از سوی پژوهشگران انجام شد:

چاپ سه بعدی پوست زنده و مملو از رگ های خونی

تهیه مدلی سه بعدی و واقعی از پوست زنده و رگ های خونی موجود در آن یکی از آرزوهای محققان است که با پیشرفت فناوری سرانجام محقق شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، پژوهشگران برای اولین بار موفق به چاپ سه بعدی پوست زنده و رگ های خونی موجود در آن شده اند.

اگر چه پیش از این چاپ سه بعدی پوست زنده بدن که از سلول های زنده تشکیل شده باشد، ممکن شده بود اما پوست های مذکور فاقد رگ های ناقل خون بودند. لذا پوست های یادشده بعد از مدتی از بین می رفتند و قابلیت استفاده طولانی مدت را بر روی بدن بیماران نداشتند.

اما محققان آمریکایی سرانجام با ترکیب دو نوع سلول زنده بدن موفق به تولید محصولی موسوم به جوهر زیستی شدند که با چاپ آن در درون ساختار پوست تولید شده با چاپگر سه بعدی می توان رگ های خونی را بازسازی کرد.

برای تکمیل این فرایند سلول های اندوتلیال انسان - که در درون رگ های خونی وجود دارند - و نیز سلولهای پیرسیت – که به دور سلول های اندوتلیال کشیده می شوند -  به شیوه ای بازتولید و به این مجموعه اضافه شدند.

این محصول جدید بعد از گذشت چند هفته قابلیت خود را نشان داد و رگ های خونی موجود در آن رشد کرده و با موفقیت برای التیام زخم بدن یک موش به کار گرفته شد. در نهایت رگ های خونی این پوست جدید با رگ های خونی واقعی بدن موش ارتباط برقرار کردند و بعد از گذشت چهار هفته زخم اولیه التیام یافت.

محققان می گویند با تکمیل این روش می توان از آن برای تسریع پیوند زدن ارگان های حیاتی به بدن انسان نیز استفاده کرد.

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰:۰۴

شناسه خبر: 83080

مطالب مرتبط :
اکسیژن‌رسانی به سلول‌های زیست-چاپ با ژل اکسیژن‌ساز

اکسیژن‌رسانی به سلول‌های زیست-چاپ با ژل اکسیژن‌ساز

​گرچه ما هر روز بیشتر و بیشتر در مورد زیست-چاپ سه بُعدی اعضای بدن می شنویم، حداقل یک چالش همچنان باقیست: اکسیژن رسانی به سلول های موجود در بافت چاپ شده. نوع جدید "زیست-جوهر" اما مدعیست که قادر به انجام چنین کاری می باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب