حقوق ناشی از مالکیت فکری چیست؟ خبرگزاری علم و فناوری - حقوق ناشی از مالکیت فکری چیست؟

حقوق ناشی از مالکیت فکری چیست؟

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد اظهار داشت: مالکیت فکری، به ابداعات و دستاوردهای ساخته بشر که محصول ذهنی انسان بوده اشاره دارد و تمام دارایی‌های نامشهودی که با استفاده از قدرت فکر و ذهن انسان پدید آمده است را می‌توان در قالب دارایی‌های فکری تعریف کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ در مصاحبه های پیشین به تعریف مالکیت فکری و علت اهمیت و ثمرات آن اشاره شد و اینک در قسمت پایانی مصاحبه قصد داریم به بررسی قوانین حمایتی ازاین موضوع در کشور بپردازیم. 

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ گفت: اصولاً حقوق مالکیت فکری یا بر مبنای ماهیت و یا بر مبنای مصادیق مورد حمایت تقسیم بندی می‌شوند.

محمد رضا حسینی بغدادآبادی افزود: حقوق ناشی از مالکیت فکری بر مبنای مصادیق مورد حمایت در دو دسته «مالکیت صنعتی» و «مالکیت ادبی-هنری» و از لحاظ ماهیتی به دو دسته «مالکیت معنوی» و «مالکیت مادی» تقسیم بندی شده‌اند. با توجه به تقسیم بندیهای بیان شده، ماهیت حقوقی و نحوه حمایت‌ها متفاوت است.      

جدول تقسیم بندی مالکیت فکری

 

وی بیان داشت: مالکیت فکری، به ابداعات و دستاوردهای ساخته بشر که محصول ذهنی انسان بوده اشاره دارد و طیف وسیعی اعم از اختراعات، آثار ادبی و هنری، نشان‌های تجاری، نمادها و به‌طور خلاصه، تمامی دارایی‌های نامشهودی که با استفاده از قدرت فکر و ذهن انسان پدید آمده است را می‌توان در قالب دارایی‌های فکری تعریف کرد. این مدرس دانشگاه اضافه کرد: مالکیت فکری، بنا به تقسیم‌بندی مصادیق سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO»، به دو دسته اصلی "مالکیت صنعتی" شامل اختراعات(پتنت‌ها)، علائم تجاری، طراحی‌های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی و "مالکیت ادبی-هنری" (کپی رایت) مانند رمان، شعر، نمایشنامه، فیلم، موسیقی، آثار هنری (مانند نقشه‌ها، نقاشی‌ها، عکس‌ها و مجسمه‌ها)،  برنامه‌های رادیویی، برنامه های تلویزیونی و همچنین طراحی‌های معماری تقسیم می شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اکثرکنوانسیون‌های بین المللی مرتبط با حقوق مالکیت صنعتی را پذیرفته و عضو شده است که فرصتی برای بهره مندی اقتصادی از این حمایت‌ها در دیگر کشورها می‌باشد. اما هنوز مالکیت ادبی و هنری کنوانسیون معروف برن و رم را نپذیرفته است.

  حسینی اظهار داشت: متولی ثبت مالکیت صنعتی در ایران قوه قضائیه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است و متولی ثبت آثار ادبی و هنری (در صورت نیاز به ثبت ) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد گفت: مالکین برای حمایت از مالکیت‌های صنعتی، باید اثر خود را در اداره مربوطه ثبت نموده و تشریفات ثبت را انجام دهند ولی اکثر مالکیت‌های ادبی و هنری می‌توانند اثر خود را به ثبت نرسانند.

وی ادامه داد: هم اکنون بر اساس قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب سال ۱۳۴۸، «قانون مالکیت ادبی و هنری» برای ایرانیان وجود دارد ولی به موجب این قانون از آثار اتباع خارجی حمایت نمی‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳:۳۳

شناسه خبر: 83356

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب