گوگل به سوء استفاده از اطلاعات کاربران متهم شد خبرگزاری علم و فناوری - گوگل به سوء استفاده از اطلاعات کاربران متهم شد

گوگل به سوء استفاده از اطلاعات کاربران متهم شد

این شرکت همچنین متهم به دسترسی غیرقانونی به صدهاهزار پرونده مراقبت‌های پزشکی از طریق مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو است. گوگل در سال ۲۰۱۷ با مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو همکاری کرده بود تا ابزارهای یادگیری ماشینی را تولید کند که قادرند حوادث پزشکی را به طور دقیق پیش‌بینی کنند؛ این شرکت گفت: «نیازهای بیماران را پیش از بروز آن‌ها پیش‌بینی می‌كنیم.»

گوگل مخفیانه میلیون‌ها پرونده بیماران را از شرکت‌های مراقبت‌های پزشکی در 21 ایالت جمع‌آوری کرده است. این پروژه «پروژه بلبل» () نام دارد. نه پزشکان و نه بیماران از این عمل آگاه نبودند. داده‌های جمع‌آوری شده در این برنامه شامل: نتایج آزمایشگاه، تشخیص پزشک و سوابق بستری می‌باشد. تاریخچه کامل سلامتی، نام بیماران و تاریخ تولد بیماران نیز در بین مدارک بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از دورج، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: «ده‌ها تن از کارمندان گوگل ممکن است به داده‌های حساس بیمار دسترسی داشته باشند و این نگرانی وجود دارد که برخی از کارمندان ممکن است تعدادی از آن داده‌ها را بارگیری کرده باشند.» گوگل مدتی است که روی مراقبت‌های پزشکی تمرکز کرده است. این شرکت با تلاش‌های مشابهی در آمازون و اپل رقابت می‌کند، که در تلاش هستند تا به تجارت پرسود مراقبت پزشکی منتقل شوند.

آيا گوگل از اطلاعات کاربرانش سوء استفاده می‌کند؟

اما گوگل می‌گوید: «با وجود تعجب مردم این یک امر استاندارد است که برای یک شرکت ارائه‌دهنده مراقبت‌های پزشکی پرونده‌های بهداشتی بسیار حساس را به اشتراک بگذارد. پرونده‌ای که به گوگل اجازه می‌دهد ابزارهایی را برای خدمات درمانی بسازد.» گوگل از داده‌های این سیستم برای طراحی نرم افزارهایی استفاده می‌کند که از مراقبت های فردی بیمار از هوش مصنوعی پیشرفته و یادگیری ماشین استفاده می‌کند.

این شرکت همچنین متهم به دسترسی غیرقانونی به صدهاهزار پرونده مراقبت‌های پزشکی از طریق مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو است. گوگل در سال 2017 با مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو همکاری کرده بود تا ابزارهای یادگیری ماشینی را تولید کند که قادرند حوادث پزشکی را به طور دقیق پیش‌بینی کنند؛ این شرکت گفت: «نیازهای بیماران را پیش از بروز آن‌ها پیش‌بینی می‌كنیم.»

درصد درآمد گوگل از طریق تبلیغات است. گوگل از ادسنس و دابل‌کلیک نیز برای تبلیغات خود استفاده می‌کند. ادسنس (AdSense) برای کسب درآمد از اینترنت به وجود آمد که توسط شرکت گوگل در سال ۲۰۰۳ راه‌اندازی شده‌است. در ادسنس اگر از یک وبگاه بازدید روزانه بالای ۱۰۰۰۰ وجود داشته باشید می‌توان روزانه حداقل ۱۰ دلار کسب کرد، که البته این حداقل درآمد است. برای هر کلیک از ۰٫۰۱ تا ۱۰ دلار وجود دارد. بسته به میزان ترافیک وبگاه و موضوع وبگاه و کیفیت مطالب آن دارد و می‌تواند از ماهی چند دلار تا چندین هزار دلار متغیر باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83747

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب