عبور از فیلتر با VPN قانونی!/ استفاده از فیلتر شکن خبرگزاری علم و فناوری - عبور از فیلتر با VPN قانونی!/ استفاده از فیلتر شکن ها چه معایبی دارد ؟
علم و فناوری بررسی می کند؛

عبور از فیلتر با VPN قانونی!/ استفاده از فیلتر شکن ها چه معایبی دارد ؟

بر اساس اعلام معاون وزیر ارتباطات قرار است طرح "فیلترشکن قانونی" بار دیگر در کشور اجرا شود که در صورت اجرای این طرح، امکان قطع تمام فیلترشکن های خارجی در کشور وجود دارد. این طرح علاوه بر مزیت های که دارد میتواند مشکلاتی را نیز برای کشور به ارمغان بیاورد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی؛ طی سال های اخیر، به دلیل سیاست های کشور و فیلتر کردن تعدادی از شبکه های اجتماعی محبوب ، استفاده از فیلترشکن ها توسط خانواده ها بسیار رواج پیدا کرده است که این امر آسیب های شدیدی برای کاربران فضای مجازی به ویژه کودکان و نوجوانان در پی داشته باشد. در این راستا قرار است طرحی به نام "فیلترشکن قانونی" در کشور اجرا شود و با اجرای آن تمام فیلترشکن های خارجی قطع گردد. در این گزارش به ویژگی های فیلترشکن های قانونی و همچنین چالش های اجرای این طرح خواهیم پرداخت.

فیلتر شکن چیست؟

VPNها در واقع سرویس های Tunneling هستند که از پروتکل های ایمن همانند L2TP/IPSec برای ایجاد یک کانال امن در بستر اینترنت استفاده می کنند. VPNها با ایجاد یک Tunnel یا همان کانال امن، سیستم کاربران خود را در بستر اینترنت به VPN Server متصل می نمایند تا کاربران بتوانند از منابع شبکه VPN Server استفاده نمایند.

نحوه اتصال کاربران به شبکه اینترنت از طریق فیلترشکن ها

به عبارت دیگر، سایت هایی که سرویس VPN را برای رفع فیلترینگ (رایگان یا پولی) در اختیار کاربران قرار می دهند، در مرحله اول کاربران را با یک کانال ایمن شده از پروتکل های امن (PPTP – L2TP/IPSec) به سرور های خود متصل می کنند سپس از آنجا اطلاعات کاربر را به شبکه داخلی خود که اینترنت می باشد متصل می کنند. به همین دلیل کلیه محدودیت های اعمال شده توسط ISP هایی که کاربر در آن زندگی می کند برداشته می شود؛ چرا که حالا دیگر به صورت مجازی از کشور دیگری به اینترنت متصل شده اند.

استفاده از فیلتر شکن ها چه معایبی دارد ؟

طی سال های اخیر به دلیل فیلتر بعضی از شبکه های اجتماعی که در بین مردم محبوبیت خاصی دارد همچون تلگرام و فیسبوک تعداد کاربران فیلترشکن ها در داخل کشور به شدت افزایش یافته است. متأسفانه مردم بدون بررسی عملکرد این VPNها ، آن ها را بر روی گوشی های همراه و یا رایانه خود نصب می کنند و ممکن است این نرم افزار ها خود یک  key logger یا Trojan باشند و اطلاعات مربوط به نام کاربردی و رمز عبور افراد را در اختیار سرور خود قرار دهند. همچنین فیلترشکن ها اطلاعات را بصورت ""Encrypt شده منتقل می‌ کنند و فرمول Decrypt کردن آن در اختیار سرور است؛ به همین دلیل  تضمینی وجود ندارد که سرور قبل از رسیدن اطلاعات به مقصد آن را بازخوانی نکرده باشد. به همین دلیل می توان گفت که یک فیلترشکن می تواند بدون اجازه کاربران خود، تمامی اطلاعات و محتوای سیستم افراد را به سرور اصلی منتقل کند. از همین رو  از دست رفتن داده ها می تواند به علت خطرات انتقال داده ها روی شبکه های عمومی متعدد باشد.

به طور کلی می توان گفت استفاده از فیلترشکن ها علاوه بر آن که باعث کند شدن سرعت اینترنت و دسترسی سخت به سایت ها و داده های مورد نیاز افراد می شود، این امکان را در اختیار ارائه دهنده های سرورهای VPN قرار می دهد که به راحتی به اطلاعات سیستم مورد نظر اعم از فایل های شخصی، تصاویر و ... کاربران خود دست پیدا کند. فیلترشکن ها با پورت‌ های باز رایانه کاربر به اطلاعات درون رایانه وی دسترسی پیدا کرده و امکان کپی‌ برداری و یا دیدن اطلاعات داخلی رایانه کاربر برای سرورهای خارجی را میسر می‌ کند. توجه به این نکته ضروری است که اگر نگوییم همه سرورهای فیلتر شکن، اما بسیاری از آن‌ ها از این طریق اطلاعات شناسایی - هویتی و دیگر اطلاعات حساس مثل رمزهای عبور، کوکی مرورگرها، اطلاعات بانکی و ... استفاده کنندگان را می ‌دزدند.همین مسأله در نرم‌افزارهای فیلترشکن مانند «فری‌گیت» و «اولترا سورف» نیز در حال انجام است.

فیلترشکن قانونی چیست ؟

موضوع استفاده از فیلتر شکن به صورت قانونی برای اولین بار در اواخر سال 1391 مطرح شد که هدف از راه اندازی آن دور زدن تحریم ها به روش مدیریت شده بود. در این فیلترشکن ها قرار بود نیازمندی های کاربران و شرکت هایی که نیاز به دسترسی به سایت‌ های تحریمی که خدمات را به IPهای ایران ارائه نمی‌دهند، از طریق دولت تأمین شود تا کاربران اینترنت در داخل کشور برای دسترسی‌ های ضروری خود به این سایت‌ ها، نیازی به استفاده از VPNها غیر قانونی نداشته باشند. فیلترشکن های قانوی در نهایت در سال 1392 هم به بهره برداری رسید البته فقط برای سایت هایی که به خاطر تحریم ها توسط کشورهای ارائه دهنده خدمات فیلتر شده بودند مورد استفاده قرار می گرفت. این طرح در نهایت به دلیل آماده نبودن بعضی زیرساخت ها پس از مدتی از دسترس خارج شد.

VPNهای قانونی در آستانه فعالیت دوباره

بعد از 5 سال مسکوت ماندن طرح فیلترشکن قانونی بار دیگر زمزمه هایی مبنی بر شروع دوباره این طرح به گوش می رسد . در این زمینه حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات از راه اندازی این طرح با ساز و کار جدید خبر داد و گفت :

« هم اکنون کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه طبق تقسیم کاری که مرکز ملی فضای مجازی انجام داده، متولی و مسئول این موضوع است. هدف از اجرای این طرح آن است که به نحوی برنامه ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم که با توجه به شرایط شغلی و اجتماعی شان، نیازمندی‌ هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند بتوانند از این دسترسی استفاده کنند. به عنوان مثال یک استاد دانشگاه نیاز به دسترسی به یک سری از سایت ‌های علمی دارد که به دلیل آنکه ما را تحریم کردند و یا بنابر هر دلیلی فیلتر شده است و نمی‌تواند از سایت ‌های مورد نظر استفاده کند و یا یک پزشک، نیاز دارد به خاطر مطالب مدنظر پزشکی به سایت یوتیوب دسترسی داشته باشد. اینکه بخواهیم برای کل اینترنت کشور یک قاعده یکسان بگذاریم و دسترسی یک کودک ۸ ساله را با یک استاد دانشگاه یکسان کنیم این اصول منطقی نیست. براین اساس نیاز است ساماندهی دسترسی به اینترنت به نحوی انجام شود تا افراد براساس مقتضیات و نیازشان بتوانند دسترسی‌های متفاوتی به اینترنت داشته باشند. »

مزیت استفاده از VPN قانونی در مقابل VPN های خارجی چیست ؟

یکی از مهم ترین ویژگی های استفاده از VPNهای قانونی محیط امن این فیلترشکن ها است. در واقع کاربران با استفاده از این فیلترشکن ها فقط می توانند به اطلاعات مجاز دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال والدینی که مجبورند برای دسترسی فرزندانشان به بازی یا اطلاعات سایت علمی خاصی که به دلیل تحریم بر روی ایرانیان فیلتر می باشد فیلترشکن نصب نمایند با خیال راحت با استفاده از فیلترشکن های داخلی می توانند این کار را انجام دهند  چرا که این VPNها امکان دسترسی به سایت های مستهجن را برای کاربران قطع نموده است. از سوی دیگر با استفاده از فیلترشکن های قانونی مطمئن هستید که اطلاعات شخصی، رمزهای حساب های بانکی و اطلاعات هویتی تان افشا نخواهد شد و در کل اطلاعات گوشی تان به یغما نمی رود. 

چالش اجرا شدن طرح VPNهای قانونی

بر اساس اخبار واصله قرار است با اجرای طرح VPNهای قانونی ، تمامی فیلترشکن های خارجی در کشور از کار بیفتند، از آنجا که اجرای این طرح یک بار در کشور با شکست رو به رو شده است حتما باید قبل از اجرای آن تمام جوانب سنجیده شود چرا که علاوه بر استفاده اساتید دانشگاه ها ، دانشجویان و دانش آموزان، خبرنگاران و ... بسیاری از تجار کشورمان نیز برای دور زدن تحریم ها از این فیلترشکن ها استفاده می کنند به همین دلیل  مسدودسازی تمام فیلترشکن‌ها کار درست و منطقی نخواهد بود، چون در شرایط تحریم کنونی، ما نیاز به دور زدن در فعالیت‌های مختلف مانند حل مسائل مالی داریم و کشورهایی همچون آمریکا و اسرائیل می تواند با شناسایی IPهای فیلترشکن های داخلی ایران، روش های دور زدن تحریم های مالی ایران را به نحوی شناسایی نمایند بنابراین باید قبل از اجرای این طرح و قطع تمام فیلترشکن های خارجی تمام جوانب ان سنجیده شود.

کلام آخر ...

آنچه که مشخص است راه اندازی VPNهای قانونی می تواند طرح مناسبی برای کشور باشد چرا که با توجه به آمارهای موجود، تخلفات بسیاری که در حوزه فضای مجازی صورت می‌گیرد به‌ دلیل گمنامی‌ای است که با استفاده از فیلترشکن‌ها ایجاد شده و سوءاستفاده را برای اعمال مجرمانه فراهم می‌کند و قابل پیگیری نیست. از سوی دیگر اجرای این طرح باعث می شود به کودکان ، نوجوانان و… آسیب کمتری وارد ‌شود، ولی این طرح نباید به گونه ‌ای اجرایی شود که هزینه آن بیشتر از قبل باشد و باید قبل از عملیاتی کردن آن تمام جوانب آن در نظر گرفته شود.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83151

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب