کلاه بردارن دروازه های علمی را شکستند/دانشجویان دک خبرگزاری علم و فناوری - کلاه بردارن دروازه های علمی را شکستند/دانشجویان دکترا دانشگاه آزاد قربانیان جدید
كلاه‌برداري با طعم ISI:

کلاه بردارن دروازه های علمی را شکستند/دانشجویان دکترا دانشگاه آزاد قربانیان جدید

برخي از افراد سودجو از عدم آگاهي دانشجويان سوءاستفاده كرده و پول‌هاي كلاني را بابت چاپ مقالات در مجله‌هاي خارجي دريافت مي‌كنند. خبرگزاري علم و فناوري به بررسي اين مساله در جامعه علمي پرداخته است.

به گزارش علم و فناوري، براساس بخشنامه‌هاي وزارت علوم و سازمان دانشگاه آزاد اسلامي، هر دانشجوي دكتري تا زمان دريافت مدرك دكتري، لازم است دو مقاله استخراج شده از رساله خود با ارزش علمي ISI و يا علمي پژوهشي مورد تاييد وزارتين به چاپ برساند. كه يكي از مقاله‌ها پيش از دفاع از پايان نامه حتما بايد مورد پذيرش قرار گرفته و يا چاپ شده باشد.


در برخي از دانشگاه‌ها سخت‌گيري بيشتر بوده و تا زماني كه دو مقاله ISI چاپ شده نباشد اجازه دفاع و يا دريافت مدرك دكتري ممكن نيست. با توجه به اينكه كشور عزيزمان ايران از سوي آمريكا از بسياري جوانب تحريم شده است دانشجويان مقطع دكتري براي چاپ مقالات و نيز دفاع از رساله خود با چالش مواجه شده‌اند.


ازآنجایی‌که چاپ و يا مورد پذيرش قرار گرفتن مقالات در مجله‌هاي ISI مستلزم گذر زمان طولاني است بسياري از دانشجويان پشت سد چاپ مقالات انتظار آن‌را مي‌كشند كه مقاله‌هاي خود را در انواع مجله‌هاي ISI دنيا مورد پذيرش قرار دهند تا بتوانند از رساله دكتري خود دفاع كنند اما اين فاصله زماني جزء سنوات تحصيلي دانشجو به‌حساب آمده و او را با مشكل مواجه خواهد كرد.


همين موضوع سبب شده برخي از افراد سودجو از نياز دانشجويان سوءاستفاده كرده و با عناوين دروغين و فريب آنان پول‌هاي كلاني را بابت چاپ مقالات به جيب بزنند و درنهایت با دلايل واهي از بازگرداندن پول دانشجو سر باز زده و کلاه‌برداری مي‌كنند.


اين شركت‌ها با وعده‌هايي مانند چاپ تضميني مقاله در مجله‌هاي ISI، پذيرش فوري، ويرايش بی‌عیب و نقص مقاله و يا حتي استخراج و نگارش مقاله، دانشجويان را اغوا كرده و آنان را به پرداخت وجوه ميليوني ترغيب مي‌كنند و در صورت عدم چاپ و يا عدم پذيرش مقاله وجه دريافتي را بازنگردانده و پاسخگو نيستند.


مريم كه دانشجوي مقطع دکتری است و در آستانه دفاع از رساله خود قرار دارد، قرباني يكي از اين شركت‌هاي کلاه‌بردار است و به خبرگزاري علم و فناوري مي‌گويد: به دليل اينكه براي نگارش مقاله و يا حتي اصلاح آن استاد راهنمايم هيچ كمكي به بنده نكرد مجبور شدم در دام يكي از همين شركت‌هاي سودجو گرفتار شوم.


او با معرفي شركت کلاه‌بردار «نيمكت» ادامه داد: شركت «نيمكت» با وعده پذيرش صد در صد مقاله و بدون هيچ قراردادي مبلغ كلاني را تنها بابت ويرايش و ارسال مقاله از بنده دريافت كرد و قول داد پذيرش حتمي مقاله را برايم خواهد گرفت و شرط كرد كه پيش از شروع ويرايش مقاله نصف وجه بايد واريز شود.


مريم با ناراحتي افزود: در آن زمان خوشحال بودم كه مي‌توانم صاحب مقاله ISI شوم و از رساله خود دفاع كنم اما غافل از اينكه به دام کلاه‌بردارانی افتاده‌ام كه بنام ترويج علم درواقع جيب دانشجوياني چون من را خالي مي‌كنند.


وي در ادامه گفت: پس از واريز وجه هرچه منتظر ماندم هيچ تماسي از سوي شركت با بنده گرفته نشد، پس از يك ماه كه خودم تماس مي‌گرفتم تماس‌هايم را قطع مي‌كردند و پاسخ تلفنم را نمي‌دادند. از خطوط تلفني ديگر كه زنگ مي‌زدم مي‌گفتند در حال ويرايش هستيم و بازهم پاسخ قانع‌کننده‌ای نمي‌دادند.


اكنون پس از گذشت سيزده ماه كه مرتب در طول اين مدت پيگير بودم، پاسخ مي‌دهند كم‌كاري و تأخیر از خودت بوده و ما كار ويرايش مقاله را به اتمام رسانده بوديم و به دليل عدم پرداخت باقي وجه از ادامه كار منصرف شده و هیچ‌گونه تعهدي نسبت به شما نداريم.


اين دانشجوي دكتري با بيان اينكه در طول اين مدت هیچ‌گونه پيامي از شركت «نيمكت» به وي ارسال نشده بود اظهار كرد: پس از اين يك سال نه پولم را برمي‌گردانند و نه پاسخ تماس‌هايم را مي‌دهند و نه از پذيرش مقاله‌ام خبري است درواقع اين شركت را براي خالي كردن جيب امثال من كه براي چاپ مقاله به محدوديت زماني خورده‌اند تأسیس كرده‌اند.

 

دانشجويان به دانش خود اتكا كنند
خبرنگار خبرگزاري علم و فناوري در خراسان شمالي در همين رابطه با معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد گفتگو كرده و نظر او را درباره چنين کلاه‌برداری‌هایی جويا شده است.


نصیری درباره موضوع چاپ مقالات از سوي چنين شركت‌هايي اظهار كرد: افراد سودجويي از ناآگاهي و استرس دانشجويان سوءاستفاده كرده و با تبليغات فريبنده و اقناع‌کننده، دانشجويان را به‌سوی خود جذب كرده و از اين راه پول‌هاي كلاني را به جيب مي‌زنند.


وي ادامه داد: بسياري از اين شركت‌ها مقالات را در مجله‌هايي به چاپ مي‌رسانند كه ارزش علمي پاييني دارد و در ليست سياه وزارتين درج شده و هيچ كمكي به دانشجو براي دفاع از رساله و يا دريافت مدركش نمي‌كند.

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد خاطرنشان كرد: برخي از دانشجويان متأسفانه حتي براي نگارش رساله و يا پايان‌نامه خود به چنين افراد و يا شركت‌هايي مراجعه كرده و آنان نيز پس از دريافت مبالغ زياد تنها كاري كه مي‌كنند پايان‌نامه‌هاي آرشيوي خود را كپي كرده و در اختيار دانشجو قرار مي‌دهند و درواقع دزدي علمي آشكار مي‌كنند.


به گفته نصیری، مجلس شوراي اسلامي از سال 93 در حال بررسی قانون منع فروش پایان‌نامه و مقاله است اما هنوز هم به‌طور شفاف و علني، قانوني را در اين مورد تصويب نكرده‌اند كه نيروي انتظامي با چنين تخلفي مبارزه كند و تنها در صورت وجود شاكي خصوصي وارد عمل مي‌شود.


وي در اين زمينه به دانشجويان توصيه كرد: دانشجويان سعي كنند براي نوشتن مقاله و حتي پايان‌نامه‌ به دانش خود اتكا داشته باشند و از مراجعه به چنين شركت‌هاي سودجويي بپرهيزند و به قولي آب در آسياب کلاه‌برداران نريزند.


نصیری از همكاران و اعضاي هيات علمي نيز درخواست كرد در امور مقاله‌نويسي و پايان‌نامه‌ها با دانشجويان همراهي كنند و تنهايشان نگذارند.


به گزارش علم و فناوري بسياري از شركت‌هاي پايان‌نامه‌نويسي و مقاله‌نویسی بدون هيچ مجوزي از هيچ نهادي، آزادانه به فعاليت خود ادامه داده و سودهاي فراواني از اين کلاه‌برداری نصيب خود كرده‌اند.

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲:۳۰

شناسه خبر: 83086

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب