تماشا کنید: ثبت تصویر ۵۲ مگاپیکسلی از کره ماه خبرگزاری علم و فناوری - تماشا کنید: ثبت تصویر ۵۲ مگاپیکسلی از کره ماه

تماشا کنید: ثبت تصویر ۵۲ مگاپیکسلی از کره ماه

بیش از ۳٫۵ میلیارد سال پیش، سطح ماه به شدت توسط شهاب‌سنگ‌ها بمباران شد و گودال‌های زیادی به نام دهانه در سطح آن به‌وجود آمدند. وسعت بعضی از این دهانه‌های برخوردی به ۳۰۰ کیلومتر (۱۸۵ مایل) می‌رسد که توسط دیواره‌هایی از کوه‌های سنگی که بر اثر برخورد شهاب سنگ‌ها به‌وجود آمده‌اند، محصور شده‌اند.

به احتمال زیاد شما ماه را در بعضی از صحنه ها دیده اید؛ مثلا در فیلم های هالیوود، در وب سایت ناسا، و یا با کاوش در اسمان شب. شخصی عکسهایی از آسمان شب در سایت «ردیت» منتشر کرده است؛ عکس هایی که مردم را به شدت متعجب ساخته اند. یکی از دلایل اصلی که تصویری را که «اریک مورگونف» از ماه گرفته است از بقیه عکس های ماه متمایز میکند این است که او500 تصویر از ماه را برای ایجاد یک عکس فوق العاده 52 مگاپیکسلی به کار برده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از interestingengineering، وقتی تصویر را بزرگنمایی می کنید، مات و مبهموت میمانید. تصویر به شدت پر جزئیات است و در این حال رنگ ها آنقدر واضح اند،  که برخی از مفسران Reddit  فکر می کردند در حال دیدن یک اقیانوس بر روی ماه هستند.  این اقیانوس به «دریای آرامش» یا به لاتین (Mare Tranquillitatis) شناخته شده است؛ با این حال که یک دریای واقعی نیست. آنجا همان جایی است که سفینه ها در مأموریت های آپولو به زمین نشستند. رنگ آبی صرفاً نوعی ماده روی سطح ماه است که باعث می شود آنجا رنگ آبی و اقیانوس مانند به خود بگیرد. 

چگونه مورگونف این تصاویر را از ماه گرفته است؟

علاوه بر رنگهای آبی که روی ماه خود نمایی میکنند، تصاویر به وضوح نشانگر بازتاب زمین روی ماه هستند. این بازتاب قسمت تاریک ماه را روشن می کند. دلیل این اتفاق این است که  خورشید باعث بازتاب سطح زمین بر روی ماه میشود. این تصویری بسیار تماشایی است.

این تصویر را با کیفیت بالا می‌توانید در این لینک مشاهده کنید!

برای درک تلاش شگرفتی که «مورگونف» برای خلق شاهکار خود انجام داده بود، او از زبان خود مراحل کار را در اینستاگرامش منتشرکرده است. انسان‌ها از قدیم از کرهٔ ماه و چرخشِ منظم آن برای گاهشماری، به‌ویژه در کشاورزی بهره می‌گرفتند، مسافران و دریانوردان نیز از نور و حضورِ ماه برای جهت‌یابی و ناوبری استفاده می‌کردند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳:۰۱

شناسه خبر: 83665

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب