خبرگزاری علم و فناوری

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان عنوان کرد

رکورد زنی تولید محصولات پتروشیمی با اتکا به توان جوانان ایرانی/ منع واردات تولیدات داخلی ضرورت دارد

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان گفت: با خروج آمریکا از برجام شرکت چینی سازنده این واحد از ایران رفت اما ما با تیکه به توان جوانان و پرسنل این شرکت توانستیم در عرض چند ماه این واحد را ساخته و وارد مدار کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در تاریخ ششم اردیبهشت ماه سال 1377 در ضلع شمال غرب خلیج فارس در استان خوزستان و سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) راه اندازی شد و فعالیت خود از آن را آغاز کرد.

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در زمینی به مساحت 34 هکتار جهت تولید محصول PET , PTA  در بندر امام خمینی (ره) در استان خوزستان احداث و راه اندازی شده که هم اکنون نیز مشغول فعالیت و تولید محصولات پتروشیمی است.

افزایش تولید به بیش از 480 تن در روز

همزمان با ایام ماه ربیع الاول با حضور جمعی از مسئولان و مدیران پتروشیمی مراسم بهینه سازی و اصلاح تولید از واحد pole h مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در بندر امام خمینی (ره) شهرستان ماهشهر برگزار شد.

با بهره برداری از این طرح جدید ظرفیت تولید pet گرید خاص نساجی در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به 158 هزار تن در سال افزایش می یابد به طوری که ظرفیت تولید در واحد poly h این مجتمع از 200 تن فعلی به بیش از 480 تن در روز افزایش خواهد یافت.

نکته مهم بهره برداری از این طرح آن است که پیشتر قرارداد ساخت و اجرای طرح بهینه سازی و اصلاح تولید واحد poly h مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به یک شرکت از کشور چین واگذار شده بود که این شرکت پس از اعمال تحریم ‌های غیر قانونی از ادامه مشارکت در این پروژه انصراف داد.

پس از انصراف شرکت چینی از انجام قرارداد ساخت و اجرای طرح بهینه سازی و اصلاح تولید واحد poly h مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان این طرح به همت متخصصان داخلی و با تکیه بر توان جوانان ایرانی نصب، راه اندازی و در مدار بهره برداری قرار گرفت.

وارد مدار بودن همه واحدهای مجتمع

مهندس سید رضا قاسمی شهری مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در مراسم بهینه سازی و اصلاح تولید از واحد pole h مجتمع پتروشیمی تندگویان در بندر امام خمینی (ره) سخنانی را ایراد کرد و گفت: با خروج آمریکا از برجام شرکت چینی سازنده این واحد از ایران رفت اما ما با تکیه بر توان جوانان و پرسنل این شرکت توانستیم در عرض چند ماه این واحد را ساخته و وارد مدار کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر توان تولید این پتروشیمی اضافه کرد: در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان همه واحدهای تولید محصولات به استثنا یک واحد در مدار تولید هستند.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان خاطرنشان کرد: ما به دنبال رفع نواقص این واحد برای آماده ‌سازی جهت راه ‌اندازی نیز هستیم تا هر وقت نیاز بازار به محصول این واحد بود آن را وارد مدار کنیم.

وی در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش های انجام شده در این بخش تاکید کرد: تمام تلاش ما در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان کار اقتصادی بوده و دوست نداریم که محصولات تولیدیمان در انبار باقی بماند.

تولید محصولات بیش از ظرفیت اسمی

قاسمی شهری در ادامه هدف از راه‌اندازی واحد pole h استمرار تولید و اقزایش ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان دانست و بیان کرد: تمام تلاش ما از سال 1390 تا کنون افزایش تولید بوده به طوری که سال گذشته رکورد تولید را با بیش از یک میلیون تن شکستیم.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ما در بیشتر ماه ‌های سال بیش از ظرفیت اسمی خود محصولات را تولید کرده ‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در 7 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش تولید داشته است.

قاسمی شهری در ادامه سخنان خود عنوان کرد: با راه ‌اندازی واحد pole h استمرار تولید و اقزایش ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به دنبال جبران کمبودی بودیم که در برنامه تولیدمان وجود داشت.

اولویت فروش محصولات در بازار داخلی

 مدرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان بیان کرد: در سال 1398 بالاترین رکورد میزان تولید کل مجتمع از زمان راه ‌اندازی تا کنون ثبت شده است که به بیش از 109 هزار تن در مهر ماه رسیده که با این اوصاف 103 درصد از برنامه تولید محقق شده است.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: موضوع حمل و نقل دریایی، ذخیره خوراک و هدر رفت ناشی از نقل و انتقالات از اصلی ‌ترین مشکلات ما در تولید در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان بوده است.

قاسمی شهری با تاکید بر اولویت‌ دار بودن فروش محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در بازار داخل عنوان کرد: با اشباع بازار داخلی کشور ما با شرکت نجارت صنعت مذاکره‌ هایی برای جبران کسری صادرات داشته ‌ایم که از سال گذشته تا کنون زیان انباشته ما در حال کاهش و سود ما با روند چشمگیری افزایش یافته است.

مدرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان ادامه داد: حجم تولیدات نهایی ما در 7 ماهه نخست امسال 667 هزار تن بوده که 304 هزار تن آن به فروش رسیده است.

اجرای 25 پروژه زیست محیطی در مجتمع پتروشیمی

وی با اشاره به این نکته مهم که سود عملیاتی ما بیش از 12 هزار میلیارد ریال بوده است، اظهار کرد: مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان 25 پروژه زیست محیطی برای امسال تعریف کرده که به دنبال اجرای تمامی آنها در سطح مجتمع است.

قاسمی شهری یادآور شد: پس از اینکه اجرای 25 پروژه زیست محیطی در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به پایان رسید هدف بعدی ما گرفتن سند سبز است.

مدرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی از مشکلات این مجتمع خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مشکلات ما تامین خوراک از واحد پارازایلین مجمتع پتروشیمی بوعلی سینا به عنوان خوراک اصلی بوده است که متاسفانه مخازنی برای ذخیره این خوراک نداریم.

وی به برخی از درخواست های خود و مشکلات مجتمع اشاره کرد و گفت: اصلی ‌ترین خواسته ‌های ما این است که محصولاتی که در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان توسط فرزندان ایران تولید می ‌کنیم از خارج از کشور وارد نشود.

 مدرعامل مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در پایان سخنان خود خواسته ای را مطرح کرد و از مسئولان و دست اندرکاران کشور درخواست کرد قراری برای منع واردات محصولات تولیدی این مجتمع و یا محدود کردن ورود آنها به کشور صادر شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83243

مطالب مرتبط :
ازدواج

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندر ماهشهر:

تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین دغدغه های جوانان ما تبدیل شد

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندرماهشهر نوشت: فریضه تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین چالش ‌های جامعه ایرانی و دغدغه جوانان ما گردیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب