انقلاب «نرم افزارهای هوش مصنوعی» در روانشناسی ؛ وق خبرگزاری علم و فناوری - انقلاب «نرم افزارهای هوش مصنوعی» در روانشناسی ؛ وقتی اپلیکیشن‌ها از روانشناسان بهترند!

انقلاب «نرم افزارهای هوش مصنوعی» در روانشناسی ؛ وقتی اپلیکیشن‌ها از روانشناسان بهترند!

محققان دانشگاه کلورادو در حال کار کردن روی نرم‌افزار موبایلی هستند که می‌تواند مثل یک انسان و یا حتی بهتر از او وضعیت سلامت روانی بیمار را دسته‌بندی کند. این نرم‌افزار از بیماران می‌خواهد که به سئوالاتی که ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشند، جواب دهند. از این بیماران خواسته می‌شود تا از وضعیت احساسی خود سخن بگویند، یک داستان کوتاه تعریف کنند، و یا به داستانی گوش کرده و آن را بازگو کنند.

«پیتر فولتز»، استاد محقق دانشگاه کلورادو، نرم‌افزاری را طراحی کرده است که وضعیت ذهنی بیمار را بر اساس صحبت‌هایش ارزیابی می‌کند. به کمک پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی، کامپیوترها قادرند از مایل‌ها دورتر به دکترها در تشخیص بیماری و کنترل علائم حیاتی کمک کنند. محققان دانشگاه کلورادو در حال کار کردن روی نرم‌افزار موبایلی هستند که می‌تواند مثل یک انسان و یا حتی بهتر از او وضعیت سلامت روانی بیمار را دسته‌بندی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، به گفته فولتز این محققان در حال تلاش برای جایگزنی دکترها نیستند، بلکه در حال ساخت ابزاری هستند که می‌تواند به آن‌ها کمک کند. تقریبا به‌ازای هر پنج آمریکایی، یک نفر دارای بیماری ذهنی است و بسیاری از آن‌ها در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به روان‌پزشک و روان‌شناس سخت است.

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند روان‌پزشکی را متحول کند

برخی دیگر نمی‌توانند هزینه آن را تقبل کنند و بسیاری وقتش را ندارند. نکته قابل توجه اینجاست که حتی در صورت مراجعه به روان‌پزشک نمی‌توان به‌طور قطع اطمینان حاصل کرد که تشخیص بیماری درست بوده است. فولتز و همکارش «الوواگ» ماشینی طراحی کردند که قادر به شناسایی تغییرات روزمره در الگوی صحبت کردن افراد باشد. برای مثال، جملاتی که از یک الگوی منطقی پیروی نمی‌کنند می‌توانند نشانه خوبی مبنی بر ابتلا به شیزوفرنی باشند. تغییرات در لحن و سرعت حرف زدن می‌تواند نشانه‌ای از جنون و افسردگی باشد.

این نرم‌افزار از بیماران می‌خواهد که به سئوالاتی که 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشند، جواب دهند. از این بیماران خواسته می‌شود تا از وضعیت احساسی خود سخن بگویند، یک داستان کوتاه تعریف کنند، و یا به داستانی گوش کرده و آن را بازگو کنند. سپس هوش مصنوعی آن سخنان را با توجه به گفته‌های قبلی همان بیمار بررسی کرده و سلامت روانی فرد را ارزیابی می‌کند.

کاربردهای عملی آن دسته از کاربردهای هوش مصنوعی هستند که عملیات خاصی را انجام داده و عمل یا تأثیر آن به وضوح توسط کاربر احساس خواهد شد. برای مثال جستجوی خودکار گوگل که از الگوریتم‌ها و متدهای پیچیده هوش مصنوعی استفاده می‌کند، پس از انجام یک عملیات پرهزینه و البته سریع نتایج مرتبط را به شما نشان خواهد داد. ماشین‌هایی که قادر هستند خودشان را کنترل کنند. ربات‌های پرنده یا قایق‌های هوشمند نمونه‌ای بارز و موفق از این نوع کاربردها هستند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 83590

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب