۱۱.۶ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال چهارمحال و بختیاری فشار خون دارند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شناسایی افراد مبتلا به فشار خون گفت: ۱۱.۶ درصد جمعيت بالاي ۳۰ سال استان داراي فشار خون هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری دکتر مجید شیرانی  در کارگروه اجتماعي، فرهنگي، سلامت، زنان و خانواده چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: از مجموع ۴۷۶ هزار و ۵۴ نفر جمعيت بالاي ۳۰ سال اين استان ۵۵ هزار و ۴۱۱ نفر فشار خون بالا دارند.


وی افزود: میانگین ابتلای افراد بالای ۳۰ سال در کشور به بيماري فشار خون بالا ۲۷ درصد گزارش شده است.


دکتر شیرانی تصریح کرد: در طرح کنترل ملی فشار خون از ۱۵ اردیيبهشت تا ۱۵ تير سال‌جاري همزمان با سراسر کشور در چهارمحال و بختياري فشار خون ۹۸ درصد جمعيت واجد شرايط گروه هدف گرفته شد.


وی یادآور شد: در پایان این طرح ۱۰ هزار و ۵۵۴ نفر شامل ۴ هزار و ۲۴ نفر به صورت قطعی و ۶ هزار و ۵۳۰ نفر به صورت مشکوک شناسايي شدند.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در اجرای طرح کنترل ملی فشار خون، اين دانشگاه در بين ۶۳ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکي کشور رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داد.


وی گفت: شاخص ابتلای افراد گروه سنی هدف به دیابت در کشور ۹.۴۶ درصد و در چهارمحال و بختیاري ۴.۴ برابر ۲۱ هزار نفر است.


دکتر شیرانی تاکید کرد: این آمار برای انواع سرطان‌ها در کشور ۱.۱ درصد و در چهارمحال و بختياري ۱.۳ درصد برابر يک‌هزار و ۱۱۸ نفر گزارش شد.


وی افزود: میزان ابتلای افراد گروه سنی هدف به تالاسمی در کشور ۲۰.۵ درصد و در چهارمحال و بختياري ۲۸.۷ برابر ۲۸۷ نفر است.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: این آمار برای کم‌کاری تيروئيد مادرزادي در کشور ۲.۵ در هزار تولد زنده در چهارمحال و بختياري ۴.۶ در هزار تولد زنده برابر ۹۸ نوزاد گزارش شد.


وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از ۱۰۰ درصد نوزادان تولید یافته در اين استان آزمايش تيروئيد انجام مي‌دهد.


دکتر شیرانی اظهار داشت: آزمایش تیروئید نوزادان توليد يافته در استان تا قبل از سن ۱۰ روزگي آنان انجام مي‌شود.


بر اساس این گزارش، براساس دستورالعمل جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه، تعداد کارگروه‌هاي تخصصي اين شورا از ۱۳ به ۴ مورد کاهش يافت.


۴ کارگروه جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه شامل کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمايه‌گذاري، کارگروه زيربنايي، توسعه روستايي، عشايري، شهري و آمايش سرزمين و محيط زيست، کارگروه اجتماعي، فرهنگي، سلامت، زنان و خانواده و کارگروه آموزش، پژوهش، فنآوري و نوآوري است.


این اقدام در راستای انسجام‌بخشی به تصمیمات و کوتاه شدن فرآیندها با هدف تسريع در روند اجراي طرح‌ها صورت گرفت.


چهارمحال و بختیاری جمعیتی افزون بر ۹۴۷هزار نفر است.


بیماری پرفشاری خون یکی از شايع‌ترين بيماري‌هاي قابل کنترل و قابل پيشگيري است که بر اساس آخرين آمار وزارت بهداشت، يک سوم جمعيت بزرگسال کشور مبتلا به اين بيماري هستند.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸:۵۲

شناسه خبر: 83174

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب