در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری مطرح شد

گلایه های یک مخترع آبادانی از بی مهری ها/اختراع حیاتی دوران جنگ به نام فرد دیگری ثبت شد

یک مخترع آبادانی از بی مهری های انجام شده به خود به شدت گلایه کرد و گفت: اختراعی که در دوران دفاع مقدس را انجام دادم به دلیل علاقه و عشقم به این کار آن را نگهداری کردم ولی نمی دانستم روزی برسد که متوجه شوم که پروژه ام را به سرقت می برند و به نام یکی دیگر رقم می خورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، در دوران هشت سال دفاع مقدس که دشمن تا دندان مسلح به خاک پاک وطن حمله ناجوانمردانه ای انجام داد اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و نوجوانان راهی استان های مرزی از جمله خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی شدند تا به دفاع از دین و میهن بپردازند.

در این زمان بودند پژوهشگران و مبتکران جوانی که با ابتکارات و نوآوری های آنها گره ای از گره های رویایی با دشمن بعثی باز شد و توانستند خدمت شایانی به کشور بکنند.

بمباران هوایی شدید در سال 1367

یکی از این افراد ابراهیم حاضری از دلیرمردان آبادانی دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی تهران است که توانست با ابتکار خود کمک شایانی را در جنگ انجام دهد و طرحش گره گشا باشد. 

مهندس ابراهیم حاضری دانشجوی ورودی در سال 1355 به دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته و از این دانشگاه فارغ التحصیل شد که در دوران هشت سال دفاع مقدس 24 ماه در جبهه های حق علیه باطل حضور داشت و به نبرد با دشمن متجاوز بعثی پرداخت وی همچنین از دانشجویان پیرو خط امام است و از خانواده اسرای جنگ تحمیلی نیز محسوب می شود.

به سراغ او رفتیم تا گفت و گویی دوستانه را با او انجام دهیم تا جزییاتی را درباره اختراعش در زمان جنگ بیان کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان اظهار کرد: در زمان جنگ رژیم بعثی شهرها و نقاط زیادی از کشور ایران را بمباران کرد که تلفات زیادی هم در پی داشت.

این دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: سال 1367 سالی بود که در تیر ماه آن جنگ به اوج خود رسیده بود ولی بر اثر بمباران های هوایی عراق بسیاری از مردم و رزمندگان ما شهید شدند و بسیاری از تاسیسات و زیرساخت های کشور نیز در این بمباران های ناجوانمردانه به کلی تخریب و یا به شدت آسیب دید.

تقدیم اختراع به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

وی در همین ارتباط توضیح داد که  فقط در یک حمله هوایی رژیم بعث عراق به کرمانشاه ما 3 هزار شهید دادیم و بسیاری از تاسیسات و منازل مسکونی در این منطقه نیز تخریب شد که بسیار وحشتناک و دلخراش بود.

حاضری در ادامه بیان کرد: در این میان فقط یک سلاح می توانست جلوی بمب باران ها را بگیرد و آن سلاح موشک بود که توسط بردران سپاهی ساخته شد ولی احتیاج به فیلتر اپتیکی داشت که به دنبال حرارت می رفت تا هواپیما را سرنگون کند.

این مبتکر خوزستانی در ادامه سخنان خود یادآور شد: این فیلتر دی الکتریک اپتیکی آینه سرد نام دارد که بنده آن را برای اولین بار در ایران اختراع کردم و به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تقدیم کردم درست در زمانی که همه نا امید از پیروزی بودند و در زمان پذیرش قطعنامه 598 بود.

وی عنوان کرد: در آن زمان سپاه پاسداران فوری این تکنولوژی را از من گرفت و در گروه اپتیکی خودشان به کار برده و بر روی موشک های تاو بر روی زمین مانده خود نصب کردند که از آن لحظه نخستین موشک های هوشمند ایران فعال شد و به سوی هواپیماهای بعثی شلیک شدند.

حاضری تصریح کرد: از زمان پرتاب نخستین موشک های هوشمند به سمت هواپیماهای متجاوز بعثی دیگر صدام نتوانست حتی به یک وجب از خاک میهنمان تجاوز کند و جنگی را که ایران هیچ امیدی به پیروزیش نداشت یک مرتبه 180 درجه برگشت و جمهوری اسلامی پیروز جنگ هوایی و درنهایت جنگ شد.

اختراع فیلتری کاربردی برای موشک تاو

دانشجوی ورودی سال 1355 دانشگاه شهید بهشتی تهران در ادامه سخنان خود گفت: این فیلتر اختراع شده کاربردهای فوق العاده زیادی دارد که موشک تاو یکی از آنها است.

وی در همین ارتباط توضیح داد که سپاه از سال 1362 موشک تاو را قطعه قطعه و شروع به ساخت آن کرد همه چیز آن را ساخت و مشکلی از این بابت نداشت تا به این فیلتر رسید زیرا اگر نباشد موشک درست کار نمی کند و مانند خمپاره هر جا شلیک شود سوختش که تمام شد سقوط می کند از آن لحظه حیاتی بود که نخستین موشک های ایران قادر به حرکت شدند و سرآغاز یک پیشرفت عظیم در صنعت موشکی شد.

حاضری ادامه داد: کاربردهای دیگر این فیلتر توری های پرش، زدن هدف های زمینی مانند تانک و نفربر، نصب روی موشک تاو هدایتی با سیم دوربین، دوربین های دید در شب، تانک ها، زیردریایی ها و کلیه موشک های هدایت شونده دوربرد، هواپیماها و پهبادها و بسیاری از ابزار و آلات اپتیکی کاربرد دارد و استفاده می شود.

وی با تاکید بر این نکته که فیلتر دی الکتریک اپتیکی آینه سرد یک تکنولوژی مادر است، تاکید کرد: این فیلتر چیزی است که فقط باید بلد بود که آن را ساخت زیرا قابل خرید و عرضه از هیچ بازاری نیست.

پیروزی در جنگ با ساخت یک تکنولوژی

این مخترع آبادانی با اشاره به این نکته که تکنولوژی به این مهمی را هیچ کشوری نمی فروشد، اظهار کرد: این مسئله در زمان جنگ رژیم بعثی با جمهوری اسلامی که همه دشمن ایران بودند ثابت شد.

حاضری در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان یادآور شد: به دلیل علاقه و عشقم به این کار آن را نگهداری کردم ولی نمی دانستم روزی برسد که متوجه شوم که پروژه ام را به سرقت می برند و به نام یکی دیگر رقم می خورد.

وی عنوان کرد: این تکنولوژی تا الان در حال استفاده در انواع ابزار آلات است و با ابتکاراتی که من داشته ام تا کنون در کلیه سیستم های هدایتی مورد استفاده قرار گرفته و حتی پیشرفته تر از نوع خودش در کشورهای خارجی عمل می کند.

این مبتکر ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: علم و دانشی به وجود آمد که ما را در اواخر جنگ پیروز کرد و با استفاده از آن تا کنون نیز پیشرفت های زیادی به دست آوردیم، یکی از پایه گذاران آن من بودم که به دلایلی نتوانستم تا به امروز آن را اطلاع رسانی کنم.

اختراعی که در جنگ کاربردی شد

وی در بخش پایانی گفته های خود به برخی از مشکلات به وجود آمده در زندگی اشاره کرد و ادامه داد: پس از این مسئله بدون کوچکترین دلیل و علت مهمی از کاری که مشغول بودم اخراج شدم و حقوق، مزایا و حق التحقیقم را هم ندادند.

حاضری با ابراز گلایه از برخی از بی مهری ها گفت: متاسفانه چندی پیش از فضای مجازی متوجه شدم پروژه مرا که برای آن زحمت زیادی کشیده بودم را به عنوان پروژه فوق لیسانس شخص دیگری به نام امیرعلی صدری کردند.

این مبکتر آبادانی یادآور شد: به همین دلیل هم مجبور شدم پس از چندین دهه از پایان جنگ این مسئله و این راز را فاش و در این رابطه اطلاع رسانی کنم.

وی بیان کرد: وقتی فیلتر دی الکتریک اپتیکی آینه سرد با موفقیت در دوران هشت سال دفاع مقدس از سوی رزمندگان اسلام استفاده شد خیلی خوشحال شدم زیرا یک مرتبه ورق جنگ 180 درجه به نفع ما تغییر کرد، از آن زمان نمی خواستم اسرارمان فاش شود و چیزی نگفتم ولی فردی که این پروژه به نام او ثبت شد همه جا آن را منتشر کرده است.

گفت و گو از حسین یزدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸:۲۳

شناسه خبر: 83317

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

موشک نسل جدید

ویژگی نسل جدید موشک‌های سپاه که در رزمایش پیامبر اعظم رونمایی شد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۳ نظر
ابراهیم حاضری
۰ مخالف          ۱ موافق
پنج شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۱:۲۳

سلام چراهیچکدام ازنظرهاتابحال عملی نشده؟ من ازمسئولین تقاضادارم لینک اختراعم رابرسانندبه دست خودرهبری ممنونتان میشوم

ابراهیم حاضری
۲ مخالف          ۳ موافق
شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۷:۲۷

لطفاهرکسی که میتوانداین لینک رابرسانیدبه مقام معظم رهبری برادرسیدعلی خامنه ای باتشکرحاضری

هومن حاضری
۱ مخالف          ۶ موافق
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷:۴۷

خدا لعنت کند کسانی روکه حقتو خوردن....

مریم درفشی
۱ مخالف          ۱۰ موافق
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲:۲۰

لطفا حقش را بدهید

رضا بهمئی
۴ مخالف          ۱۰ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰:۵۱

کار این فرد یک خیانت بزرگ به کشور است ،باید حق اختراع به آقای حاضر برگردد

احسان سوری
۱ مخالف          ۶ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲:۲۶

سلام.لطفا جهت احقاق حق این مخترع تمام تلاشتان را داشته باشید

رضا فاضلی
۱ مخالف          ۱۲ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۱:۳۲

با سلام امیدوارم حق این مخترع عزیز تضیع نشه و باعث تشویق دیگر مبتکربن شود

حسین
۱ مخالف          ۹ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳:۰۴

سلام

محمدوحیددستجردی
۱ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹:۱۵

باسلام باتوجه به حمایت همه جانبه مقام معظم رهبری ازنخبگان کشوروجلوگیری ازیاءس ونامیدی این نخبه عزیز.ازایشان دعوت وطرح ربوده شده به وی مسترد ودررسانه ملی موردتقدیر وتشکرقرارگیردکه موجب مسرت ملت ومقام معظم رهبری خواهدبود

ابراهیم حاضری
۰ مخالف          ۱۰ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴:۴۸

سلام آقای یزدی حالتان خوبه انشاالله حاضری هستم کوچک شما. لطفابررسی کنید ببینید اشکال کارازکجاست که نظرهاارسال نمیشودضمناهنوزعکسم درلینک نیست تشکرحاضری

محمدوحیددستجردی
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲:۴۶

باعرض سلام باتوجه به حمایت همه جانبه مقام معظم رهبری ازایشان دعوت وطرح ربوده شده وی بنام ایشان ثبت ودررسانه ملی موردتقدیرقرارگیرد

محمدوحیددستجردی
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۱

باعرص سلام وباتوجه به حمایت همه جانبه ازنخبگان کشور تقاضادارم ازاقای حاصری دعوت واختراع ربوده شده بنام ایشان ثبت وموردتشویق وتقدیر علنی ازطریق رسانه ملی قرارگیرد

ابراهیم حاضری
۴ مخالف          ۸ موافق
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵:۵۳

سلام آقای یزدی عکسم دیگه نیست ضمناکسی نظری نداده؟

اشتراک گذاری مطالب