به مناسبت هفته بسیج انجام شد؛

افتتاح غرفه سازمان علمی پژوهشی استان همدان با حضور خبرنگاران/ از ۴۰ طرح مخترعین بسیجی رونمایی شد+فیلم و عکس

نمایشگاه دستاوردهای مخترعین بسیجی با حضور استاندار همدان، مسئولان استانی و شهرستانی، مخترعین و مبتکرین در تالار قرآن این استان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان نمایشگاه دستاوردهای مخترعین بسیجی با حضور استاندار همدان، مسئولان استانی و شهرستانی، مخترعین و مبتکرین در تالار قرآن این استان افتتاح شد. این نمایشگاه که هر ساله به مناسبت هفته بسیج  برگزار می شود از آخرین فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی و فناوری واحدهای مختلف سپاه و بسیج رونمایی می نماید. سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان نیز مانند سال های گذشته در این نمایشگاه شرکت نمود و جدیدترین طرح های خود را در این نمایشگاه به معرض نمایش عموم گذاشت.

ولی ابراهیمی مسئول سازمان علمی و پژوهشی استان همدان ضمن تبریک هفته بسیج در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: سازمان علمی و پژوهشی که با هدف حمایت از مخترعین و مبتکرین بسیجی ایجاد شده است امثال نیز به مناسب چهلمین سالگرد تأسیس بسیج با 40 دستاورد مخترعین این سازمان در این نمایشگاه شرکت کرده است و این دستاوردها را به نمایش عموم گذاشته که علاوه بر این 40 طرح از چند طرح مبتکرانه که برای اولین بار در کشور ساخته شده است رونمایی به عمل آمده است.

دستگاه میکرومتر ساخته شده توسط مخترع همدانی

ابراهیمی در مورد جزئیات یکی از این طرح ها گفت: دستگاه میکرومتر، دستگاهی لایه بردار از سطح قرنیه است  که در این روش ، از نوعی دیاموند (الماس) که توسط یک دستگاه الکترونیکی به نام میکروموتور استفاده می شود که خطای انسانی را کم می کند و نیاز به برش با تیغ جراحی ندارد . ابراهیمی در مورد ویژگی های این دستگاه گفت: استفاده از این دستگاه باعث می شود خطر آسیب دیدگی به سطح قرنیه در حد صفر کاهش دهد و خون ریزی اکتیو نداشته باشد و بیمار بعد از انجام عمل جراحی و خروج از اتاق عمل و بعد از 6 الی 12 ساعت می تواند بدون پانسمان چشم به زندگی روزمره برگردد  و پزشک نیز با توجه به ویژگی های این دستگاه می تواند تعداد بیشتری بیمار را در طول روز جراحی نماید و اشتباهات پزشکی نیز در این دستگاه کاهش می یابد. این طرح برای اولین بار در کشور ساخته شده است .

صدف خوش نیت مخترع جوان همدانی که با همکاری مصطفی تکرلی ، با طرح نوار درزگیر ضد حریق در این نمایشگاه شرکت کرده بودند در مورد اختراع شان گفت: نوار دودبند پف شونده درب ضد حریق اکتشافی، در پنجره ها و درب های ورودی نصب می شود، عملکرد این نوار به این صورت است که به محض برخورد با گرما و حریق شروع به پف کردن می کند و این عمل باعث می شود که هیچ اکسیژن دیگری از درزها وارد محل آتش سوزی نشود و اکسیژن موجود در محیط نیز توسط آتش استفاده شود و با تمام شدن اکسیژن در محل آتش سوزی، یکی از اضلاع آتش که اکسیژن است از بین برود و به مرور زمان آتش رو به خاموشی برود و آتش نشانان و سایر مسئولان مربوطه می توانند اقدامات لازم را در راستای خاموشی آتش انجام دهند از سوی دیگر نیز مانع پیشروی دود از بین درزهای درب و پنجره ها به خارج می گردد.

فیلم/مصاحبه با مخترع نوار درزگیر ضد حریق

خوش نیت با اشاره با آن که این طرح برای اولین بار در کشور ساخته شده است افزود : با توجه به تحقیقات که تا کنون انجام داده ایم از این نوع نوار تاکنون در کشور تولید نشده است و نمونه هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند از کشورهای دیگر مثل ترکیه، آلمان و چین وارد کشور می شود و تیم ما برای اولین بار است که این نوار ضد حرق را ساخته است. وی در مورد موارد مصرف این نوار نیز گفت : خوشبختانه هیچ محدودتی در استفاده از این نوار وجود ندارد و می توان از آن در تولید درب های ضد حریق منازل، مراکز عمومی، بیمارستان ها ، فرودگاه ها، مدارس، دانشگاه ها  و حتی نقاط حساس استراتژیک نظامی استفاده کرد. وسایل شهربازی کودک

سید طیبه موسوی از دیگر مخترعین همدانی که با طرح ریز جلبک های مغزی در این نمایشگاه شرکت کرده بود در مورد طرخ خود گفت : ریز جلبک‌ ها گروهی از ارگانیسم ‌های فتوسنتز کننده یک یا چند سلولی هستند که در طول سالیان اخیر کاربردهای گسترده ای در زندگی روزمره انسان پیدا کرده اند. در حال حاضر، سالیانه بیش از میلیون ها تن انواع جلبک با اهداف مختلف کشت و برداشت می شود و توده زیستی تولید شده به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ویتامین، پروتئین، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آمینواسیدهای ضروری و رنگدانه هایی با خاصیت آنتی اکسیدانی نظیر بتاکاروتن به طور مستقیم به عنوان مواد غذایی، مورد استفاده انسان، خوراک دام و آبزیان قرار می‌گیرد.

موسوی در مورد ویژگی های طرح خود به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: در حال حاضر نمونه های وارداتی این طرح البته با کیفیت به مراتب پایین تر از نمونه ما در بازار موجود می باشد.  تفاوت های نمونه ساخته شده ما اولاً در نحوه کشت این محصول است زیرا ما در کشت این محصول از روش های نوینی بر اساس استانداردهای علمی و به صورت میکستروف انجام داده ایم که در نهایت منجر به نرخ رشد بیشتر و کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی شده است. دوماً محصول تولیدی از نظر کیفیت (میزان درصد مواد غذایی مفید، رنگ و بوی مطلوب)، رنج بالایی را نسبت به محصولات مشابه تولیدی در کشور و یا وارداتی آن دارد.

فیلم/مصاحبه با مخترع طرح ریزجلبک های مغزی

نکته قابل توجه در مورد غرفه سازمان علمی پژوهشی استقبال ویژه خبرنگاران صدا و سیما، شبکه خبر، خبرگزاری فارس و ... بود.

مصاحبه خبرنگار صدا و سیما با رئیس سازمان علمی و پژوهشی استان همدان

مصاحبه خبرنگار صدا و سیما با مخترعین برتر بسیجی سازمان علمی و پژوهشی استان همدان

شایان ذکر است که این نمایشگاه هر روزه صبح ها از ساعت 9 الی 13 و همچنین بعد از ظهر ها از ساعت 15 تا 19 به مدت یک هفته در تالار قرآن همدان برگزار می گردد.

فیلم/مصاحبه با مسئول سازمان علمی و پژوهشی استان همدان

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴:۱۴

شناسه خبر: 83595

مطالب مرتبط :
یداله بوعلی فرمانده سپاه فجر فارس

فرمانده سپاه فجر استان فارس در نشست خبری هفته بسیج عنوان کرد:

اجرای بیش از ۱۰ هزار برنامه در هفته بسیج در استان فارس

فرمانده سپاه فجر استان فارس در نشست خبری هفته بسیج از برگزاری بیش از ۱۰ هزار برنامه در حوزه های مختلف در سطح استان خبر داد.

۱۲۳

برگزاری ۱۲۰ عنوان برنامه همزمان با هفته بسیج در آذربایجان غربی

معاون هماهنگ کننده سپاه شهدای آذربایجان غربی از برگزاری ۱۲۰ عنوان برنامه همزمان با هفته بسیج در استان خبر داد.

نشست خبری معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا استان تهران

گزارش تصویری

نشست خبری معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا استان تهران

به مناسبت هفته بسیج نشست خبری معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا استان تهران با حضور در خبرگزاری فارس برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب