خبرگزاری علم و فناوری

نظام رتبه‌بندی سایمگو اعلام کرد:

یکه‌تازی هوش مصنوعی ایران در آسیای غربی/ آهنگ رشد علمی کشورمان در دنیا طنین‌انداز شده است

با استناد به گزارش‌های منتشر شده در حوزه هوش مصنوعی، کشورمان در سال‌های اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته است که جدیدترین این گزارش ها حاکی از کسب مقام نخست ایران در آسیای غربی در زمینه تولیدات علمی در حوزه هوش مصنوعی داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ امروزه مسئله هوش مصنوعی یکی از پرطرفدارترین مسائل نوین در دنیا است. یکی از مهم ترین دلایل این چنین توجهی به مسئله هوش مصنوعی کارکردی است که این شاخه نوین علمی از خود بروز داده است. پیشرفت رایانه‌ها که تنها کمی بیش از نیم قرن از اختراع آن ها می گذرد، به متخصصان این رشته همواره نوید آینده ای بسیار روشن را داده است.

امروزه فناوری هوش مصنوعی کارکرد خود در بسیاری از مسائل همچون بازی های رایانه ای، جنگ ها، اکتشافات فضایی، انواع ربات ها، خودروهای هوشمند و ... به اثبات رسانده است. شاهد آن نیز فیلم ها و داستان های متعددی است که در این رابطه تولید شده و عمدتا در جلب توجه مخاطبان عملکرد موفقی داشته اند که از آن جمله می‌توان به "هوش مصنوعی"، "من ربات هستم"، سری مجموعه چهارگانه‌های "نابودگر" و حتی کارتون های کودکانه ای همچون "پسر کیهانی" اشاره نمود. بی گمان این توفیقات را نمی توان جدا از جذابیت مسئله هوش مصنوعی حتی در میان مردم عادی دانست.

بیشتر بخوانید:

- مدیریت خوراکی‌ها با هوش مصنوعی/ ضایعات مواد غذایی به حداقل ممکن می‌رسد

- هوش مصنوعی سریع‌تر از پزشکان خونریزی مغزی را تشخیص می‌دهد

- صنعت درمان و بهداشت روی سرپنجه هوش مصنوعی/ با تلفن همراه، سلامتی خود را کنترل کنید

 

از ابتدا تا امروز با هوش مصنوعی

هوش مصنوعي يكي از شاخه‌هاي جوان و رو به رشد گروه موضوعي علوم كامپيوتر بوده كه به معناي ساخت رايانه‌هايي است كه بتواند كارهاي هوشمندانه كه نياز به شعور و تفكر دارد، انجام دهند. شروع آن به بعد از جنگ جهاني اول در سال 1950 ميلادي بازمي‌گردد. زماني كه نوربرت واينر با مطرح كردن مسائل سايبرنتيك و آلن تورينگ با پيشنهاد تشخيص هوشمندي ماشين‌ها سعي در رساندن هوش مصنوعي به سطح هوش انساني داشتند. آن‌ها با انجام آزمايشات و پژوهش‌هايي، زمينه را براي پيشرفت هوش مصنوعي فراهم كردند.

در گزارش حاضر، به بررسي پيشرفت علمي يا به عبارت ديگر رشد توليد علم در منطقه خاورميانه در چند سال اخیر و جدیدترین آمار در این رابطه پرداخته می‌شود. يكي از دلايل آن رشد سريع توليد علم در اين منطقه است؛ به نحوي كه اركمبالت(2010) در نتايج پژوهش خود بيان كرده است، آهنگ رشد توليد علم در منطقه خاورميانه در خلال دوره سي ساله 1980 تا 2009، 4 برابر آهنگ رشد علمي در جهان بوده است.

به نقل از گزارش‌های منتشر شده در پايگاه استنادي اسكوپوس، نتايج حاصل از بررسي كشورهاي اين منطقه از نظر تعداد كل مدارك در حيطه هوش مصنوعي در جدول زیر آورده شده است. همچنين درصدهاي ذكر شده در این جدول بر اساس نسبت تعداد مدارك هر كشور به كل تعداد توليدات علمي كشورهاي منطقه خاورميانه محاسبه شده است.

همچنین با استناد به داده های این پایگاه و براي تحليل بيشتر، از نمودارهاي خطي استفاده شد تا روند تغييرات پنج كشور نخست كه درمجموع 87.5 درصد از كل مدارك حوزه هوش مصنوعي كشورهاي منطقه خاورميانه را توليد مي‌كنند، طي سال‌هاي 1996 تا 2014 ميلادي نشان داده شود.

در این نمودار تغييرات مربوط به كشور ايران به حد چشمگيري قابل توجه است. اين كشور كه در سال 1996 ميلادي با تعداد ركورد 7 عدد به 747 در سال 2014 ميلادي رسيده است، در تمامي اين سال‌ها با روندي صعودي روبه‌رو بوده است و روند رشد و سرعت صعود آن از سال 2004 تا 2014 ميلادي بسيار بالا بوده است.

بیشتر بخوانید:

- اپلیکیشن ایرانی، دنیای ناشنوایان را دگرگون کرد

- رتبه‌بندی نشریه Nature؛ ایران در «جایگاه هشتم جهان» از نظر کیفیت مقالات هوش مصنوعی

 

ایران بر بام هوش مصنوعی آسیای غربی

تحقيق و توليد علم در جهان امروز با توسعه‌يافتگي ارتباطي مستقيم داشته و كميت و كيفيت توليدات علمي در هر كشور شاخصي از توسعه‌يافتگي به حساب مي‌آيد. در حال حاضر بررسي مدارك علمي منتشرشده، از مهم‌ترين شاخص‌هاي ارزيابي فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي است. همچنين شناخت و ارزيابي پژوهش‌هاي انجام شده در هر كشور نه تنها موضوع مورد توجه محققان و متخصصان هر رشته، بلكه امري ضروري براي برنامه‌ريزان و سياست‌گذاران پژوهشي آن كشور به شمار مي‌آيد. بر اساس رتبه‌بندی سایمگو ایران در سال ۲۰۱۸ به مقام نخست تولیدات علمی در زمینه هوش مصنوعی در سطح کشورهای آسیای غربی دست یافته است.

در تصویر زیر صدرنشینی ایران در علم هوش مصنوعی را مشاهده می‌کنید:

بررسی‌های منتشر شده در مجله «SCImago Journal & Country Rank» نشان می‌دهد ایران با تعداد ۱۸۱۳ مقاله در زمینه هوش مصنوعی در رتبه نخست و ترکیه با ۱۶۷۸ مقاله در مقام دوم قرار دارد.

بر اساس آنچه که در جدول سایمگو دیده می‌شود، کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، رژیم صهیونیستی، کشورهای عراق، اردن، قطر لبنان، عمان، کویت، سرزمین اشغالی، بحرین، یمن و سوریه به ترتیب در رتبه‌های بعد از ایران و ترکیه قرار دارند.

از میان ۱۸۱۳ مقاله منتشرشده توسط محققان ایرانی ۱۶۷۲ مقاله قابل استناد بوده است؛ در حالی که ترکیه به عنوان کشور حائز مقام دوم، تنها ۱۶۷۸ مقاله ارائه کرده که از این تعداد ۱۶۱۸ مورد آن قابل استناد بوده است.

سوریه به عنوان آخرین کشور در سطح آسیای غربی در سال ۲۰۱۸ تنها سه مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی ارائه کرده است.

ایران در یک بررسی کلی‌تر میان ۱۵۵ کشور جهان جایگاه نهم را در این علم به خود اختصاص داده و صدرنشین کشورهای جهان چین است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

محققان چینی در سال ۲۰۱۸، ۱۷ هزار و ۵۸۱ مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی منتشر و ارائه کرده‌اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۲۶ مقاله قابل استناد بوده است.

کشورهای آمریکا،  هند، انگلیس، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا به ترتیب بعد از صدرنشین جهان و قبل از ایران در نظام رتبه‌بندی سایمگو جای گرفته‌اند.

کشورهای کره جنوبی، استرالیا، ترکیه، کانادا، اسپانیا، برزیل، اندونزی، تایوان، مالزی،‌ سنگاپور، تایلند، لهستان، روسیه، عربستان سعودی، هنگ‌کنگ، پاکستان، هلند، پرتغال، رومانی، مکزیک، سوئیس، جمهوری چک، یونان، تونس، سوئد، بلژیک، بنگلادش، کلمبیا، اکوادور، مصر، ویتنام و امارات متحده عربی به ترتیب بعد از ایران قرار دارند و جایگاه دهم تا چهل و دوم جدول سایمگو را به خود اختصاص داده‌اند.

اطلاعات منتشرشده از این نظام رتبه‌بندی بیانگر آن است که آمریکا به عنوان دومین کشور در سطح جهان با یک اختلاف قابل توجه نسبت به دانشمندان چینی تنها ۱۰ هزار و ۱۱۹ مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی ارائه و منتشر کرده که از این تعداد نیز تنها ۹۶۸۳ مقاله قابل استناد بوده است؛ عربستان سعودی به عنوان کشوری که جایگاه چهل و دوم جدول سایمگو را به خود اختصاص داده، تنها ۳۴۰ مقاله درباره این علم ارائه کرده که از این تعداد نیز ۳۱۳ مورد قابل استناد بوده است.

 

به قلم: جابر انصاری فرد

زمان انتشار: شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳:۰۰

شناسه خبر: 83234

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب