نظام رتبه بندی سایمگو اعلام کرد؛

جایگاه نخست تولیدات علم هوش مصنوعی در خاورمیانه به ایران تعلق گرفت+ جدول

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی ایران ، مقام نخست تولیدات علمی در رشته هوش مصنوعی در سطح کشور های آسیای غربی و رتبه نهم در سطح جهان را کسب کرده است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری - سجاد عبدلی؛ بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2018، جمهوری اسلامی ایران ، مقام نخست تولیدات علمی در رشته هوش مصنوعی در سطح کشور های آسیای غربی و رتبه نهم در سطح جهان را کسب کرده است .

رتبه نخست ایران در بین کشورهای آسیای غربی

بر اساس نتیجه این رده بندی که در مجله « SCImago Journal & Country Rank » منتشر شده است محققان کشورمان در سال ۲۰۱۸ ، 1 هزار و 813 مقاله در رشته هوش مصنوعی منتشر کرده‌ اند که از این تعداد 1 هزار و 672 مقاله قابل استناد بوده است .

جدول رتبه بندی کشورهای غرب آسیا در زمینه هوش مصنوعی

بر اساس این رده بندی، بعد از کشورمان ، ترکیه با 1 هزار و 678  مقاله جایگاه دوم نظام رتبه‌ بندی سایمگو را به خود اختصاص داده است . از تمام مقالاتی که محققان این کشور منتشر کرده‌ اند 1618 مورد قابل استناد بوده است. کشورهای عربستان صعودی با 714 مقاله ، مصر  با 376 مقاله ، امارات متحده عربی با 340 مقاله ، رژیم صهیونیستی با 302 مقاله  ، عراق با 163 مقاله  ،  اردن با 154 مقاله ، قطر با 127 مقاله ، لبنان با 117 مقاله ، عمان با 78 مقاله ، کویت با 66 مقاله ، فلسطین با 66 مقاله ، بحرین با 22 مقاله ، یمن با 22 مقاله و سوریه با 3 مقاله  به ترتیب جایگاه‌ های سوم تا شانزدهم جدول آسیای غربی را به خود اختصاص داده ‌اند .

کسب رتبه نهم ایران در بین 155 کشور جهان

در رتبه بندی جهانی نیز در سال 2018، چین با انتشار ۱۷ هزار و ۵۸۱ مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی در رتبه نخست جهان قرار گرفت که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۲۶ مقاله قابل استناد بوده است. آمریکا با انتشار 10 هزار 319 مقاله در جایگاه دوم جهان قرار گرفته است. کشورمان بعد از کشورهای هند ، انگلیس ، ژاپن ، آلمان ، فرانسه و ایتالیا در رتبه نهم جهان قرار گرفته است. البته نباید از این نکته غافل شد که ایران در حالی موفق به کسب رتبه نهم جهانی شده است که طی سال های اخیر ، مراکز علمی ، محققین و دانشمندان کشورمان در شدیدترین تحریم های علمی قرار گرفته اند .

جدول رتبه بندی جهانی سامگو در زمینه انتشار مقاله با موضوع هوش مصنوعی

کشورهای کره جنوبی ، استرالیا ، ترکیه ، کانادا ، اسپانیا ، برزیل ، اندونزی ، تایوان ، مالزی ،‌ سنگاپور ، تایلند ، لهستان ، روسیه ، عربستان سعودی ، هنگ ‌کنگ ، پاکستان ، هلند ، پرتغال ، رومانی ، مکزیک ، سوئیس ، جمهوری چک ، یونان ، تونس ، سوئد ، بلژیک ، بنگلادش ، کلمبیا ، اکوادور ، مصر ، ویتنام و امارات متحده عربی به ترتیب بعد از ایران قرار دارند و جایگاه دهم تا چهل و دوم جدول سایمگو را به خود اختصاص داده‌ اند.

نظام رتبه‌بندی Scimago  توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا تشکیل شده است که وظیفه این نهاد رتبه بندی و ارزیابی علمی  کشورها بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس می باشد .

این ارزیابی و رتبه ‌بندی یکی از جامع‌ ترین و جدید ترین نظام ‌های رتبه‌ بندی پژوهشی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهش‌ محور در دنیا می باشد. به تازگی Scimago دو شاخص جدید عملکردی ( نمایه تخصصی و میزان تعالی ) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی و رتبه بندی دستاورد های پژوهشی مراکز علمی و دانشگاه‌ ها جهان افزوده است .

رتبه ‌بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده ‌است را بررسی می‌کند.شاخص  SJR از توسعه الگوریتم رتبه الهام تشکیل شده است  تا در شبکه ‌های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله‌ های قابل استناد مورد استفاده قرار بگیرد. این یک شاخص اندازه ‌گیری است و می‌ تواند برای مقایسه مجله در فرآیند های ارزیابی علم استفاده شود .

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83239

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب