مخترع جوان ارومیه ای در گفت و گو با علم وفناوری؛

اختراع زمانی ارزش دارد که مخترع بتواند طرح خود را به مرحله تجاری سازی برساند

مخترع جوان ارومیه ای گفت ثبت اختراع ارزش خاصی ندارد؛ اختراع زمانی ارزش دارد که مخترع بتواند طرح خود را به مرحله تجاری سازی برساند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی،جواد اسکندری،مخترع جوان دهه هفتادی ارومیه ای که ثابت کرده اشتغال زایی سن و سال نمیشناسد و در هر سنی که آدم باشد می تواند با داشتن پشتکار و اراده قوی برای همنوعان خود شغل ایجاد کرد.

او از سال 89 به صورت تخصصی در زمینه روباتیک فعالیتش را آغاز کرده است.

در ادامه مصاحبه خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری را با این مخترع جوان ارومیه ای میخوانید.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری:لطفا خودتان را معرفی کنید؟

بنده مدیر عامل شرکت اروم توان تدبیرهستم ، از شهریور سال 94 فعالیت های اقتصادی خود را تحت نام "تکنو گستران" در زمینه های طراحی و تولید سیستم های امنیتی، صنعتی و مکانیزاسیون کشاورزی آغاز نموده و از طرفی موفق به دریافت اولین نمایندگی پرینترهای 3 بعدی شرکت " سی زان" در شمال غرب کشور شده ام.

در حال حاظر فرصت شغلی برای 5 نفر را فراهم نموده ام و با گسترش فعالیت ها، اولین مرکز چاپ و خدمات 3D در استان را احداث کرده ایم، به علاوه ایده هایی که هم اکنون به صورت تجاری تولید میشوند شامل سیستمهای کنترل تردد (درب بازکن های کارتی) و سیستم های آبیاری هوشمند می باشد که روز به روز به تنوع محصولی افزوده می شود.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری:به نظر شما مخترع و مبتکر کیست؟ تعریف شما از این اشخاص چیست؟

جواد اسکندری:اصولا مبتکر به اشخاصی گفته می شود که در یک زمینه تخصص داشته و بتواند ایده یا راه کاری جدیدی برای حل یک مشکل یا ارتقاء تجربه های گذشته  ارائه دهند یا بتواند ایده های موجود را بهبود دهد.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: چه راه هایی برای رسیدن به درجه مخترعی در عرصه صنعت وجود دارد؟

جواد اسکندری: مخترع باید ابتدا نیاز مردم و صنعت را شناسایی کند و در مرحله بعد ایده خود را پرورش دهد تا بتواند یک طرح ایده آل را به جامعه ارائه دهد.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: مهم ترین خصوصیت و قابلیت هایی که یک فرد مخترع و مبتکر دارد، چه می تواند باشد؟

جواد اسکندری: به نظر شخصی من فقط ثبت اختراع ارزش خاصی ندارد، اختراع زمانی ارزش دارد که مخترع بتواند طرح خود را به مرحله تجاری سازی برساند و محصول نهایی را بتواند به بازار عرضه کند تا بتواند بخشی از نیاز های جامعه را بهبود دهد.

فرد مبتکر باید دید بازتری نسبت به محیط پیرامون خود داشته باشد و بتواند با حداقل امکانات به مسیر پیشرفت خود ادامه دهد.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری:خصوصیات ساختار سازمانی که منبع ظرفیت مخترعان و مبتکران است چه می تواند باشد؟

جواد اسکندری: سازمان های زیادی هستند که مدعی حمایت از  مخترعین و مبتکرین هستند اما متاسفانه حتی دستگاه های متولی و حتی دانشگاه ها از ایده ها و اختراعات حمایت نمی کنند.

پول و منابع اعتباری زیادی بدون برنامه در کشور خرج می شود اما متاسفانه برای حمایت از مخترعین و مبتکرین از تخصیص منابع اعتباری جزئی خودداری می کنند و حتی این افراد را نیز حمایت های معنوی دریغ می کنند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: مهم ترین نقش و کارکرد مخترعان و مبتکران در کشور ما چیست؟

جواد اسکندری: مخترع و مبتکران دید بازتری نسبت به مسائل و مشکلات دارند و می توانند بخشی عظیمی از مشکلاتی که هم اکنون در کشور داریم در زمینه های اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی و ... را برطرف کنند،اما متاسفانه این افراد نیز به خاطر بعضی از کارها و محدودیت ها آزادی ندارند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: از مهم ترین خصوصیات زمینه ای)خصوصیات محیط صنعت و خصوصیات شخصی( که یک شخص را به مخترع یا مبتکر تبدیل می کند، چه می تواند باشد؟

جواد اسکندری: افراد با سابقه و متخصص باید به نسل جوان و دارای ایده های نو پا فرصتی دهند تا این افراد هم از توانایی های خود استفاده کنند و ایده خود را پرورش دهند.

اما متاسفانه هم اکنون نه تنها مدیران ما علمی نیستند بلکه از اعتماد به نیروی جوان ، با انگیزه و با تجربه خودداری می کنند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری: به نظر شما مهم ترین مشکلات و مسائل در زمینه ایده پردازی و ابتکار کشور ما چیست و مخترعین و مبتکرین چه سهمی در رفع این مشکلات و مسائل دارند؟

 

جواد اسکندری: نبود بستر مناسب اعم از نبود کلاسهای اموزشی مناسب، نبود پژوهشسرا با امکانات و کارگاه های مجهز و...

عدم حمایت از طریق دستگاه ها و مسئولین.

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری:شما به عنوان یک مخترع یا مبتکر چه مطالبه هایی از مسئولین و مردم دارید؟

جواد اسکندری: مسولین باید شرایط کاری را برای مخترعین راحت تر در نظر بگیرند و سنگ اندازی نکنند

تنها حمایتی که مردم میتوانند از مبتکران داشته باشند این است که انها را تشویق به ادامه فعالیتشان کنند و از محصولات تولیدی انها استفاده کرده و آن ها در این زمینه حمایت کنند.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری:بطور کلی مهم ترین چالش و مسائل پیش روی شما در عرصه فعالیت تان چه می باشد و چه راهکارهایی در جهت رفع این چالش ها پیشنهاد می کنید؟

 

جواد اسکندری :منابع مالی و تامین سرمایه : اعطای وام های کم بهره و  بلند مدت

نبود امکانات کافی: تخصیص کارگاه های مجهز و تامین قطعات کم پیدا

به مبتکران اجازه وارد کردن قطعات مورد نیاز خود که در کشور کم پیدا و یا بسیار گران هستند داده شود

حمایت از فروش محصول نهایی تولید شده

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83219

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب