ایران رتبه اول داروسازی، دوم دندانپزشکی و سوم ارتو خبرگزاری علم و فناوری - ایران رتبه اول داروسازی، دوم دندانپزشکی و سوم ارتودنسی در منطقه را دارد
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت:

ایران رتبه اول داروسازی، دوم دندانپزشکی و سوم ارتودنسی در منطقه را دارد

رضا ملک زاده با اشاره به ارتقاء جایگاه ایران در زمینه پزشکی در منطقه و دنیا، از کسب مقام اول داروسازی، دوم دندانپزشکی و سوم ارتودنسی در منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در افتتاحیه کنگره ارتودنسی در سالن همایش های پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به ارتقاء جایگاه ایران در زمینه پزشکی در سطح منطقه و جهان، گفت: بر اساس آخرین آمار سال ۲۰۱۸، ایران در تولیدات علمی رتبه ۱۶ دنیا را دارد که البته در استنادات پزشکی رتبه ایران ۲۱ جهان است.

ملک زاده با ارزیابی جایگاه مقالات و تولیدات علمی کشور در دنیا، از رتبه برتر علم و صنعت داروسازی نسبت به دیگر رشته های پزشکی خبر داد و عنوان کرد: در بین رشته‌های پزشکی نیز، داروسازی ایران از بهترین رتبه جهانی برخوردار است و در رده هفتم دنیا قرار دارد، زیرا توانسته‌ایم تقریبا همه داروها به خصوص داروهای بیوتکنولوژی را با قیمت مناسب تولید کنیم.

همچنین وی به رتبه نخست ایران در تولیدات علمی در منطقه اشاره کرد و از کسب مقام نخست داروسازی در منطقه و همچنین رتبه دوم دندانپزشکی بعد از ترکیه و رتبه 14 جهان در این رشته خبر داد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با توجه به ارتقاء جایگاه ایران در رشته دندانپزشکی اظهار داشت: سهم مقالات دندانپزشکی یک درصد از مقالات پزشکی کشور است و این در حالی است که فقط یک درصد از اعضای هیأت علمی وزارت بهداشت، دندان پزشکان هستند.

ملک زاده به وضعیت رشته ارتودنسی در کشور اشاره کرد و گفت: از ۷۰۰ نفر ارتودنتیست در کشور، ۲۰۰ نفر عضو هیأت علمی هستند و رشته ارتودنسی ایران در منطقه رتبه سوم را دارد.

در ادامه این مراسم، علی تاجرنیا رئیس جامعه دندان پزشکی ایران، با اشاره به مشکلاتی که جامعه دندانپزشکی کشور با آنها مواجه هستند، گفت: ما تلاش می کنیم در مقابل تبعیض‌های ناروا به رشته دندانپزشکی مقاومت کنیم.

وی با تأکید بر فعالیت جامعه دندان‌پزشکی در کشور، تصریح کرد: یکی از انجمن‌های فعال، انجمن ارتودنسی بوده که همواره در جلسات شورای هماهنگی، حضور فعال داشته است.

تاجرنیا با اشاره به درمان‌های نوین دندان‌پزشکی، گفت: اقدامات و همکاری های جامعه دندان‌پزشکی، باید راه را بر روی دخالت های غیر موجه و غیر معمول که بعضا شاهد آنها هستیم، ببندد.

وی از رشته ارتودنسی به عنوان یکی از رشته‌های دندان پزشکی نام برد که باعث ارتقای جایگاه دندان پزشکی در کشور شده است.

رئیس جامعه دندان پزشکی ایران گفت: در پیگیری مطالبات جامعه دندان پزشکی، با کسی تعارف نداریم و از حقوق صنفی دندان‌پزشکان کوتاه نخواهیم آمد.

بیشتر بخوانید:

- صادرات داروی ضدسرطان نانویی ایران به ۷ کشور جهان/ سوریه به جمع کشورهای واردکننده تجهیزات پزشکی نانویی ایران پیوست

- با برندگان جایزه نوبل پزشکی در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید/ تأثیر تحقیقات برندگان جایزه بر علوم پزشکی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83262

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب