با کشف جدید محققان امپریال کالج در بیداری می‌توانی خبرگزاری علم و فناوری - با کشف جدید محققان امپریال کالج در بیداری می‌توانید رویا ببینید

با کشف جدید محققان امپریال کالج در بیداری می‌توانید رویا ببینید

تغییرات تحت تاثیر DMT بر فعالیت با تاثیرات مواد روانگردان دیگر مانند (psilocybin) و (LSD) متفاوت است. در آن موارد فقط شاهد کاهش تعداد امواج مغزی هستیم. برقراری ارتباط با افرادی که DMT را استفاده کرده اند، دشوار است؛ اما تشبیه آن به «خواب درهنگام بیداری» یا یک «تجربه نزدیک به مرگ» است.

DMT یکی از ترکیبات فعال در (Ayahuasca) است. این ماده یک روانگردان که به طور سنتی از گیاهان جنگلهای بارانی آمازون ساخته می شود. این نوشیدنی به طور معمول به عنوان بخشی از یک مراسم شیطانی تهیه می شود که با توهمات غیرمعمول همراه است. مطالعه اخیر نخستین باری است که نشان می دهد این روانگردان قوی چگونه امواج مغزی ما را هنگام بیداری تغییر می دهد. این تحقیق با مقایسه اثرات قدرتمند آن با (رویا در بیداری) انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، DMT یک ماده شیمیایی طبیعی است که به مقداربسیار کم در مغز انسان یافت می شود؛ البته این ماده در مقادیر بیشتر در تعدادی از گونه های گیاهی در بخشهایی از جهان نیز وجود دارد. توهمات شدید بینایی، تجربیات احساسی عجیب و حتی دیدن یک واقعیت جدید یا بعد جایگزین، از عوارض این ماده است.

با این کشف جدید شاید روزی در بیداری هم رویا ببینید!

دانشمندان علاقه مند به استفاده ازاین ترکیب قدرتمند روانگردان برای تحقیقات خود هستند؛ زیرا این ماده تجربیات روانگردان نسبتاً کوتاه اما شدید ایجاد می کند و پنجره ای برای جمع آوری داده ها درباره فعالیت مغز در صورت تحریک هشیاری را فراهم می کند.

«کریستوفر تیممرمان» مدیر پروژه میگوید: «تغییرات تحت تاثیر DMT بر فعالیت با تاثیرات مواد روانگردان دیگر مانند (psilocybin) و (LSD) متفاوت است. در آن موارد فقط شاهد کاهش تعداد امواج مغزی هستیم. برقراری ارتباط با افرادی که DMT را استفاده کرده اند، دشوار است؛ اما تشبیه آن به «خواب درهنگام بیداری» یا یک «تجربه نزدیک به مرگ» است.»

او اینگونه ادامه داد: «ما میدانیم که تحقیق حول DMT نکات  مهمی در رابطه بین فعالیت مغز و آگاهی می تواند داشته باشد؛ این مطالعه کوچک اولین قدم در این مسیر است.» اختراع دستگاه نوار مغزی به دانشمندان اجازه داد تا به مطالعه خواب انسان، به روش‌هایی که پیش از آن ممکن نبود، بپردازند. در خلال دهه ۱۹۵۰ فردی به نام اوژن آسرینسکی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود، از این وسیله برای کشف آنچه امروز خواب REM خوانده می‌شود استفاده کرد. مطالعات بیشتر بر روی خواب انسان نشان داده است که خواب، از یک سری مراحل گذر می‌کند که الگوهای امواج مغزی در هر مرحله با یکدیگر متفاوت هستند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰:۴۷

شناسه خبر: 83666

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب