سرانجام راز تمایل گل‌های آفتاب گردان به نور خورشید خبرگزاری علم و فناوری - سرانجام راز تمایل گل‌های آفتاب گردان به نور خورشید فاش شد+عکس

سرانجام راز تمایل گل‌های آفتاب گردان به نور خورشید فاش شد+عکس

چرا گلهای آفتابگردان به سوی نور خورشید رویگردانند؟ در زیست‌شناسی به حرکتی که در پاسخ به تغییر در محیط است، «رفتار ناستیک» می‌گوییم. گل‌های آفتاب‌گردان مثالی برای این رفتارند. طبیعت رفتار پیچیده‌ی دیگری دارد که حرکت ارگانیسم‌ها را به سمت چیزهای خوب و به دور از خطر سوق می‌دهد. این عوامل رفتار باعث می‌شوند که گل‌های آفتاب‌گردان به سمت نور خورشید متمایل شوند.

با جای‌گذاری مواد حساس به دما در ساختارهای نازک، دانشمندان توانسته‌اند ساقه‌های کوچکی که به سمت منبع نور متمایل می‌شوند، بسازند. محققان دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس و دانشگاه آریزونا به این سیستم خود گل‌ آفتاب‌گردان یا ربات خورشیدی می‌گویند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، در زیست‌شناسی به حرکتی که در پاسخ به تغییر در محیط است، «رفتار ناستیک» می‌گوییم. گل‌های آفتاب‌گردان مثالی برای این رفتارند. طبیعت رفتار پیچیده‌ی دیگری دارد که حرکت ارگانیسم‌ها را به سمت چیزهای خوب و به دور از خطر سوق می‌دهد. این عوامل رفتار باعث می‌شوند که گل‌های آفتاب‌گردان به سمت نور خورشید متمایل شوند.

مهندسان گل‌های آفتاب‌گردان مصنوعی کوچکی می‌سازند که به سمت نور متمایل می‌شوند

نورهای مصنوعی انرژی بسیار کمتری نسبت به نور خورشید دارند. برای حل این مشکل مواد مختلفی مانند هیدروژل‌های حاوی طلا و پلیمرهای حساس به نور انتخاب شدند. پس از جای‌گذاری آن‌ها در سیستم، ربات‌ها را در شرایط مختلف مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد که ربات‌های خورشیدی ۴ برابر سایر سیستم انرژی تولید می‌کردند.

محققان در گزارش خود می‌نویسند: «این سیستم می‌تواند برای کشاورزی خورشیدی پیشرفته، گیرنده‌های سیگنال سازگار، پنجره‌های هوشمند، سیستم‌های رباتیکی، سفینه فضایی خورشیدی، جراحی‌های هوشمند، دستگاه‌های نوری خودتنظیم،  سیستم‌های تولید انرژی هوشمند ( مانند سلول‌های خورشیدی) و سیستم‌های بسیار دیگری، مفید و کاربردی باشد.» حتی اگر تعداد اندکی از این پیش‌بینی‌ها در واقعیت مورد استفاده قرار گیرد، آینده مواد مصنوعی گرمسیری بسیار درخشان خواهد بود.

گل آفتاب‌گردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتاب‌گردان دورادور آن‌را گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب‌گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت‌وپز مناسب است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵:۴۷

شناسه خبر: 83616

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب