مبتلایان به آنفولانزا بنا به این دلایل از مصرف دگز خبرگزاری علم و فناوری - مبتلایان به آنفولانزا بنا به این دلایل از مصرف دگزا و کورتون پرهیز کنند
علم و فناوری بررسی می کند:

مبتلایان به آنفولانزا بنا به این دلایل از مصرف دگزا و کورتون پرهیز کنند

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: مبتلایان به آنفولانزا از تزریق دگزاماتوزن و مصرف کورتون خوداری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در آخرین آمار اعلام شده از سوی مراکز بهداشتی درمانی استان مازندران تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلای به آنفولانزا در مازندران به 14 نفر رسیده است.

بر اساس اطلاعاتی که حامد روحانی زاده معاون بهداشتی درمانی در دفتر معاون سیاسی امنیتی اعلام کرده است، بیش از 350 نفر در استان برای درمان آنفولانزا به مراکز درمانی مراجعه کردند.

وی خاطر نشان کرد: نمونه گیری از 318 مورد انجام شده که 54 نفر به آنفولانزا مبتلا بودند که 11 نفر از افراد فوت شده که 6 نفر از افراد فوت شده مبتلا به آنفولانزا H1N1 بودند.

روحانی در حالی آمار ابتلایان به آنفولانز را اعلام کرد که یک روز بعد از نشست خبری یک نفر دیگر به تعداد فوتی‌های آنفولانز در استان اضافه شده است.

در همین ارتباط معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی بابل خبر از فوت سه نفر به دلیل ابتلا به آنفولانزا در مراکز درمانی این شهرستان داد.

جوانیان تاخیر در هنگام  افراد مبتلا به مراکز درمانی و داشتن بیماری زمینه‌ای و ضعف سیستم ایمنی افراد را دلائل مرگ ناشی از ابتلا به آنفولانزا اعلام کرد.

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه افراد در هنگام ابتلا به آنفولانز از خود درمانی پرهیز کنند، گفت: مراجعه به پزشک و دریافت نکات درمانی در بهبود بیماری بسیار موثر است.

وی اضافه کرد: به مراکز درمانی استان اعلام کردیم که از تجویز کورتون و دگزا برای بیماران خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران دگزا و کورتون سیستم ایمنی بدن را تعدیل می‌کنند.

در همین ارتباط گفت‌وگو کردیم با دکتر سید قاسم موسوی که توضیحات بیشتری در این ارتباط ارائه کرده است.

وی تصریح کرد:این دو دارو ممکن است به صورت موقت علائم را سرکوب کنند اما چون باعث تعدیل سیستم ایمنی بدن شده، زمینه طولانی شدن بیماری را فراهم کرده  و حتی امکان تشدید بیماری را فراهم کند.

این پزشک عمومی خاطر نشان کرد: ممکن است با مصرف دگزا علائم اولیه بیماری سرکوب شود اما در طولانی مدت فرد را به دلیل کاهش سستیم ایمنی بدن دچار عارضه کند و ویروس قوی‌تر ‌شود.

دکتر موسوی اضافه کرد: با مصرف دگزا بدن علیه بیماری واکنش نشان نداده، البته علائم بیماری به صورت موقت ساکت می‌شود در کنار آن زمینه تضعیف بیماری فراهم می‌شود، با تضعیف سیستم ایمنی ممکن است بهبودی حاصل شود اما احتمال سرکش‌تر شدن ویروس وجود دارد و مشکلات جسمی دیگری برای افراد ایجاد شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83696

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب