محقق ایرانی آکسفورد: فکر کردن به روشنایی هم سایز م خبرگزاری علم و فناوری - محقق ایرانی آکسفورد: فکر کردن به روشنایی هم سایز مردمک چشم را تغییر می‌دهد

محقق ایرانی آکسفورد: فکر کردن به روشنایی هم سایز مردمک چشم را تغییر می‌دهد

یک مطالعه به ظاهر کوچک از سوی یک دانشمند ایرانی، که درک ما را از بینایی‌مان گسترش داده، به ما اجازه می‌دهد تا یک تغییر در روشنایی را قبل از اینکه اتفاق بیفتد پیش‌بینی کنیم. به طور مثال، مردمک‌هایمان ممکن است دقیقا قبل از اینکه یک چراغ را در یک اتاق تاریک روشن کنیم منقبض شوند تا ما را برای نور خیره کننده آماده کنند.

چشمها اگر پنجرههایی به روح نباشند، می توانند پنجرههایی به ذهن باشند. حتی اگر هیچ چیز واقعی‌ برای چشم هایمان وجود نداشته باشد تا به آن عکس‌العمل نشان دهیم، بنظر می‌آید که حتی فکر کردن به یک نور کافی است تا سایز مردمک هایمان تغییر یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوساینتیست، مردمک هایمان در شرایط تاریک برای اینکه نور بیشتری به داخل چشم هایمان برسانند بزرگتر یا گشادتر می شوند. برعکس این اتفاق در شرایظ نورانی می افتد که باعث انقباض و کاهش سایز مردمک هایمان می‌شود. تیمی از محققان با سرپرستی «ناهید ذکایی» در دانشگاه اکسفورد درصدد پاسخ به این پرسش برآمدند که آیا فکر کردن در مورد روشنایی می‌تواند باعث تغییر مردمک چشم انسان‌ها شود.

فکر کردن به روشنایی هم سایز مردمک چشم را تغییر می‌دهد

طی مجموعه‌ای از آزمایش ها، تیم تحقیقاتی به صورت تکراری به بیست و دو زن و مرد سالم بخش‌های تاریک یا روشنی که با یک صدای خاص همراه بود نشان دادند. بعد از دو ثانیه، بخش‌ها ناپدید می شدند. شرکت‌کننده‌ها مجبور بودند تکه‌ها را هنگامی که صدای مخصوص آن را می شنیدند در ذهن خود تجسم کنند. تیم تحقیقاتی پی برد که مردمک انسان ها هنگامی که به تکه تاریک فکر میکنند گشاد و هنگامی که تکه روشن را تجسم می‌کند منقبض می‌شود. هنگامی که به صورت فیزیکی به اجسام نگاه می کردند نتیجه یکسانی انتظار می رفت.

«سباستین متود» از دانشگاه گرونینگن هلند، محققی است که مطالعات مشابهی انجام داده است. وی که این یافته‌ها را تایید می‌کند، می‌گوید: «این مطالعه به ظاهر کوچک به ما اجازه می‌دهد تا یک تغییر در روشنایی را قبل
از اینکه اتفاق بیفتد پیش‌بینی کنیم. به طور مثال، مردمک‌هایمان ممکن است دقیقا قبل از اینکه یک چراغ را در یک اتاق تاریک روشن کنیم منقبض شوند تا ما را برای نور خیره کننده آماده کنند.»

مردمک سوراخی است که در وسط عنبیه چشم قرار دارد. مردمک ورودی مسیر نور به داخل چشم است. در بسیاری از جانوران (حتی تعداد کمی از ماهی‌ها) اندازهٔ مردمک توسط ماهیچه‌های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می‌شود (زمانی که نور زیاد باشد تنگ و زمانی که نور کم باشد گشاد می‌شود). این عمل در اثر تحریک اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83128

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب