خبرگزاری علم و فناوری

گزارش علم و فناوری از تجمع اعتراض‌آمیز مهندسین عمران در محوطه شهرداری شیراز؛

خواسته های به حق معترضان برای ساخت‌و‌سازهای ساختمان

در شیراز تجمعی با حضور مهندسین عمران در محوطه شهرداری شیراز انجام گرفت که مطالبه آن ها توقف خسارت های وارده و حفظ جان مردم با اجرای یک قانون بود که چند سالی است بی توجهی به آن طاقت آن ها را در این کلان شهر بی تاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز؛ باز هم زلزله، باز هم تخریب و باز خسارت های جبران ناپذیر برای مردم گوشه و کنار ایران عزیزمان. اما چرا و تا چند سال دیگر باید این هزینه گزاف بر دوش مردم سنگینی نماید.

طبق نقشه های زمین شناسی ایران از جمله سرزمین های زلزله خیز است و هر سال شاهد تخریب ساختمان هایی هستیم که با رعایت  اصولی بسیار ساده و معمول در  ساختمان سازی می توان از خسارت ها به شکل چشمگیری کاست.

چرا پس از گذشت سال ها هنوز شاهد تخریب ساختمان ها با زلزله های نه چندان قوی هستیم؟

در شیراز  تجمعی با حضور مهندسین عمران در محوطه شهرداری شیراز انجام گرفت که مطالبه آن ها توقف خسارت های وارده و حفظ جان مردم با اجرای یک قانون بود که چند سالی است بی توجهی به آن  طاقت آن ها را در این کلان شهر بی تاب کرده است.

 

پس از زلزله رودبال و منجیل در سال ۶۹ ، در سال ۷۴ قانونی به تصویب رسید که تا سال ۸۵ یعنی ۱۰ سال پس از تصویب قانون ، کلیه ساختمان ها باید توسط سازندگان ذیصلاح  که دارای پروانه اشتغال از وزارت راه و شهرسازی اند احداث گردد. بر اساس قانون، مهندسین، کاردانان تجربی، کاردانان فنی و معماران تجربی می توانند دارای پروانه اشتغال بکار باشند.

متاسفانه این قانون به طور کامل اجرا نشده است و ثمره آن را هر چند وقت شاهدیم که زلزله های اخیر از آن حمله اند.

 

یکی از مهندسین حاضر در این تجمع در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز گفت: مجری ساختمان نمی تواند هر گونه که تمایل دارد ساختمان بسازد این ساخت و ساز باید بر اساس چارچوب مشخص شده و توسط افرادی ذیصلاح اجرا شود.

 

تفسیر اشتباه شهرداری شیراز از رای دیوان عدالت اداری 

او اذعان داشت: فردی در یزد به دیوان عدالت اداری اعتراض کرده بود که من می خواهم مجری ساخت برای ساختمانم را خودم انتخاب کنم که بر اساس این اعتراض رای ۹۹ در دیوان عدالت اداری صادر می شود، از سال ۹۴ تفسیرهای مختلفی از این رای شده است. شهرداری شیراز چند سال است که یک تفسیر اشتباه از این رای را ملاک خود قرار داده و از سازندگان ذیصلاح استفاده نمی کند.

وی با بیان اینکه دیوان عدالت اداری طی یک نامه اعلام کرده که دخالت افراد فاقد صلاحیت جرم است و تعقیب کیفری دارد، اظهار داشت: در ادامه این نامه آمده است که مالکین برای اخذ پروانه ساختمانی باید مجری خودشان را به سازمان نظام مهندسی معرفی کنند، سازمان هم باید هر وقت مالک قصد تغییر مجری را داشت این موضوع را بپذیرد و مجری انتخابی به شهرداری معرفی و صدور پروانه صورت بگیرد.چهار سال است که شهرداری از این موضوع طفره می رود، البته گاهی اوقات این قانون بصورت جسته و گریخته و ناقص اجرا شده است.این رویه بهانه ای برای دخالت افراد سودجو که می خواهند از بحث ساخت و ساز سوءاستفاده کنند و ساختمان های بی کیفیتی بسازند شده است که موجب ضرر و زیان جانی و مالی مردم می شود.

این عضو نظام مهندسی می افزاید: ناظرین طبق قانون باید از طریق حاکمیت یا سازمان نظام مهندسی انتخاب و به شهرداری معرفی شوند اما چند سال است که انتخاب ناظر توسط شهرداری صورت می گیرد.

 

وجود سیستم ارجاعی غیرشفاف

وی اضافه کرد: سیستم ارجاعی وجود دارد که غیرشفاف است، نوبت ناظرین و عدالت در آن رعایت نمی شود و از همه مهمتر استثنای ساختمان های بالای ۴ هزار متر از انتخابی بودن توسط سیستم سامانه است؛ می گویند بالای ۴ هزار متر را خود مالک باید انتخاب کند که این خلاف قانون است این موضوع دقیقا مثل این است که یک نفر بگوید قاضی پرونده ام را خودم می خواهم انتخاب کنم!

عضو نظام مهندسی فارس در انتها گفت: تاکنون جلسات زیادی با شهرداری داشته ایم اما همواره به همان تفسیر اشتباهشان از رای دیوان عدالت اداری استناد می کنند.

 

درخواست‌های تجمع کنندگان

در این تجمع که ۲۵۰ نفر با کلاه های سفید به نمایندگی از مهندسین ذیصلاح حضور داشتند، تقاضای بازگشت خدمات مهندسی ساختمان از شهرداری به سازمان نظام مهندسی، الزام حضور سازندگان ذیصلاح در تمامی مدت احداث ۴ گروه ساختمانی، درج نام سازندگان ذیصلاح برای ۴ گروه ساختمانی در پروانه توسط شهرداری و اصلاح سیستم  ارجاع ناظران بصورت شفاف و بدون محدودیت در چهار گروه ساختمان را از مسولین داشتند.

 

 

گزارش از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 83302

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
اشکان شمس نژاد
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶:۴۹

سلام و ممنون بابت اطلاع رسانی دقیق و شفافتون واقعا مصرف کننده تا کی باید پول زحماتش رو بده دلال و رانت خوار و قاچاقچی که در جمع اسمش میشه بساز و بنداز

اشتراک گذاری مطالب