مازندران در لیست استان‌های درگیر آنفولانزا/ درگیری خبرگزاری علم و فناوری - مازندران در لیست استان‌های درگیر آنفولانزا/ درگیری کشورهای حاشیه دریا خزر/۵۴ نفر در مازندران به آنفولانزای H۱N۱ مبتلا شدند

مازندران در لیست استان‌های درگیر آنفولانزا/ درگیری کشورهای حاشیه دریا خزر/۵۴ نفر در مازندران به آنفولانزای H۱N۱ مبتلا شدند

 

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران موج آنفولانزا حدود یک ماهی است که مردم استان مازندران را درگیر کرده است.

فعالان رسانه‌ای مازندران امروز در نشست خبری نسبت به تاخیر در اطلاع رسانی گلایه کردند.

مرگ 6 نفر در استان مازندران به دلیل آنفولانزا H1N1 برای نخستین بار در سال جاری اطلاع رسانی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد که از اواخر شهریور ماه بیش از 350 نفر به مراکز درمانی برای درمان آنفولانزا مراجعه کردند که از 318 نفر نمونه گیری شده که 54 نفر از آنها مبتلا به H1N1 بودند،۱۰ نفر از مبتلایان به آنفولانزا فوت کردند که 6 نفر از آنها مبتلا به آنفولانزاH1N1 بوده‌اند.

حامد روحانی‌زاده که چند روزی سکان هدایت معاون بهداشتی درمانی استان را در اختیار گرفته برای نخستین بار در جمع خبرنگاران حضور یافت و وضعیت این بیماری در استان مازندران را تشریح کرده است.

وی با اعلام اینکه نه تنها مازندران بلکه سه استان شمالی کشور حتی کشورهای حاشیه دریایی خزر هم با این بیماری درگیر هستند،افزود: مراقبت‌های بهداشتی بهترین راهکار برای جلوگیری از رشد فزاینده این بیماری در سطح استان است.

معاون بهداشتی درمانی استان مازندران در ادامه با اعلام اینکه این بیماری چندان وحشتناک نیست و بنا نداریم که در بین مردم هراس ایجاد کنیم، خاطر نشان کرد: بهترین راه مقابله با این بیماری قبل از مبتلا شدن رعایت نکات ایمنی و پس از آن مراجعه به پزشک و پیگیری مسائل درمانی است.

وی با اعلام اینکه بیماری آنفولانزا امسال سریعتر از سال‌های گذشته کشور را درگیر کرده است، افزود: 10 استان دیگر هم درگیر این بیماری هستند، البته نه اینکه غیرقابل کنترل باشد، اما باید هشدارهای ایمنی در این ارتباط جدی گرفته شود.

روحانی زاده در عین حال اعلام کرد: اگر افراد داری بیماری زمینه‌ای نسبت به تجویز واکسن اقدام نکردند در حال حاضر هم می‌توانند نسبت به تهیه دارو اقدام کنند.

وی برخی شایعات مطرح شده درباره تقلبی بودن واکسن‌های آنفولانزا را رد کرد و افزود: دکتر گویا در گفت و گو با رسانه‌ها این موضوع را از اساس رد کرده از طرفی همه داروهای که در داروخانه‌های مورد تایید وزارت بهداشت به فروش می‌رسد هیچ مشکلی ندارد.

روحانی زاده با اعلام اینکه موج اول آنفولانزا وارد کشور شده است، افزود: از هم اکنون باید برای مقابله با موج‌های بعدی آنفولانزا آمادگی لازم داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بیماری آنفولانزا هر ساله اواخر آذر در استان مازندران افراد را درگیر می‌کرد اما امسال سریعتر وارد کشور شده است.

معاون بهداشتی درمانی مازندران، خاطر نشان کرد: شدت بیماری نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است اما با مراقبت‌های لازم بهداشتی این بیماری قابل کنترل است.

در همین ارتباط رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: طی هفته گذشته 15 نفر بر اثر ابتلا به آنفولانزا جان خودشان را از دست دادند.

محمد مهدی گویا با اعلام اینکه موج اول آنفولانزا فصلی در کشور با شدت آغاز شده است، گفت: این موج در بیشتر استان‌های کشور موارد ابتلا به بیماری گزارش شده است.

وی با اعلام اینکه میزان ابتلا به بیماری و تعداد افراد فوتی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است، گفت: هفته گذشته 15 نفر بر اثر بیماری جان باختند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه  تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بیتشرین آمار مرگ و میر را داشته اند، افزود: بیشتر افرادی که بر اثر آنفولانزا فوت کردند به بیماری زمینه‌ای دچار بوده و یا سن بالا داشتند.

وی در عین حال اعلام کرد: همه افراد فوت شده در بیمارستان جان خودشان را از دست دادند و اما این افراد به علت واکسینه نشدن و تاخیر در مراجعات به مراکز درمانی و ابتلا به بیماری زمینه‌ای جان خودشان را از دست دادند.

گویا در واکنش به این موضوع که آیا آنفولانز ارتباطی با زائران اربیعن دارد، پاسخ داد: موج بیماری در کشورهای که هیچ زائری نداشته دیده می‌شود.

یکی از شهرستان‌های درگیر در استان مازندران بابلسر است.

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه اطلاع رسانی دقیق در شهرستان انجام شده و دو نفر اهل شهرستان بابلسر به دلیل آنفولانزا فوت کردند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹:۱۹

شناسه خبر: 83641

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب