نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر؛

مهم‌ترین عنصر پیشرفت، خودکفایی علمی و مرجعیت علمی است/ کشوری که دارای مرجعیت علمی نیست همیشه وابسته است

امام جمعه بوشهر تأکید کرد: مهم‌ترین عنصر پیشرفت، خودکفایی علمی، تولید علم به ویژه علوم استراتژیک و مرجعیت علمی است و تا مرجعیت علمی پیدا نکنیم نمی ­توانیم در پیشرفت ملی و مهندسی نظم نوین جهانی تأثیرگذار باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در پانزدهمین جشنواره جهادگران گفت: در حوزه روانشناسی جامعه تخصصی علمی، یک گزاره روان‌شناسانه مسجل است و بسیاری از بزرگان در این باره سخنان ارزشمندی دارند و آن این که انسان موجودی است که به اندازه ارتباطش با خدا در عرصه‌های تحولات آفرینشی می‌تواند تأثیر بگذارد و تحول تکوینی ایجاد کند.

دانشمندانی موفق‌اند که روحیه تقوا و پایداری و عرفانی دارند

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری با اشاره به نظام آفرینش انسان خاطر نشان کرد: انسان موجودی سراسر صفر است که با در کنار خداوند قرار گرفتن به یک عدد تأثیرگذار تبدیل می‌شود و به همین ترتیب می‌توان گفت: دانشمندانی موفق‌اند که روحیه تقوا و پایداری و عرفانی دارند، در حوزه علم، بزرگ کسی است که دارای خلاقیت فکری و علمی باشد و این خلاقیت را متصل به خدا کند، آنوقت آن علمی که حاصل می‌شود ثمرات بسیاری خواهد داشت.

وی افزود: دانشمندان موفق به اندازه ارتباطی که با خداوند دارند، خدا کمک می‌کند و تولید ایده می‌شود و سپس این تولید ایده به تولید طرح، پروژه و برنامه منجر شده و باعث کشف و اختراع می‌شود.

پیشرفت دارای یک مهندسی ویژه است

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در ادامه با اشاره به این که پیشرفت دارای یک مهندسی ویژه است، تصریح کرد: پیشرفت این طور نیست که به خودی خود با آنارشیزم علمی و مدیریتی تولید شود یعنی مثلاً بگوییم یکی این طرف کار کند یکی آن طرف، یکی کار کند یکی کار نکند، علوم را طبقه‌بندی نکنیم و روی پژوهش سرمایه‌گذاری نکنیم و بعد پیشرفت حاصل شود.

مهم‌ترین عنصر پیشرفت، خودکفایی علمی و مرجعیت علمی است

امام جمعه بوشهر تأکید کرد: مهم‌ترین عنصر پیشرفت، خودکفایی علمی، تولید علم به ویژه علوم استراتژیک و مرجعیت علمی است و تا مرجعیت علمی پیدا نکنیم نمی‌توانیم در پیشرفت ملی و مهندسی نظم نوین جهانی تأثیرگذار باشیم.

آیت الله صفایی بوشهری علم را اقتدارآفرین توصیف و خاطرنشان کرد: علم به معنی جامع خود در تمام عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اقتدار می‌آفریند به طوری که باعث می‌شود دیگران نیازمند این عرصه شوند به همین خاطر مقام معظم رهبری روی آن تأکید دارند.

کشوری که دارای مرجعیت علمی نیست همیشه وابسته است

وی اضافه کرد: بنابراین یک کشور و جامعه که خالی از دانش تولیدی است و دارای مرجعیت علمی نیست همیشه وابسته است که از دیگران، چیزی دریافت کند یعنی سلطه و اقتدار خود را لازم است از دیگران بگیرد و در واقع تبدیل به یک کشور بی اقتدار می ‌شود که قدرتش منشأ خارجی دارد لذا لازم است در عرصه علم در همه گونه‌های آن اعم از انسانی، پایه و تجربی و تبدیل آن به گزاره در علوم انسانی و پایه و تبدیل به فناوری و فناوری به محصول در علوم تجربی، دارای برنامه ‌ریزی ‌های دقیقی باشیم.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸:۵۲

شناسه خبر: 83770

مطالب مرتبط :


خبرنگار:حسینی مفرد

معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر؛

دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری استان بوشهر برگزار می‌شود

همزمان با هفته بسیج، معاونت جهاد علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر، دوازدهمین همایش جهادگران علم و فناوری به منظورتجلیل از مخترعین و مبتکرین پژوهشگران برتر در روز یکشنبه در حسینیه عاشقان ثارالله برگزار می نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب