دانشمندان برای نخستین سلول‌های سرطانی را با انرژی خبرگزاری علم و فناوری - دانشمندان برای نخستین سلول‌های سرطانی را با انرژی خورشیدی نابود کردند+عکس

دانشمندان برای نخستین سلول‌های سرطانی را با انرژی خورشیدی نابود کردند+عکس

کاری که یک زوج دانشمند از دانشگاه میشیگان انجام داده‌اند به احتمال قوی در حوزه سرطان کارآمد خواهد بود، اما این یافته‌ها پتانسیل استفاده در حوزه‌هایی فراتر از انکولوژی را نیز دارد. وی توضیح می‌دهد: «این کار پتانسیل تبدیل کاوشگر (پروب)های فلئورسنت به ابزاری کاربردی در طیفی از حوزه‌ها از زیست‌پزشکی گرفته تا فوتوکاتالیز (شتابدهی به واکنش‌های شیمیایی با نور) را دارد. مطالعه ما مشخصا به سرطان تخصیص یافته و به نوبه خودش فیدبک شگفت‌انگیزی دریافت کرده است.»

پیشرفت‌های علمی لزوما همواره در آزمایشگاه‌ها رخ نمی‌دهند. برای سوفیا و ریچارد لونت، محققان دانشگاه ایالت میشیگان، بخش عمده‌ای از پیشرفت‌ کاری‌شان در پیاده‌روی‌های روزانه رخ داده است. این زوج دانشمند با یک رویکرد گام به گام روشی جدید برای شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی با استفاده از یک فناوری مرسوم در حوزه انرژی خورشیدی پیدا کرده‌اند.  

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ام.اس.یو تودی، نتایج کار این دو دانشمند که در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است، پیشرفت‌های قابل توجه‌ای در حوزه رنگ‌های فلئوروسنت فعال‌شونده با نور نشان می‌دهد. این دستاورد در تشخیص بیماری‌ها، جراحی های بهینه شده با تصویر برداری و درمان تومورهای سرطانی در محل‌های مشخص کاربردهای فراوانی دارد. صوفیا لونت، زیست‌شناس ملکولی و بیوشیمیست از دانشگاه میشگان در این باره می‌گوید: « ما این مفهوم را در مورد سرطان‌ای سینه‌، ریه و رده‌هایی سلولی از سرطان پوست و نیز در مدل حیوانی موشی امتحان کرده‌ایم و آنچه به دست آوردیم تا به این لحظه بسیار امیدوارکننده به نظر می‌آید.»

درمان سرطان با انرژی خورشیدی توسط زوج دانشمند آمریکایی

ریچارد لونت، پروفسور مهندسی شیمی و علوم مواد از موسسه ژوهانسون کراسبی، می‌گوید اگرچه کاری که آنها انجام داده‌اند به احتمال قوی در حوزه سرطان کارآمد خواهد بود، اما این یافته‌ها پتانسیل استفاده در حوزه‌هایی فراتر از انکولوژی را نیز دارد. وی توضیح می‌دهد: «این کار پتانسیل تبدیل کاوشگر (پروب)های فلئورسنت به ابزاری کاربردی در طیفی از حوزه‌ها از زیست‌پزشکی گرفته تا فوتوکاتالیز (شتابدهی به واکنش‌های شیمیایی با نور) را دارد. مطالعه ما مشخصا به سرطان تخصیص یافته و به نوبه خودش فیدبک شگفت‌انگیزی دریافت کرده است.»

یکی از مهم‌ترین مشکلات در درمان سرطان بحث تشخیص به موقع و زودهنگام آن است. بسیاری از بیماران به دلیل تشخیص دیرهنگام این بیماری قادر به درمان آن نبوده‌اند که از جمله دلایل آن سخت بودن روندهای تشخیصی این بیماری است. به تازگی محققان سوئدی آزمایش خونی ابداع کرده‌اند که گفته می‌شود در ۹۶ درصد از موارد، ابتلا به سرطان را به دقت تشخیص می‌دهد و در ۷۱ درصد از موارد نیز نوع آن را به درستی اعلام می‌کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

 

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83063

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب