افزایش بهره‌وری علمی و بومی کردن کشاورزی در اندیشکده کشاورزی جهرم

اندیشکده کشاورزی و خانه نخبگان شهرستان جهرم با همکاری بسیج و دانشگاه های جهرم، راه حل های علمی خود را برای افزایش بهره وری و علمی و بومی کردن کشاورزی ارائه می کنند.

احسان شعبانپور حقیقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در جهرم با اشاره به تاسیس اندیشکده کشاورزی جهرم در سال 1397، گفت: اندیشکده کشاورزی جهرم اولین اندیشکده کشاورزی سازمان بسیج اساتید کشور است که طرح شکل گیری آن در اوایل سال 97 به سازمان بسیج اساتید کشور ارسال شد که این طرح در شورای مجمع عالی بسیج اساتید کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت با موافقت این شورا و با حضور مسئولین استان فارس، این اندیشکده در سال 97 تاسیس گردید.

 

شعبانپور تصریح کرد: اساس کار این اندیشکده، مسئله یابی و راهبرد نویسی برای حل مسائل و منطقه ای و ملی است که می توان به مسائلی چون سرماگیری باغات، زوال مرکبات، آفت های کشاورزی و... اشاره کرد.

 

وی افزود: این مسائل در دستور کار اندیشکده قرار می‌گیرد تا راهبرد های برون رفت از این مشکلات و معضلات کشاورزی، توسط اعضای این اندیشکده به صورت علمی اتخاذ گردد.

 

دبیر اندیشکده کشاورزی و خانه نخبگان شهرستان جهرم در ادامه گفت: پنج کارگروه هم اکنون در این اندیشکده فعالیت دارند که این کارگروه ها شامل کار گروه اصلاح الگوی کشت، تنش های زنده و غیر زنده آفات، صنایع تبديلی و فرآوری خرما و مرکبات و همچنین کارگروه گردشگری می باشند.

 

او ادامه داد: اعضای هیئت مدیره متشکل از 10 نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها با مدرک دکتری PHD می باشند. همچنین هفت نفراز مسئولین سازمان ها و نهاد های مرتبط با امر کشاورزی نیز بنا به نیاز، در جلسات هیئت مدیره این اندیشکده حضور می یابند.

 

شعبانپور اشاره داشت: از جمله نهادهای حمایتی این اندیشکده می‌توان به دانشگاه ها، مرکز تحقیقات کشاورزی، ناحیه مقاومت بسیج سپاه جهرم و فرمانداری ویژه شهرستان جهرم نام برد که بنا به مسئله و ضرورت، با اندیشکده همکاری خواهند کرد.

 

مدیر دفتر بسیج اساتید و مهندسین شهرستان جهرم به اهداف این اندیشکده در سال 98 اشاره کرد و گفت: اندیشکده کشاورزی جهرم، اهدافی را برای سال جاری خود در نظر گرفته است که این اهداف شامل افزایش بهره وری باغات مرکبات، مدیریت تلفیقی آفات با هدف کاهش استفاده از سموم، گلخانه داری تخصصی، شیوه های مبارزه با آفات نوظهور، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی، برگزاری دوره های تسهیل گری و برندسازی محصولات کشاورزی می‌باشند.

 

او گفت : یکی از برنامه های مهم اندیشکده کشاورزی جهرم در سال جاری، برگزاری دوره برندینگ برای کشاورزان پیش رو و اصحاب صنایع مرتبط با کشاورزی است که امیدواریم این امر محقق گردد.

 

شعبانپور حقیقی در پایان ضمن تشکر از پیگیری های نماینده محترم شهرستان های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی در جهت راه اندازی و کمک به اندیشکده کشاورزی جهرم، خاطر نشان کرد: امیدواریم که در راستای رسالت خود و اهداف این اندیشکده، بتوانیم در زمینه امنیت غذایی و همچنین بومی و علمی کردن کشاورزی در کشور، قدم های مثبت و محکمی را برداریم.

 

گفتگو از محمد حسین خادم پیر

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 83326

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب