیز رغبت زیادی برای سرمایه گذارای در چنین پروژه هایی ندارند.

این طرح ها شاید در ظاهر زمین های خالی باشند که سال ها بدون کمترین پیشرفتی راکد باقی مانده اند؛ اما هر کدام از این طرح ها برای خود دفتری در تهران و شهرستان دارند که همه این ها متعاقبا هزینه های را درپی دارد. از همین روست که گفته می شود هرچه سریعتر باید این طرح ها به طور رسمی متوقف و تعیین تکلیف بشوند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱:۲۱

شناسه خبر: 83049

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب