حفظ سلامت و بهداشت دندان با اجرای وارنیش فلورایدتر خبرگزاری علم و فناوری - حفظ سلامت و بهداشت دندان با اجرای وارنیش فلورایدتراپی/ بیشتر کودکان تا سن ۱۲ سالگی ۲ دندان خراب دارند
معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان:

حفظ سلامت و بهداشت دندان با اجرای وارنیش فلورایدتراپی/ بیشتر کودکان تا سن ۱۲ سالگی ۲ دندان خراب دارند

معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان گفت: طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی به منظور حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان دانش ‌آموزان هدف که مقطع ابتدایی هستند آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، با حضور جمعی از مسئولان استانی و محلی طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی خوزستان آغاز شد.

طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی به صورت نمادین در مدرسه استثنایی رودکی اهواز با حضور جمعی از مسئولان و دانش آموزان خوزستانی کار خود را آغاز کرد.

در این برنامه مهدی اقتصاد معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان، علی ممبینی رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان و جمع دیگری از مدیران حضور داشتند.

دانش ‌آموزان مقطع ابتدایی جامعه هدف وارنیش فلورایدتراپی

معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان در این برنامه در سخنانی با اشاره به مزایای این طرح اظهار کرد: مرحله اول طرح ملی وارنیش فلورایدتراپی به منظور حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان دانش ‌آموزان هدف که مقطع ابتدایی هستند در خوزستان کار خود را آغاز کرد.

وی در ادامه بیان کرد: این طرح برای تمام دانش ‌آموزان مقطع ابتدایی خوزستان که جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر هستند آغاز شد که پنج دانشگاه‌ علوم پزشکی در سطح خوزستان و اداره کل آموزش و پرورش استان برای اجرای هر چه بهتر آن مشاکت دارند.

اقتصاد با اشاره به مطالبی در این زمینه خاطرنشان کرد: که مرحله نخست طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی استان خوزستان به منظو پوشش کامل جامعه هدف را آغاز کردیم.

معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان در ادامه اضافه کرد: مرحله دوم طرح ملی فلورایدتراپی نیز ۲ ماه بعد از اتمام مرحله اول آغاز می ‌شود که در این مرحله هم دندان تمامی افراد جامعه هدف دوباره فلورایدتراپی خواهد شد و اقدامات لازم در این ارتباط انجام می شود.

وی درباره اعتبار اجرای این طرح نیز عنوان کرد: برای اجرای طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی استان خوزستان  ۲۵ میلیارد ریال برای تامین فلوراید مورد نیاز تخصیص یافت.

فلوراید مورد نیاز به دندان نمی ‌رسد

اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: کارشناسان بهداشت در قالب طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی استان خوزستان برای آموزش نحوه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به دانش ‌آموزان در مدارس ابتدایی استان حضور می یابند و آموزش های لازم را در این زمینه ارائه می دهند.

معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان آماز میزان مشکلات دهان و دندان در بین کودکان را بالا دانست و در این ارتباط تصریح کرد: بیشتر کودکان تا سن ۱۲ سالگی ۲ دندان خراب دارند که این آمار در بحث بهداشت دهان و دندان یک فاجعه محسوب می شود.

وی با یادآوری این نکته که فلوراید در غذا و مواد خوراکی وجود ندارد، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل استفاده از آب ‌های تصفیه و بسته بندی فلوراید مورد نیاز به دندان نمی ‌رسد.

اقتصاد در ادامه سخنان خود در آئین افتتاح اجرای طرح ملی فلورایدتراپی در مدارس مقطع ابتدایی استان خوزستان تاکید کرد: باید برای جلوگیری از خرابی دندان ‌ها از ماده فلوراید استفاده شود.

معاون اجرایی مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به دیگر اقدامات برای جلوگیری از خرابی دندان ها بیان کرد: در کنار اجرای این طرح در مدارس در مراکز بهداشتی نیز این طرح برای کودکان سه تا ۶ سال نیز انجام می ‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵:۱۷

شناسه خبر: 83308

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب