چگونه دانشمندان می‌خواهند با خاک کره ماه اکسیژن بس خبرگزاری علم و فناوری - چگونه دانشمندان می‌خواهند با خاک کره ماه اکسیژن بسازند؟ ‌+عکس

چگونه دانشمندان می‌خواهند با خاک کره ماه اکسیژن بسازند؟ ‌+عکس

«بث لوماکس»، شیمیست سازمان فضایی اروپا، در این زمینه می‌گوید: «این اکسیژن یک منبع به شدت ارزشمند است، اما در مواد تحت عنوان اکسیدها به صورت شیمیایی و در فرم مواد معدنی یا شیشه حضور دارد. این موضوع سبب می‌شود تا استفاده سریع از آن غیرممکن باشد.»

کره ماه برای انسان‌ها محلی به غایت غیرقابل زندگی است. تماما خشکی و گرد و غبار است و هیچ هوایی هم برای نفس کشیدن وجود ندارد. اما جالب است بدانید اکسیژن در کره ماه یافت می‌شود. نوعی از سنگ‌پوشه (رگولیت)ها در ماه با اکسیژن انبار شده‌اند، اکنون دانشمندان به این فکر افتاده‌اند که آنها را استخراج کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، سنگ‌پوشه یا رگولیت به لایه‌ای از سنگ یا پوششی از واریزه‌های سنگی که روی سنگ بستر را می‌پوشاند گفته می‌شود. سطح کره ماه تقریبا به طور کامل از سنگ‌پوشه پوشیده شده است که خاک ماه نیز نامیده می‌شود. خاک ماه لایه خاکستری نازکی در سطح ماه با عمق احتمالی چند متر است که از مواد خردشده کمابیش متراکم و سیمانی تشکیل شده است

دانشمندان می‌خواهند با خاک کره ماه اکسیژن بسازند

استخراج اکسیژن‌های این سنگ‌پوشه‌ها فرآیندی بدون تولید هیچگونه ماده زائد است. آنچه به دست می‌آید اکسیژن‌های همراه با آلیاژهای فلزی است. هردوی این موارد برای ساخت یک تمدن در جهان بیگانه‌ای نظیر کره ماه بسیار ضروری است.

به لطف نمونه‌هایی از سنگ‌پوشه‌ها که بواسطه ماموریت‌های قبلی از کره ماه به زمین آمده است، ما می‌دانیم که میزان اکسیژنی که در این ذخایر قرار دارند به نسبت بالاست. بین ۴۰ تا ۴۵ درصد از وزن سنگ‌پوشه‌ها را اکسیژن تشکیل داده استٰ؛ یعنی سنگین وزن‌ترین عنصر در این مجموعه هستند.

تنها یک مشکل بزرگ در خصوص این رگولیت‌ها وجود دارد. «بث لوماکس»، شیمیست سازمان فضایی اروپا، در این زمینه می‌گوید: «این اکسیژن یک منبع به شدت ارزشمند است، اما در مواد تحت عنوان اکسیدها به صورت شیمیایی و در فرم مواد معدنی یا شیشه حضور دارد. این موضوع سبب می‌شود تا استفاده سریع از آن غیرممکن باشد.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83132

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب