عضو انجمن اقتصاددانان ايران ابراز داشت

اصلاح مدیریت اقتصادی؛ ارزشمند ترین هدیه برای ملت ایران

یک اقتصاددان بیان داشت: دست یابی به میدان جدید نفتی بزرگ برای ملت ایران لزوما هدیه نیست، بلکه اصلاح مدیریت اقتصادی دولت ها ارزشمند ترین هدیه به ملت ایران خواهد بود.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران در مصاحبه با خبرنگار  خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ ابراز داشت: "رئیس جمهور در دیدار با مردم یزد گفت کارگران شرکت نفت به یک میدان جدید نفتی بزرگ دست یافتند و من امروز این را به عنوان هدیه شرکت ملی نفت و دولت به ملت ایران می دانم." اکنون پرسش این است که ذخایر نفتی، کشور ما را دچار نعمت نموده یا نفرین؟

عباس علوی راد افزود: به طور خیلی خلاصه "پدیده نفرین نفت" به این بر می گردد که برخی کشور های نفت خیز به واسطه درآمدهای حاصل از صادرات نفت خود، در مدیریت اقتصادی از نقش مردم و بنگاه ها در پیشرفت اقتصادی بی نیاز می شوند.

وی گفت: عملکردهای ناشی از مدیریت اقتصادی تمام دولت های پس از جنگ تحمیلی و از جمله دولت جناب روحانی حاکی از گرفتاری آنها به پدیده نفرین نفت است. چرا؟ به عنوان مثال رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور می گوید: "دولت معادل ۹۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در قالب بودجه های سالیانه پرداخت می نماید." براستی اگر دلارهای نفتی نبود دولت قادر به چنین اقدامی بود؟ اصلاً اگر دلارهای نفتی نبود، دولت روحانی قادر بود علیرغم وعده های پی در پی با گذشت ۶ سال از عمرش نسبت به حذف یارانه ثروتمندان اقدام نکند؟

این استاد دانشگاه اضافه کرد: یا به عنوان مثال مدیرکل سازمان امور مالیاتی میگوید:" حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور برآورد شده است." اگر دلارهای نفتی نبود دولت تدبیر و امید زیر بار صرف نظر کردن از این حجم درآمد برای دولت می رفت؟

علوی راد تاکید کرد: اگر پای دلارهای نفتی در میان نبود، دولت روحانی قادر نبود با سرکوب نرخ ارز از مهر ۹۲ تا آذر ۹۶ قیمت دلار را زیر ۳۶۰۰ تومان میخکوب کند و آنگاه با یک شوک بیرونی ناشی از خروج آمریکا از برجام، قیمت دلار تا نزدیک ۲۰ هزار تومان برسد.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران گفت: اگر اتکا به دلارهای نفتی نبود، دولت تدبیر و امید هم قادر به آینده فروشی در مقیاس وسیع برای پوشش هزینه های فعلی خود نبود. اگر دلارهای ناشی از صادرات نفت نبود، در بازرگانی خارجی کشور بیش از ۳ دهه استراتژی "خام فروشی نفت به مقدار و قیمت بالا" حاکم نبود.

علوی راد اذعان کرد: اگر دلارهای نفتی نبود، پروژه اصلاح نظام بانکی کشور تا این حد تاخیر نداشت تا ما شاهد ورشکستی برخی بانک ها و موسسات خصوصی و بلوکه شدن سپرده های مردم باشیم.

وی در پایان گفت: تامل به سوالات ومسائل فوق و بسیاری دیگر سوالاتی که مجال مطرح کردن آنها نیست نشان می دهد دست یابی به میدان جدید نفتی بزرگ برای ملت ایران لزوما هدیه نیست، بلکه اصلاح مدیریت اقتصادی دولت ها ارزشمند ترین هدیه به ملت ایران خواهد بود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸:۱۸

شناسه خبر: 83320

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب