پیشرفت چشمگیر در دانش هوش مصنوعی / ربات ها نیز مجه خبرگزاری علم و فناوری - پیشرفت چشمگیر در دانش هوش مصنوعی / ربات ها نیز مجهز به حس بویایی می شوند+فیلم
علم و فناوری گزارش می دهد؛

پیشرفت چشمگیر در دانش هوش مصنوعی / ربات ها نیز مجهز به حس بویایی می شوند+فیلم

دانشمندان شرکت گوگل برای اولین بار موفق شدند احساس بویایی را به ربات ها از طریق هوش مصنوعی آموزش دهند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ کاربردهای هوش مصنوعی چنان فراگیر و گسترده شده ‌اند که بسیاری از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی ‌شوند و نام تخصصی خود را دارند. تأثیر هوش مصنوعی را اکنون می ‌توان در تمام لحظات زندگی انسان ها حس کرد. به عنوان مثال تلویزیونی که نور صفحه نمایش دلخواه را با تعداد افراد تنظیم می ‌کند ، آیفونی که قادر به تشخیص اعضای خانه است ، ماشین ‌هایی که قادر اند خودشان را کنترل کنند و یا ربات‌ های پرنده یا قایق‌ های هوشمندی که از این تکنولوژی جدید برای انجام امور خود به صورت خودکار استفاده می کنند.

بر کسی پوشیده نیست که هوش مصنوعی می تواند تمام جزئیات زندگی ما انسان‌ ها را تقلید کنند؛ اما در این راه دانشمندان به چالش‌ هایی نیز برخورده اند، یکی از این چالش‌ ها، تقلید احساسات انسانی ‌ست. هوش مصنوعی در تقلید حس دیداری و شنوایی موفق بوده اند اما هنوز با حس‌ های چشایی ، لامسه و بویایی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. البته دانشمندان با انجام تحقیقات جدید توانسته اند این شرایط را به ویژه درباره ‌ی حس بویایی تغییر دهند و ربات هایی را با استفاده از هوش مصنوعی طراحی کنند که می تواند انواع "بو" را نیز تشخیص دهد.

هوش مصنوعی چگونه می تواند انواع "بو" را تشخیص دهد ؟

دانشمندان شرکت گوگل، که با نام Google Brain Team"" شناخته می‌ شوند برای آنکه بتوانند حس بویایی را به ربات ها آموزش دهند در مرحله اول بانک اطلاعاتی ‌ای متشکل از پنج هزار مولکول شناسایی شده توسط عطرسازان را تهیه کرده ‌اند و سپس آن ها را در دسته بندی های مختلف مانند "استوایی"، "کره ‌ای" و "علفی" تقسیم بندی نموده اند. در مرحله دوم تقریبا دو سوم این داده ‌ها را برای آموزش به هوش مصنوعی مورد استفاده قرار داده اند تا آن ها بتواند رابطه ‌ای بین توضیحات و مولکول‌ ها به دست بیاورد در پایان نیز از یک سوم بانک داده های خود، برای آزمایش تشخیص بو توسط هوش مصنوعی استفاده کرده اند. الگوریتمی که از این آزمایش به دست آمده، توانست با موفقیت عطر مولکول‌ها را بر اساس ساختار شان تشخیص دهد.

مهمترین چالش پیاده سازی این طرح چه بود ؟

البته داشمندان برای آنکه بتوانند این پروژه را اجرایی کنند با چالش هایی نیز مواجعه بوده اند . مهمترین این چالش‌ ها تفاوت حس بویایی بین آدم‌ های مختلف است . به عنوان مثال ممکن است یک نفر بوی یک عطر را "خاکی" بداند و نفری دیگر همان بو را "چوبی" معرفی کند که این عامل می تواند افرادی را که قصد استفاده از این ربات ها را دارند با مشکل رو به رو کنند .

از سوی دیگر، بعضی از این بوها از یک نوع اتم و پیوند شیمیایی مشابه ساخته شده اند، اما آینه ‌ی یکدیگر بوده و در نتیجه عطرهای متفاوتی دارند که در علم شیمی به این نوع اتم ها، "دست‌ سانی" می ‌گویند. به عنوان مثال، عطر "نعنای ‌تند" و "زیره" از این دست از عطرها می باشند که در زمان تست عطرشان دقیقا شبیه یکدیگر هستند. این موضوع وقتی بوها با هم ترکیب شوند شرایط را از این هم حتی سخت ‌تر می‌ کند؛ اما محققان گوگل مدعی هستند در آموزش حس بویایی به هوش مصنوعی و تشخیص ‌دادن عطر مولکول ‌ها قدم بزرگی برداشته‌ اند و این مشکلات را به حداقل ممکن رسانده اند.

تحقیقات مشابه در مورد آموزش حس بویایی به ربات ها

البته محققان Google Brain Team"" اولین گروه از دانشمندانی نیستند که بر روی این پروژه کار کرده اند. سال گذشته محققان انگلیسی در نمایشگاهی که در مرکز "باربیکان" لندن برگزار شده بود توانستند عطر یک گل منقرض شده را با استفاده از یادگیری ماشینی احیا کنند. علاوه بر آن محققان آلمانی نیز توانسته اند نمونه اولیه از ربات آتش نشانی را طراحی کنند که می تواند علاوه بر ساخت تصویر سه بعدی از محل حادثه ، بوی تعداد محدودی از گازهای سمی را نیز شناسایی کند  .

ربات آتش نشانی که می تواند بو را احساس کند

روسیه نیز برای تشخیص بوهای کشنده از هوش مصنوعی کمک می‌ گیرند. IBM نیز روی پروژه ‌ای کار می‌ کند که بتواند با هوش مصنوعی عطر سفارشی بسازد .

کلام آخر ...

آنچه مشخص است تحقیقات انجام شده بر روی آموزش بو و ایجاد حساس بویایی به ربات ها از طریق هوش مصنوعی در ابتدای کار می باشد و هنوز کامل نشده است. اما آنچه مشخص است این تحقیقات می تواند تغییرات شگرفی در این زمینه فراهم کند و در آینده نه چندان دور شاهد ساخت ربات هایی خواهیم بود که می تواند امنیت زندگی انسان را افزایش دهد. همین است که هوش مصنوعی را هیجان ‌انگیز می‌سازد ؛ اینکه هیچ حد و مرزی ندارد .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83287

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب