نظام رتبه بندی W۳Tech اعلام کرد؛

زبان فارسی محبوب ترین زبان خاورمیانه و هشتم جهان در شبکه جهانی وب + جدول و نمودار

طی سال های اخیر استفاده از زبان فارسی در وب با رشد چشمگیری روبه رو بوده است و طبق آخرین آمار ، استفاده از زبان فارسی با رشد یک پله ای نسبت به سال ۲۰۱۸ در رتبه هشتم جهان و اول خاورمیانه قرار گرفت.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی سال های اخیر استفاده از زبان فارسی در وب با رشد چشمگیری روبه رو بوده است و طبق آخرین آمار ، استفاده از زبان فارسی با رشد یک پله ای نسبت به سال 2018 در رتبه هشتم جهان قرار گرفت.

براساس جدیدترین گزارش W3Tech در سال 2019 ، زبان فارسی به هشتمین زبان پرکاربرد در وب رسیده است و حالا 2.2 درصد از تمام وب ‌سایت ‌های دنیا به شهد فارسی آراسته شده ، این در حالی است که این رقم در سال ۹7، حدود ۱.۹ درصد بوده است. با توجه به این رده بندی ، زبان فارسی اکنون دو رتبه بالاتر از زبان ترکی و 9 رتبه بالاتر از زبان عربی قراردارد و به این‌ترتیب محبوب‌ ترین زبان منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در شبکه جهانی وب محسوب می‌شود. زبان فارسی حد فاصل سال ‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱9 سهم خود را از  ۰.۶ درصد به 2.2 درصد افزایش داده است.

نمودار رشد زبان فارسی در وب، حد فاصل سال های 2011 تا 2019

این آمار نشانه دهنده تعداد وب‌ سایت‌ هایی است که از یک زبان استفاده می کنند، بدیهی است که سهم زبان انگلیسی در وب بیش از سایر زبان های دنیا می باشد. زبان انگلیسی به تنهایی 55.4 درصد از محتوای وب را شامل می ‌شود ، البته این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۱ کاهش یافته است.

سهم زبان انگلیسی در وب از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱9

طبق اطلاعات این وب سایت پس از زبان انگلیسی، زبان های روسی با ۷ درصد ، آلمانی با 4.8 ، اسپانیایی 4.7 درصد ،  فرانسوی با 3.5 درصد، ژاپنی با ۳.2 درصد و پرتغالی با ۲.6 صد در رده های دوم تا هفتم قرار دارند. در این رده بندی زبان ترکی با ۱.9 درصد پس از ایران و ایتالیا قرار دارد.  همچنین میزان استفاده از زبان های لهستانی و چینی نیز ۱.5 درصد است. علاوه بر آن در رده بندی این وب سایت میزان استفاده از زبان عربی در وب سایت ها نیز ۰.۷ درصد ذکر شده است.

سهم بالاتر برای یک زبان در وب نه تنها نشانه زنده ‌بودن و میزان فراگیری آن زبان محسوب می‌شود بلکه نشانه‌ای از توسعه وب و صنایع و توانایی های وابسته به آن نیز محسوب می‌شود. زبان فارسی بدون ده ‌ها میلیون کاربر اینترنت و جامعه‌ی قدرتمندی از روزنامه ‌نگاران، برنامه ‌نویسان، وبلاگ ‌نویسان و تولیدکنندگان فکر و محتوا نمی توانست به این موفقیت دست ‌یابد.

جدول رده بندی سایت W3Tech

وب سایت W3Tech با بررسی اطلاعات مربوط به صفحات دانلود، موتورهای جستجو و تحلیل نتایج این رده بندی را اعلام کرده است. همچنین در این تحقیق فناوری های وب سایت ها نیز مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر آن در تحلیل اطلاعات ۱۰ میلیون وب سایت پربازدید و همچنین میزان محبوبیت وب سایت ها در Alexa  طی ۳ ماه قبل نیز بررسی شده است.

شما می توانید جدول این رده بندی را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

سایت W3Tech

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83393

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب