با حضور جمعی از مسئولان استانی

طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی خوزستان آغاز شد

با حضور جمعی از مسئولان استانی طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی خوزستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، با حضور جمعی از مسئولان استانی و مدیران محلی اجرای مرحله نخست طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی استان خوزستان آغاز شد.

طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی به صورت نمادین در مدرسه استثنایی رودکی اهواز با حضور جمعی از مسئولان و دانش آموزان خوزستانی کار خود را آغاز کرد.

حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان دانش ‌آموزان

در این برنامه مهدی اقتصاد معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان، علی ممبینی رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان و جمع دیگری از مدیران حضور داشتند.

هدف از طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی کاهش پوسیدگی دندان ها در کودکان و نوجوانان سطح کشور است.

طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی به منظور حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان دانش ‌آموزان جامعه هدف که دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند در سراسر کشور اجرا می شود که به همت مسئولان خوزستانی نیز در این استان آغاز به کار کرد.

با توجه به اینکه فلوراید در مواد غذایی وجود ندارد نیاز است که فلوراید مورد نیاز دندان ها تامین شود تا این عضو بدن خراب نشود به همین منظور نیز طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی اجرا می شود.

مرحله دوم طرح ملی فلورایدتراپی نیز ۲ ماه بعد از اتمام مرحله اول آغاز می ‌شود که در این مرحله هم دندان تمامی افراد جامعه هدف دوباره فلورایدتراپی خواهد شد و اقدامات لازم در این ارتباط انجام می شود.

مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی و ادارات آموزش و پرورش در اجرای طرح

این طرح با مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی و ادارات آموزش و پرورش در همه مدارس ایتدایی سطح کشور و استان خوزستان اجرا خواهد شد.

به گفته کارشناسان در حالی که تصور می ‌شود بروز پوسیدگی دندان با افزایش سن امری طبیعی است اما با «فلوراید» می ‌توان از پوسیدگی دندان ها تا 40 درصد جلوگیری کرد.

فلوراید در استخوان ها و دندان های در حال رشد کودکان جمع می ‌شود و مینای دندان آنها را قبل از پیدایش مقاوم می سازد.

در «فلوراید‌تراپی»، فلوراید با مواد معدنی مینای دندان ترکیب می ‌شود و دندان را در مقابل اسید تولید شده توسط میکروارگانیسم های پلاک میکروبی دهان مقاوم خواهد کرد.

وارنیش فلورایدتراپی در کاهش پوسیدگی دندان‌های کودکان اهمیت زیادی دارد زیرا وارنیش فلوراید ماده ‌ای نیمه مایع و چسبنده و حاوی فلوراید است که در تماس با دندان‌ ها به‌ تدریج آزاد می ‌شود و تا حدود زیادی پوسیدگی دندان ‌ها به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی کاهش پیدا می ‌کند.

دانش ‌آموزان مقطع ابتدایی سراسر کشور به صورت رایگان زیر پوشش طرح وارنیش فلوراید قرار دارند و از خدمات طرح ارتقای سلامت دهان و دندان بهره ‌‌مند می ‌شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83304

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب