توسعه نخستین «ربات‌های نرم» توسط محققان MIT

اگر برنامه‌نویسی یک ربات نرم برای انجام کاری واقعا مفید مانند جهت یابی، ارزیابی و تعمیر آسیب در زیر آب، به مقدار زیادی قدرت پردازش و مدت زمان بسیار طولانی نیاز داشته باشد، این ربات‌ها برای کسی قابل‌استفاده نخواهد بود. تیم تحقیقاتی امیدوار است در آینده روش بهینه‌سازی خود را از محیط شبیه‌سازی شده وارد آزمایش در دنیای‌ واقعی کنند.

محققان «ام.ای.تی» (MIT) روش جدیدی برای بهینه‌سازی عملکرد ربات‌های نرم در کار خاص، یافته‌اند. ربات‌هایی با بدن نرم می‌توانند در هر لحظه به طور نامحدود حرکت کنند. تاکنون تیم ام.ای.تی این کار را فقط در محیط شبیه‌سازی شده انجام داده‌اند. ولی در این محیط‌های شبیه‌سازی‌شده شاهد پیشرفت چشم‌گیر در سرعت و دقت حرکت ربات‌ها در مقایسه با روش‌های پیچیده‌ی امروزی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از تک‌کرانچ، در تعدادی از این تست‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی سه‌بعدی و دوبعدی با ربات‌های دو یا چهارپا، بهینه‌سازی‌هایی که نیازمند ۳۰ هزار شبیه‌سازی بودند اکنون با ۴۰۰  شبیه‌سازی امکان‌پذیرند. چرا این مسائل حائز اهمیت‌اند؟ زیرا مقدار محسابات لازم برای دستیابی به حرکاتی خوب از ربات‌های نرم را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهند که این عامل بسیار مهمی برای آماده‌سازی این ربات‌ها جهت استفاده در زندگی واقعی است.

محققان ام.ای.تی ربات‌های نرم توسعه دادند

اگر برنامه‌نویسی یک ربات نرم برای انجام کاری واقعا مفید مانند جهت یابی، ارزیابی و تعمیر آسیب در زیر آب، به مقدار زیادی قدرت پردازش و مدت زمان بسیار طولانی نیاز داشته باشد، این ربات‌ها برای کسی قابل‌استفاده نخواهد بود.

تیم تحقیقاتی امیدوار است در آینده روش بهینه‌سازی خود را از محیط شبیه‌سازی شده وارد آزمایش در دنیای‌ واقعی کنند. همچنین تولید همه‌جانبه‌ی ربات‌های نرم را از ابتدا تا پایان ادامه دهند. امروزه کارهای سخت دیگر برای انسان‌ها نمی‌باشد. سیستم‌های جدید صنعتی یا رباتها می‌توانند کارگرانی باشند که سخت کار می‌کنند.

رباتهای صنعتی عموماً برای وظایف تکراری و مشخصی استفاده می‌شوند. اما برای استفاده از رباتهای صنعتی برای جایگزینی به جای انسان‌ها باید دانست که ربات‌ها به تنهایی توان تشخیص و تصمیم‌گیری نسبت به موقعیت خود را ندارند. در این صورت استفاده از ربات‌هایی که با استفاده از تکنولوژی بینایی ماشین قابلیت دیدن داشته و با استفاده از هوش مصنوعی قابلیت تفکر دارند به ما کمک خواهد کرد تا از آن‌ها در مکان‌هایی استفاده کنیم که قبلاً توان استفاده از آن‌ها را نداشته‌ایم.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 83766

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب