بیماری کشنده در کمین خبرگزاری علم و فناوری - بیماری کشنده در کمین
مواظب آنفولانزا باشید؛

بیماری کشنده در کمین

با شروع فصل سرما بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا در میان مردم شایع شده و متاسفانه امسال وضع کمی وخیم به نظر می رسد که در همین راستا چندین نفر استان فارس و تعدادی نیز در کشور در اثر بیماری آنفولانزا جان خود را از دست داده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ با شروع فصل سرما بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا در میان مردم شایع شده و متاسفانه امسال وضع کمی وخیم به نظر می رسد که در همین راستا چندین نفر استان فارس و تعدادی نیز در کشور در اثر بیماری آنفولانزا جان خود را از دست داده اند.

 

آنفولانزا و تفاوت های آن با سرما خوردگی

آنفلوانزا بیماری مسری است که ویروس عامل آن بوده و از طریق فرد به فرد انتشار می یابد.

 

سردرد،گلو درد، تب شدید، آب ریزش بینی، سرفه و درد عضلات علایم این بیماری است.

بیماری آنفلوانزا با سرماخوردگی متفاوت است اما برخی این دو را یکسان می انگارند . این اشتباه به علت زمان شیوع آن و نشانه های مشابه می باشد اما در سرما خوردگی شخص دچار  بی اشتهایی ، سردرد، عطسه، سرفه و آب ریزش بینی می شود در حالی که در آنفلوانزا شخص علاوه بر سردرد ، آب ریزش بینی و گلودرد و سرفه دچار خستگی شدید، تب شدید و لرزش بدن و همچنین درد عضلانی می گردد. از دیگر شاخصه های آنفلونزا یک دفعه و نابهنگام بودن آن است . بدان شکل که شخص بی مقدمه یک دفعه دچار مشخصه های فوق می شود در حالی که در سرماخوردگی به تدریج نشانه ها ظاهر می شوند. تفاوت دیگر سرفه های خشک در آنفلونزا است.

 

راهکارهای پیشگیری از آنفولانزا

 

مصرف میوه و سبزیجات ، ورزش و نوشیدن آب  بدن را در مقابل بیماری آنفلونزا مقاوم تر می نماید اما در هنگام شیوع این بیماری علاوه بر بالا بردن مقاومت بدن  شستن و ضدعفونی کردن مداوم دست ها ، استفاده از ماسک در محیط های عمومی و  حتی حضور کمتر در محیط هایی که امکان آلودگی وجود داشته و استفاده مستمر از دستمال کاغذی و جمع آوری و معدوم نمودن آن ها در کیسه های سربسته ای که  انتشار بیماری را کمتر نماید. یکی از موارد مهم تشخیص به موقع و دانستن دوره شیوع بیماری است که شخص مبتلا خود را متعهد از عدم حضور در میان جمع بداند و از گسترش بیش از اندازه آن جلو گیری نماید، مثلا حضور کودکان و دانش آموزان مبتلا در مهدهای کودک و مدارس شیوع را بسیار افزایش می دهد. همچنین کارمندانی که با ارباب رجوع و افراد دیگر ارتباط دارند. افرادی که در اغذیه فروشی ها و آشپزخانه های عمومی فعالیت دارند بسیار در گسترش بیماری و شیوع آن موثر می باشند.

 

راهکارهای درمان بیماری آنفولانزا

 ویروسی انواع مختلفی دارند و با روش ها و راه های متفاوتی به یک نقطه خاص از بدن حمله می‌کند اما چون بدن با تب و ورم که نشانه  دفاعی آن است با ویروس‌ها مبارزه می‌کند، اغلب عفونت‌های ویروسی نشانه‌های یکسان دارند مثلا ویروس آنفلونزا از طریق دهان و بینی وارد بدن میزبان خود یعنی انسان می شود به همین خاطر شستن دست ها و زدن ماسک برای جلوگیری از ابتلا  در این زمان بسیار توصیه می شود.

نوشیدن آب و مایعات به علت تب در آنفلونزا بسیار مهم است .

 

در هنگام ابنلا به این بیماری تاکید زیادی به مراجعه به پزشک و عدم استفاده خود سرانه از داروها می شود که بسیار دارای اهمیت است زیرا که شباهتهای زیاد این بیماریها و درمان به موقع و دقیق آن ها از حوادث ناگوار جلوگیری می نماید.

در چند سال اخیر ویروس آنفولنزا در گوشه و کنار کشور ما و جهان قربانی می گیرد و یکی از عوامل مهم آن ایجاد عفونت در بدن بیمار است که این عفونت به صورت عفونت های ریوی و تنفسی است  که این مهم برای سالمندان ، کودکان، افرادی که ایمنی بدن پایینی به علت بیماریهای دیگر و عملهای جراحی دارند ،بیماران دیابتی و بخصوص بیماران قلبی و تنفسی فاجعه بار و جبران ناپذیر می گردد.

پس بیایید با چند توصیه ساده از هجوم هر چه بیشتر  این بیماری جلوگیری نماییم.

 

گزارش از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 83707

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
سارا نوری زاده
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰:۴۳

با سلام سپاس از به اشتراک گزاری مطالب مفید با آرزوی سلامتی همه دوستان

اشتراک گذاری مطالب