سخت‌کوشی کلید جبران کمبود امکانات/ تبعیض میان ورزش خبرگزاری علم و فناوری - سخت‌کوشی کلید جبران کمبود امکانات/ تبعیض میان ورزش‌ها باید از بین برود
نخبه ورزشی در گفتگو با علم و فناوری:

سخت‌کوشی کلید جبران کمبود امکانات/ تبعیض میان ورزش‌ها باید از بین برود

سمانه دهقانی، تیرانداز خوب استان فارسی در گفتگو با علم و فناوری پیرامون نخبگی ورزشی نظرات خود را بیان کرد.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز این بار به سراغ یکی از نخبگان ورزشی رفته تا سوالاتی را از دیدگاه یک دختر جوان که در رشته تیراندازی فعالیت دارد و صاحب مدال نیز می باشد، جویا شده است.

سمانه دهقانی، فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی، متولد 1368 و اهل شیراز می باشد.

 

در سال 89 از طریق دانشگاه در باشگاه ثبت نام و رسما آموزش های تیراندازی را آغاز نمود اما به دلایل مختلف تمرین ها را پیوسته انجام نداد اما با همین تمرین های کوتاه هم آمادگی خوبی داشت.

در سال 95 طی همین تمرینات کوتاه و  به قول خودش به لطف خدا 2 مدای طلای استانی را کسب می نماید و در نیمه اول سال 96 یه مدال برنز انفرادی کشوری و یک مدال نقره تیمی کشوری  و در نیمه دوم سال 96  کسب مدال طلای انفرادی کشوری را کسب می نماید.

او با کمی مکث می گوید: در دو سال اخیر به دلیل نداشتن تجهیزات شخصی از جمله سلاح و همچنین عدم حمایت تیم به دلایل کمبود بودجه و تورم حتی همان تمرینات را هم نتونستم به صورت کامل انجام بدهم و از کسب مدال جا ماندم.

او ادامه می دهد: یکی از مهمترین موارد برای تیراندازی ذهن تیر انداز هست، البته آمادگی جسمی هم بسیار مهم است به نحوی که حتما تیرانداز باید تمرینات بدنسازی را در کنار تمرینات تیراندازی داشته باشد. قبلا مشکل اصلی من در تیراندازی چپ دست بودن بود و این تمرکز ذهنی من را به شدت پایین می اورد به جایی رسیدم که می گفتم دیگر ادامه نمی دهم چون سلاح ها همه برای راست دست ها تعبیه شده بود و سلاح چپ برای من در باشگاه وجود نداشت.

سمانه دهقانی همچنین عنوان می کند: یک روز مربی نشست کنارم و گفت زندگی همیشه بر وفق مراد تو نیست. سعی کن با سلاحت مثل یه دوست رفتار کنی، مثل جزئی از وجودت، سعی کن با شرایطی که داری کنار بیای چون فعلا امکان تغییر نیست. اوایل واقعا برایم اجرای این حرف  سخت بود اما به لطف خدا و تلاش های بی دریغ مربی عزیزم برای حل  مشکل، کم کم اوضاع بهتر شد. طوری که الان بعد از 5 دقیقه ، براحتی میتوانم با انواع سلاح های راست دست تمرین کنم.

 

 

** * به نظر شما نخبه ورزشی کیست؟ تعریف شما از این اشخاص چیست؟

 بنظرم نخبه کسی هست که بی وفقه برای رسیدن به هدفش تلاش می کند؛ حالا در هر حوزه ای که می خواهد باشد. هوشمندانه کار کردن به جای سخت کار کردن خیلی جواب می دهد و این بنظرم خود یک تلاش طلایی است. البته استعداد هم مهم هست اما نه به اندازه تلاش افراد .

 

** * چه راه هایی برای رسیدن به درجه نخبه در عرصه ورزشی وجود دارد؟

من همیشه به خودم می گویم سه تا "ت" رو کنار هم تو زندگیت و تلاشات یادت باشه :

تو

تلاش

توکل

به خودت متکی باش چون همه چیز به تو بستگی دارد، تلاش کن و در همه حال به خدا توکل کن.

 

** * مهمترین خصوصیت و قابلیت هایی که یک فرد نخبه ورزشی چه  می تواند  باشد؟

 این را باید از یک نخبه واقعی ورزشی پرسید. من یه ورزشکار معمولی هستم.

 

** * خصوصیات ساختار سازمانی که منبع ظرفیت نخبگان ورزشی است چه می تواند باشد؟

 باید مسئولان با تجربه تیراندازی بگویند ولی فکر می کنم مهمترین ویژگی آن سازمان دغدغه مند بودنش نسبت به ورزش و اهمیت به حرفه ای بودن حمایت ها بدون تبعیض و حرفه ای شدن ورزشکار باشد. در همه ابعاد از امکانات اولیه تا روانشناسی، تمرینات بدنسازی، برنامه ورزشی و تغذیه ای مناسب و ...

 

** * مهمترین نقش و کارکرد نخبگان ورزشی در کشور ما چیست؟

 

شاید یکی از مهمترین تاثیرات آن ها ایجاد امید و انگیزه باشد و البته الگو سازی .

یه نکته مهم در ورزشکار، اخلاق ورزشکاری می باشد و چیزی که بسیار اهمیت دارد اینکه معمولا ورزشکارها با اخلاق هستند و این خود می تواند در ایجاد جو مثبت کمک نماید.

این را نیز باید اضافه کنم که وقتی جسم ورزیده باشد روح را نیز از خمودی و رکود خارج خواهد کرد. کسی که ورزشکار است، ذهن فعال تر و پرانرژی تری دارد و اگر این شخص جایی و در مسئولیتی قرار بگیرد می تواند نسبتا موثرتر واقع گردد.

 

** * از مهمترین خصوصیات زمینه ای (خصوصیات محیط ورزش و خصوصیات شخصی) که یک شخص را به یک نخبه ورزشی تبدیل می کند چه می تواند باشد؟

در این مورد باید بگویم گرچه امکانات ورزشی در موفقیت افراد بسیار مهم است اما سخت کوشی بخشی از کمبودها را می تواند جبران کند.

بنظرم تاکید روی نخبه ورزشی خیلی صحیح نیست، چرا انقدر سخت کنیم قضیه را، بنظرم اجازه بدهیم همه راحت وارد ورزش بشوند و برای بهترین شدن تلاش کنند. کلمه نخبه بار سنگینی ایجاد می کند روی بحث و همه به خودشون جرأت ورود نمی دهند.

البته هر کسی برای ورود به ورزش، هدفِ خود را دارد، برای خود من اصلا هدف کسب مدال نبود و هدف خاصی را دنبال می کردم.

در کل خوش اخلاقی، معرفت، انعطاف پذیر بودنِ روحیه، صبر، مطالعه در زمینه های مختلف علی الخصوص رشته تخصصی ورزشی شخص، تلاش آگاهانه و تعهد از جمله خصوصیاتی هست که یه ورزشکار را به موفقیت می رساند. البته باید بگویم احترام به پدر و مادر قبل از هر چیزی واقعا زمینه همه موفقیت ها را فراهم می کند.

 

 ** * به نظر شما مهمترین مشکلات و مسایل عرصه ورزش در کشور ما چیست و نخبگان ورزشی چه سهمی  در رفع این مشکلات و مسایل دارند؟

 شاید در درجه اول عدم استعداد یابی باشد البته جدیدا اقدامات خوبی انجام شده ولی کافی نیست و هزینه بردار است.

در مرحله بعد عدم وجود امکانات کافی و در بسیاری باشگاه ها اهمیت ندادن به برترین هاست. افراد بسیاری را می شناسم که یا استعداد خوبی دارند یا تلاش های خوبی که جز برترین ها هستند اما به دلیل عدم توجه از سوی مسئولین و... نتوانستند پیشرفت کنند .

 

** * شما به عنوان یک نخبه ورزشی چه مطالباتی را از مسئولین و مردم دارید؟

 

 هر رشته ورزشی سختی های خاص خودش را دارد، به عنوان یک ورزشکار انتظار دارم مسئولین دست از تبعیض بین رشته های مختلف ورزشی بردارند و اجازه بدهند ورزشکاران در هر رشته با آرامش تمرین کنند و تنها دغدغه آن ها تلاش برای رسیدن به هدف باشد.

در حال حاضر سالن های موجود برای تمرین فاقد تجهیزات کافی هستند و باتوجه به قیمت بالای تجهیزات مخصوصا طی تورم 1 سال اخیر امکان خرید تجهیزات شخصی هم به رؤیا تبدیل شده، کمبود مربی حرفه ای و با تجربه و دارای علم کافی، مسائل مالی مربوط به تامین هزینه تمرینات سالن و مسابقات خارج از استان (که این مسابقات موثر در شناخته شدن ورزشکار و حضور در تیم ملی و سایرتیم های مطرح کشور است)

عدم حمایتِ کافی از ورزشکار بعد از قهرمانی جهت معرفی و حضور در تیم های استانی و کشوری از کاستی ها و کمبودهای موجود برای ورزشکاران می باشد.

 

** * به طور کلی مهمترین چالش و مسایل پیش روی شما در عرصه فعالیتتان چه می باشد و چه راهکارهایی در جهت رفع این چالشها پیشنهاد می کنید؟

مطمئنا حمایت مادی و معنوی ورزشکار در کنار هم، به کسب نتایج بهتری منجر خواهد شد. حمایتی که اگر مسئولین واقعا متعهد باشند براحتی امکان پذیر خواهد شد.

 

 

گفتگو از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 83398

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۸:۱۹

احسنت باید گفت به چنین جوانانی

اشتراک گذاری مطالب