معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

فاز اول بیماری آنفولانزا تا سه هفته ادامه دارد!

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: فاز اول بیماری آنفولانزا تا سه هفته ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مازندران از جلمه استان‌های درگیر بیماری آنفولانز است.

ضعف در اطلاع رسانی مناسب در ارتباط با این بیماری با توجه به اینکه مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کردند که از شهریورماه تاکنون بیش از 350 نفر به مراکز درمانی برای پیگیری درمانی خویش مراجعه کردند.

یکی از نکاتی که اصحاب رسانه در نشست خبری با معاون بهداشتی درمانی گلایه داشتند عدم اطلاع رسانی مناسب دانشگاه در ارتباط با پیشگیری این بیماری بوده است.

اگرچه مسؤولان و متولیان دانشگاه اعلام کردند که به نوعی این بیماری نسبت به سال‌های گذشته زودتر به مازندران و کشور رسیده است اما بنا به اظهارات متولیان دانشگاه پس لرزه‌های این بیماری از شهریورماه در استان خودنمایی کرده بود و به نوعی نمی‌توان ضعف اطلاع رسانی در این ارتباط را منکر شد.

بر اساس آخرین آماری منتشر شده در روزهای گذشته 14 نفر در مراکز درمانی دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران بر اثر ابتلا به آنفولانز فوت کردند.

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران افراد فوت شده را از ابتدای شهریورماه تاکنون 11 نفر اعلام کردند.

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تهیه مطالبی و انتشار آن در سطح رسانه‌ها بنا دارند بخشی از ضعف‌های اطلاع رسانی گذشته را جبران کنند و به نوعی سرپوش بر کم کاری‌های اطلاع رسانی در گذشته گذاشته باشند.

این چند خط درباره کم کاری‌های دانشگاه در ارتباط با ضعف در اطلاع رسانی به این دلیل مطرح شده تا در سایر فصول با چالش‌های اطلاع رسانی مواجه نباشیم.

حرف‌وحدیث‌ها درباره علت و منشأ بیماری آنفولانزا فراوان است و برخی اعتقاد دارند ویروس این بیماری به‌طور گسترده در عراق منتشرشده و تعدادی از زائران اربعین در عراق به آن مبتلا شده‌اند و از طریق آن‌ها ویروس به داخل کشور رسیده!

دکتر حامد روحانی زاده، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران می‌گوید که بیماری آنفولانزا امسال چند هفته زودتر از سال گذشته میهمان ایرانی‌ها شده؛ میهمان ناخوانده!

"روحانی زاده گفته: " ویروس آنفولانزا دارای دو نوع h1n1 و h3n2 است.

برخی فوتی‌های ناشی از شیوع این بیماری را به گسترش آنفولانزای پرندگان در کشور نسبت داده‌اند لیکن مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران این موضوع را رد می‌کنند؛ به‌طوری‌که دکتر روحانی زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران دراین‌باره می‌گوید: " این نوع از ویروس آنفولانزا هیچ ارتباطی با آنفولانزای پرندگان ندارد و هرسال در موعد مقرری این ویروس در جهان سرازیر می‌شود."

"روحانی زاده" درباره ماندگاری این بیماری در کشور و استان‌های مختلف ازجمله مازندران می‌گوید: " حدس ما این است که فاز اول بیماری آنفولانزا تا دو الی سه هفته به این شدت ادامه داشته باشد از این‌رو مردم شریف استان حتماً باید نکاتی را در جهت جلوگیری از ابتلاء به این بیماری رعایت کنند.

علل بیماری

دکتر موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  عامل این بیماری را ویروس معرفی کرد و اظهار داشت: این ویروس‌ معمولاً از طریق هوا یا عطسه (راه اصلی) گسترش می‌یابند و همچنین توسط تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان نیز ممکن است منتقل شود. همچنین فرد پیش از بیمار شدن یا در طی مدت ‌زمانی که بیمار است می‌تواند سبب آلوده شدن دیگران شود.

عوارض بیماری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  اضافه می کند : هرچند دوره معمولی بیماری ۳ تا ۴ روز است اما چون در زمان ابتلا به آنفلوانزا میکروب‌های دیگری به بدن حمله می‌کنند ازاین‌رو سبب پیدایش عفونت‌های ثانوی به‌خصوص در دستگاه تنفس هم میشوند و این بدان معنا است که آنفلوانزا مقاومت بدن را کم کرده و فرد را برای دچار شدن به بیماری‌های دیگر آماده می‌سازد.

توصیه به مردم!

وی با اشاره به این‌که برای پیشگیری و کاهش عوارض بیماری آنفولانزا ؛ واکسیناسیون افراد در معرض خطر توصیه می شود، زمان مناسب برای این کار را  اواخر شهریور و اوایل مهر هرسال عنوان کرد.

"دکتر سید عباس موسوی" با تأکید براین که تزریق واکسن باید با تائید پزشک انجام شود، می‌گوید: افراد بالای ۶۵ سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، افراد دارای ضعف ایمنی، شیمی‌درمانی، سرطان، کودکان پرخطر و کودکان زیر سه و چهار سال می‌باشند که جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند و لازم است واکسیناسیون شوند .

وی می‌گوید: همه‌گیری این بیماری تا اسفندماه ادامه خواهد داشت .

چه کنیم بیمار نشویم؟

دکتر حامد روحانی زاده سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از عموم مردم درخواست می‌کند که بهداشت فردی را رعایت و آن را مهم بشمارند؛

  • دست عامل مهمی در انتقال بیماری آنفولانزاست
  • - برای پیشگیری از بیماری باید دست‌های خود را به‌طور منظم با آب و صابون ضدعفونی نمایید
  • ارتباط فردبه‌فرد را محدود کنید
  • از دست دادن و روبوسی خودداری کنید
  • فرد مبتلا در محیط‌های کوچک با دستمال جلوی دهان بگیرد و آن را در پلاستیک گذاشته و دور بریزد
  • فاصله‌اش تا دیگران ۱٫۵ تا ۲ متر باشد تا ترشحات به هنگام عطسه پرتاب نشود

دکتر روحانی زاده بابیان این‌که فرد مبتلا در صورت بیماری از رفتن به محل کار خودداری کند؛ تصریح می‌کند:" دانش آموزان در صورت ابتلا به آنفلوانزا با گواهی پزشکی از رفتن به کلاس درس خودداری کنند زیرا با ابتلاء یک فرد؛ چند نفر مبتلا می‌شوند.

افراد خانواده فرد مبتلا نیز باید فاصله خود را رعایت کنند و دست‌ها را به‌طور منظم شستشو دهند؛ زیرا پیشگیری از بیماری بسیار آسان است ولی با عدم رعایت این نکات بهداشتی، افراد زیادی مبتلا می‌شوند.

" سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران " علائم بیماری آنفولانزا را مانند سرماخوردگی ذکر کرده و می‌گوید: اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه و از خوددرمانی پرهیز نمایید:

  • حالت ناخوشی
  • درد عضلانی و مفاصل
  • سردرد، افت فشارخون و درد قفسه سینه
  • سرفه ،تهوع، استفراغ و اسهال

او با بیان این مطلب که تأخیر در مراجعه و خود درمانی، ریسک مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد، خاطرنشان می‌سازد: " داروهای لازم برای بیماری آنفولانزا را فراهم و در اختیار مراکز بهداشتی و درمانی قرار داده‌ایم و بیمارستان‌ها نیز تخت‌هایی را برای بیماران مبتلا اختصاص داده‌اند و برای بیماران تنفسی نیز در اورژانس‌ها فضای مشخصی جهت ویزیت پیش‌بینی شده است.

توصیه‌های مهم مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان مازندران

منشأ بیماری آنفولانزا

بیماری حاد تنفسی به‌شدت واگیردار بر اساس شواهد موجود، ابتدا از خوک به انسان منتقل شده و در آغاز فراگیری جهانی فعلی به آنفلوانزا ی جدید (H1N1)A نامیده می‌شود.

معمولاً هیچ‌یک از افراد جامعه نسبت به آن ایمنی ندارند لذا همه‌گیری این نوع آنفلوانزا تحت چنین شرایطی پیشرفت نموده و در سرتاسر دنیا شایع می‌شود که کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست.

دکتر "محمدرضا پارسایی" مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان مازندران در خصوص این بیماری می‌گوید: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی واگیردار است و با تغییر فصل، این بیماری همه‌ساله در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد و با توجه به تغییراتی که در ماهیت ژنتیکی ویروس اتفاق می‌افتد شدت بیماری افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: علائم مشابه سرماخوردگی به همراه درد عضلانی و بی‌حالی در حدی که بیمار توان بیرون آمدن از تخت را ندارد از علائم تفریق آنفولانزا از دیگر بیماری‌های تنفسی عفونی است.

چه کسانی مستعد بیماری هستند؟

دکتر "محمدرضا پارسایی" با اشاره به اینکه آنفولانزا برای زنان باردار خطرناک می‌باشد، گفت: کودکان زیر ده سال، سالمندان بالای ۶۵ سال، زنان باردار، افراد زیر ۱۹ سال که به هر دلیلی از آسپرین به مدت طولانی استفاده می‌نمایند، افرادی که مبتلابه بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی – ریوی، کلیوی و کبدی، مبتلایان به سرطان فعال (از هر نوع) ، بیماران با دیابت کنترل نشده، مصرف‌کنندگان داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی و کورتون، کسانی که قادر به دفع ترشحات تنفسی نیستند، چاقی شدید، افراد فاقد طحال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا قرار دارند.

وی ادامه داد: افرادی که با فرد بیمار سرکار دارند، تمامی کارکنان بهداشتی درمانی، در تمامی رده‌ها چه افرادی که در مراکز بهداشتی با مردم سرکار دارند و چه کارکنانی که در بیمارستان‌ها با بیمار سروکار دارند در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا قرار دارند.

دکتر محمدرضا پارسایی از دامپزشکان به‌عنوان گروه دیگری از افراد جامعه که در معرض خطر هستند نام برد و گفت: اگر فردی دچار علائم سرماخوردگی شد، توصیه می‌شود تا بهبودی کامل در منزل استراحت نماید و با رعایت بهداشت فردی و شستشوی منظم دست‌ها، از ارتباط نزدیک با دیگران و روبوسی کردن پرهیز نماید.

علائم بیماری

دکتر پارسایی ادامه داد: علائم بالینی این بیماری مشابه آنفلوانزای فصلی انسانی و سایر بیماری‌های عفونی حاد دستگاه تنفسی می‌باشد اما طیف علائم بالینی از حالت خفیف تا پنومونی شدیدی که منجر به مرگ می‌شود متغیر است.

وی به‌طورکلی علائم آنفلوانزا نوع H1N1)A )را این‌گونه برشمرد: تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی ازجمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، کوتاه شدن دامنه تنفسی، گلودرد، ایجاد زخم‌هایی داخل دهان-بینی-روی سطح پوست، خشونت صدا، اسهال و استفراغ.

راه‌های جلوگیری از آنفولانزا:

دکتر پارسایی بابیان اینکه جلوگیری از شیوع آنفلوانزا در کشورهای پیشرفته بسیار جدی گرفته می‌شود، زیرا علاوه بر تهدید سلامت، موجب کاهش کارایی و افزایش تعداد روزهای غیبت از محل کار می‌شود که مزید بر خسارت‌های مالی درمان می‌شود. گفت: پیشگیری از شیوع با آموزش‌های ساده‌ای مثل شستشوی مکرر دست با صابون و نیز ارتقاء سلامت عمومی به‌ویژه تغذیه مناسب امکان‌پذیر است. تغذیه مناسب با بهبود سطح ایمنی از بروز آنفلوانزا جلوگیری می‌کند. همچنین استفاده از راهکارهای تغذیه‌ای می‌تواند به کاهش دوره و شدت علائم آنفلوانزا کمک کند.

وی ادامه داد: به‌جز رعایت اصول بهداشتی یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشکان در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس تزریق واکسن است. بسیاری از واکسن‌ها تأثیر دوره‌ای دارند زیرا این ویروس تغییراتی در ساختار آنتی‌ژنی خود که ممکن است به‌صورت خفیف یا شدید باشد ایجاد می‌کنند. بهترین زمان برای تزریق واکسن اواخر فصل تابستان می‌باشد.

وی گفت: هرساله با توجه به تغییراتی که در ویروس آنفولانزا در دنیا ایجاد می‌شود واکسن مخصوص همان سال تولید می‌شود.

وی با تأکید بر تهیه واکسن آنفلوانزا از داروخانه گفت: واکسن آنفلوانزا از سایر عفونت‌های تنفسی پیشگیری نمی‌کند و فقط برای ابتلا به ویروس آنفلوانزا قابل‌پیشگیری است.

راهکارهای تغذیه‌ای

وزن خود را در محدوده نرمال نگه‌دارید. همه ما می‌دانیم که چاقی و اضافه‌وزن از عوامل اصلی بروز بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان است. جالب است بدانیم که علاوه بر این، چاقی سیستم ایمنی بدن ما را ضعیف می‌کند و احتمال بروز بیماری‌های عفونی ازجمله آنفلوانزا را افزایش می‌دهد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان مازندران می گوید: با تغذیه‌ای مناسب، استفاده از میوه‌ها و سبزی‌های تازه، غذاهای کم‌چرب، کنترل قند و چربی خون خود و با افزایش ایمنی بدن خود مانع ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا شوید و از سویی بدنی سالم و قوی داشته باشید و بدن را در مقابل باکتری‌ها، ویروس و موارد احتمالی محافظت کنید.

شیر مادر بهترین تقویت‌کننده

بدیهی است که کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند از غذای ایمن‌تری استفاده می‌کنند که حاوی میکروب‌های کمتری است، اما دلیل عمده کاهش بروز انواع عفونت‌ها ازجمله آنفلوانزا در کودکان تغذیه‌شده با شیر مادر، تأثیر مثبتی است که شیر مادر بر سیستم ایمنی دارد. توجه داشته باشید که در صورت ابتلای شیرخوار به آنفلوانزا هم بهترین غذا برای او شیر مادر است. همچنین درصورتی‌که مادر به آنفلوانزا مبتلا شد، شیردهی باید ادامه پیدا کند تا هم مواد مغذی موردنیاز به کودک برسد و هم فاکتورهای ایمنی ترشح‌ شده در شیر مادر ،از کودک در مقابل ویروس آنفلوانزا محافظت کنند.

توصیه‌های مهم:

* به هنگام داشتن علائم بیماری باید حضور خود را در اماکن تجمعی به حداقل برسانیم و از ارتباط نزدیک با افراد دیگر پرهیزکرده و با مصرف داروهای تب بر و مسکن و استراحت در منزل و مصرف مایعات بهبودی خود را تسریع بخشیم.

* هنگام عطسه یا سرفه با یک دستمال‌کاغذی جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید و پس از استفاده آن را در سطل زباله بیندازید.

* دست‌های خود را مرتباً با آب و صابون بشوئید.

* از تماس نزدیک با افراد مشکوک و بیمار پرهیز نمایید.

* از لمس چشم‌ها، دهان و بینی با دست‌های آلوده خودداری نمایید.

* هنگام سلام و احوالپرسی از دست دادن و در آغوش گرفتن همدیگر خودداری نمایید.

* در صورت داشتن علائم بیماری ارتباط خود را با افراد دیگر به حداقل رسانده و فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.(حداقل ۵/۱ متر)

* در صورت داشتن علائم بیماری، با استراحت و خواب کافی، مصرف مایعات فراوان و مواد مغذی در تسریع بهبودی خود تلاش نمایید.

*در صورت تشدید علائم بیماری، به پزشک معالج مراجعه نمایید.

نکات مهم برای دانش آموزان:

* استفاده کردن از لوازم‌التحریر شخصی مثل خودکار، مداد و... و عدم استفاده مشترک از آن‌ها

* رعایت بهداشت محیط مدرسه و جلوگیری از انداختن دستمال‌های استفاده‌شده به سطح زمین و حیاط مدرسه

* دانش آموزان در صورت داشتن علائم بیماری به اولیای مدرسه اطلاع دهند. فروش وسایل شهربازی سرپوشیده

موارد خطرناک:

اگر یکی از موارد زیر به هنگام درمان رخ دهند:

* افزایش تب یا سرفه

* وجود خون در خلط

* گوش‌درد

* تنگی نفس یا درد قفسه سینه

* ترشحات غلیظ از بینی، سینوس‌ها یا گوش‌ها

* درد سینوس

* درد یا سفتی گردن

 

احتیاط:

اگر شما یا یکی از عزیزانتان عوارض ناشی از آنفولانزا مانند پنومونی را تجربه می‌کنید یا تب بالایی دارید که پایین نمی‌آید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر دچار آنفلوانزا شدید و درعین‌حال یک بیماری مزمن مانند آسم دارید یا باردار هستید، حتماً به پزشکتان مراجعه کنید.

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83781

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب