کارشناس جامعه‌شناسی:

جایگزینی حیوان خانگی به جای فرزند نشانه انزوای جوامع در غرب است/ امید به آینده انگیزه زوج‌ها برای فرزندآوری را تقویت می‌کند

کارشناس جامعه‌شناسی با اشاره به اقدام برخی از شخصیت‌های معروف در فضای مجازی برای کاهش فرزندآوری یا جایگزینی حیوان خانگی با فرزند افزود: این افراد با الگوگیری از غرب اقدام به این کار می‌کنند بدون در نظر گرفتن این نکته که این نارسایی‌ها در جوامع غربی به واسطه انزوا عارض آن‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری شهرام مقدس کارشناس جامعه‌شناسی با بیان اینکه بقای نسل و تداوم نسل از طریق فرزندآوری امکان‌پذیر است، اظهار کرد: در وجود انسان‌ها حب ذاتی وجود دارد و فرزند به نوعی تکرار پدر و مادر است وهرچقدر که ما خودمان را دوست داریم فرزندانمان را نیز دوست خواهیم داشت چون آن‌ها از وجود ما هستند و قرار است نسل ما را تداوم دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر تاریخ را بررسی کنیم خواهیم دید که تولید نیروی انسانی و سرمایه اقتصادی خانواده‌ها در گذشته اهمیت بالایی داشته بخصوص وقتی جایگاه کار یدی انسانی مطرح می‌شد ادامه داد: در همین فضا اگر به لحاظ سیاسی و قدرت خانواده توجه شود، می‌بینیم که در گذشته تعداد زیاد فرزندان نشان اقتدار بوده و جنبه محافظتی و حمایتی برای خانواده داشته است.
 
مقدس کارکرد‌های دیگر در این زمینه را کارکرد عاطفی عنوان و خاطرنشان کرد: این کارکرد امروز نیز مطرح است اما ممکن است تعلقات متفاوت افراد و ارتباطات محدود خانواده نسبت به خانواده‌های سنتی یا ایجاد وابستگی نسبت به چیز‌های دیگر باعث کاهش فرزندآوری در بین خانواده‌های امروزی شده است.
 
این جامعه‌شناس یکی از علت‌های کاهش فرزندزایی و فرزندآوری را نگاه به آینده دانست و عنوان داشت: هرچقدر انسان‌های نسبت به آینده احساس امنیت بیشتری داشته باشند و امید به آینده در آن‌ها بالا باشد، طبیعتا داشتن فرزند بیشتر برای آن‌ها می‌تواند به‌عنوان یک موفقیت مطرح شود.
 
وی بیان داشت: نگرانی از اینکه آینده شغلی فرزندانم چه می‌شود محدودیت‌های بسیاری در فرزندزایی دارد، در همین فضا یکی از بحث‌های جدی به تجارب موفق و ناموفق باز می‌گردد، موفقیت زوج‌ها در فرزندآوری باعث می‌شود انگیزه تجربه مشابه برای داشتن فرزند را داشته باشند.


مقدس غرب‌گرایی و خودخواهی را دو فاکتور مهم در کاهش تمایل زوج‌ها برای فرزندآوری عنوان و اضافه کرد: لذت‌گرایی، راحت‌طلبی، توجه به خود به جای آینده و جامعه و تقابل رویکردهای فردگرایانه به جای رویکردهای جمع‌گرایانه باعث می‌شود تعداد فرزندان کاهش یابد و در اینجاست که داشتن فرزند می‌تواند به‌عنوان دردسر، مسئولیت، نگرانی و به‌نوعی ممانعت از دستیابی به انگیزه‌ها محسوب شود.
 
این جامعه‌شناس با اشاره به مشکلات اقتصادی تاکید کرد: ازدواج با تاخیر به دلیل نبود شغل مناسب یا سرپناهی برای زندگی محدودیت‌هایی هستند که در انگیزه خانواده‌های برای داشتن یک یا دو فرزند یا کلا بچه‌دار نشدن تاثیرگذار باشد.
 
وی ادامه داد: فراهم بودن امکانات نگرانی‌های ناشی از فرزنددار شدن را کاهش می‌دهد و در سنین بالاتر افراد به فکر فرزنددار شدن می‌افتند و باز هم نگرانی‌هایی از اختلاف سن بین فرزندان و پدر و مادرها وجود خواهد داشت.

مقدس به الگوهایی که در جامعه وجود دارد اشاره و افزود: برخی از جوانان از افرادی که ازدواج نکرده‌اند یا ازدواج کرده‌اند واقدامی بری بچه‌دار نشدند الگو می‌گیرند و به این ترتیب الگوهای نادرستی به‌عنوان الگوی آرمانی مطرح می‌شود و جامعه را به سمت نگرش‌هایی بعضا نادرست سوق می‌دهد.
 
این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه متاسفانه این روزها شاهدیم که خانواده‌ها تنها صاحب یک فرزند یا با تاخیر بسیار بین دو بارداری صاحب دو فرزند شده‌اند ادامه داد: عوامل دخیل در این زمینه بسیار است و حتی گاهی ما شاهد آن هستیم که خانواده‌ای همه امکانات را دارد اما باز هم از بچه‌دار شدن خودداری می‌کند و علت آن عدم مسئولیت‌پذیری و راحت‌طلبی افراد است.

 
مقدس خاطرنشان کرد: باید انسان‌ها در بحث فرزندآوری به سمت اهداف اجتماعی سوق داده شوند و به فکر اهداف و آینده جامعه باشند، اما این نکته نیز باید مدنظر قرار گیرد که جمعیت به‌صورت کنترل‌شده افزایش یابد و مشکلاتی را برای توسعه کشور پیش نیاورد.
 
وی با اشاره به اقدام برخی از شخصیت‌های معروف در فضای مجازی در جهت کاهش فرزندآوری یا جایگزینی حیوان خانگی با فرزند افزود: این افراد با الگوگیری از غرب اقدام به این کار می‌کنند بدون در نظر گرفتن این نکته که این نارسایی‌ها در جوامع غربی به واسطه انزوا عارض آن‌ها شده است.
 
این جامعه‌شناس افزود: فردگرایی در جوامع غربی باعث شده خانواده‌ها دچار فروپاشی و از کارکردها و جنبه‌های مثبت خانواده محروم شوند، طبیعتا این افراد در پاسخ به نیازهای درونی خود پاسخ‌های نصفه نیمه و کوتاه‌مدت را از طریق روابط اینگونه می‌دهند.
 
مقدس تاکید کرد: در کشور ایران که ساز و کارها هیچ تشابهی با کشورهای غربی ندارد و تفاوت بسیاری در زمینه‌های بسیاری با کشورهای غربی داریم ورود این نمونه‌ها نگران‌کننده است و معضلات ناشی از کشورهای غربی برای مردم ایران رنج‌آور خواهد بود.

 

انتهای پیام/۱۰۲۶
 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹:۵۴

شناسه خبر: 83261

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

نگهداری از گربه

چرا خیلی از کسانی که گربه به خانه می‌آورند بعد از چند وقت پشیمان می‌شوند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب