نابینایی و مرگ در انتظار مصرف کنندگان متانول خبرگزاری علم و فناوری - نابینایی و مرگ در انتظار مصرف کنندگان متانول

نابینایی و مرگ در انتظار مصرف کنندگان متانول

پزشک فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تأکید بر آگاه سازی جوانان و خانواده ها نسبت به مصرف متانول گفت: مسمومیت با متانول در واقع به دنبال مصرف الکل های دست ساز ایجاد می شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  پزشک فوق تخصص نفرولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تأکید بر آگاه سازی جوانان و خانواده ها نسبت به مصرف متانول گفت: مسمومیت با متانول در واقع به دنبال مصرف الکل های دست ساز ایجاد می شود .


 دکتر امیر بیگدلی افزود: برخی از سودجویان به الکل مصرفی متانول می افزایند و به شکل بسته های پلمپ شده عرضه می کنند.


 وی تصریح کرد: فرد مصرف کننده ۶ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف به علایمی نظیر منگی، تهوع و استفراغ ، افت سطح هوشیاری و کاهش دید دچار می شود .


 وی حالت نمای برفی و جرقه زدن در میدان بینایی و در نهایت نابینایی را از دیگر علایم مصرف متانول اعلام کرد و اظهار داشت: به طور معمول هر فرد پس از مصرف متانول به تنفس های سطحی و تند ، اختلالات متابولیکی شدید مانند افزایش تولید اسید در بدن دچار می شود.


 وی با بیان این که بیشترین عوارض مصرف متانول بر روی بینایی و سیستم تولید اسید و باز بدن رخ می دهد، عنوان کرد: در طی متابولیسم متانول اسید فرمیک ایجاد می شود که زمینه ساز آسیب شدید و برگشت ناپذیر عصب بینایی است.


 وی اختلال در خون رسانی به ارگان های حیاتی نظیر قلب و مغز را از دیگر عوارض مصرف متانول برشمرد و تأکید کرد: با ایجاد هریک از علایم ذکر شده پس از مصرف الکل هرچه سریع تر به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کنید تا در مراحل اولیه با درمان به موقع از عواقب جبران ناپذیر یا عوارض طولانی مدت پیشگیری شود.


وی نسبت به مصرف هر نوع الکل با متانول و با بدون آن هشدار داد و خاطرنشان کرد:  خطر ابتلا به عوارض کبدی نظیر کبد چرب و سیروز کبدی با مصرف هر نوع الکل افزایش می یابد.


بیگدلی نسبت به خرید و مصرف  این نوشیدنی مضر هشدار داد و گفت: با وجود عوارض و عواقبی که مصرف الکل برای فرد دارد ، آگاه سازی جوانان و خانواده ها امری ضروری است و باید در اولویت قرار گیرد.

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵:۰۷

شناسه خبر: 83091

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب