علم و فناوری گزارش می دهد؛

آخرین آمار مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در کشور / دلیل گستردگی شیوع این بیماری نسبت به سال های گذشته چیست ؟

دکتر "علیرضا رییسی" معاون وزیر بهداشت صبح امروز در مورد آخرین آمار مبتلاین به ویروس آنفلوآنزا در کشور گفت: با توجه به آمارهای موجود تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر به خاطر ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در بیمارستان ها بستری شده اند و دلیل شیوع گسترده این بیماری نسبت به سال های گذشته مهاجم ‌تر شدن و تغییر یافتن ژنتیک های ویروس این بیماری می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان  هر ساله با شروع فصل سرما ، بیماری های واگیرداری همچون آنفلوآنزا در بین مردم شیوع پیدا می کند. امسال نیز موج جدیدی از این بیماری به صورت گسترده در بین مردم کشورمان در حال پخش می باشد که متأسفانه تاکنون باعث مرگ ده ها نفر از هموطنانمان گردیده است.

آنفلوآنزا چیست ؟

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) نوعی بیماری واگیردار ویروسی می باشد که عامل آن ویروس "RNA" از خانواده Orthomyxoviridae"" است . این نوع ویروس ها در پستانداران و پرندگان اثر می گذارد و موجب ایجاد عفونت حاد در دستگاه تنفسی ، درد ماهیچه ، سردرد ناگهانی ، تب و ضعف و بی حالی شدید می شود. سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نام های نوع A ، B و C وجود دارد که ویروس ‌های آنفلوآنزا A و B بیماری را ایجاد می‌کنند. ویروس نوع A معمولاً عامل ایجاد کننده شیوع سالیانه آنفولانزا است.

بیشتر افرادی که به بیماری آنفلوآنزا دچار می شوند بعد از گذشت دوره دو هفته ای بهبود می یابند، اما گاهی بیماری به عفونت باكتریایی، از جمله عفونت گوش، عفونت سینوس ‌ها یا عفونت مجراهای تنفسی (برونشیت)، می ‌انجامد. در برخی بیماران نیز ممكن است عفونت‌ های دردسرسازتری مانند نومونیا به وجود بیاید.  بیمارانی كه در خطر چنین عفونتی هستند و باید در بیمارستان بسری شوند، عبارت ‌اند از: کودکان زیر دو سال، بزرگ ‌سالان ۶۵ ساله یا بیشتر و كسانی كه ناراحتی ‌های پزشكی جدی دارند.

بیماری آنفلوآنزا چه علائمی دارد ؟

علائم بیماری آنفلوآنزا بستگی به نوع و شدت آن می تواند خفیف یا شدید باشد. اما به طوری کلی افرادی که دچار این بیماری شده باشند دارای علائمی همچون سردرد، تب و لرز، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، خستگی، گلودرد، ایجاد زخم‌ هایی داخل دهان - بینی - روی سطح پوست، خشونت صدا، حالت تهوع و استفراغ، گلودرد و خارش بدن باشد. این علائم معمولاً دو روز بعد از آنکه فرد به این بیماری دچار شده باشد بروز می کند و معمولاً تا یک هفته باقی می‌ مانند. با این حال سرفه کردن ممکن است بیش از دو هفته مشاهده شود. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر زمستان رخ می‌دهد و شدت آن‌ها متفاوت است .

چه کسانی بعد از مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزا باید به پزشک مراجعه کنند ؟

متأسفانه طی هفته های اخیر موجود جدیدی از بیماری آنفلوآنزا با سرعت زیادی در حال شیوع در سطح کشور می باشد. دکتر اسماعیل مرادی متخصص بیماری های داخلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری واحد همدان در مورد نگرانی خانواده ها برای ابتلا به این بیماری گفت : 80 درصد افرادی که به ویروس آنفلوآنزا مبتلا می شوند دارای علائم خفیف هستند و با مراقبت های خانگی حال بیمار خوب می شود و نیاز به مراجعه به پزشک ندارند. وی افزود: مراجعه به پزشک زمانی لازم می شود که فرد مبتلا در روز دوم و سوم بیماری، احساس تنگی نفس می کند.

مرادی با اشاره به آن که تب بالا یکی از علائم خطرناک این بیماری است افزود: افرادی که به این بیماری دچار شده اند و تب آن ها  در روز سوم و چهارم پایین نیامده است لازم است حتما به پزشک مراجعه کنند و اگر عفونت به ریه ها نریخته بود، می تواند به بیمار اطمینان دهد که مشکل خاصی نیست و خوب می شود. اما اگر تب بیمار در روزهای پنجم و ششم کم نشد، لازم است مجدد نزد پزشک برود و اگر نیاز بود، بستری شود.

بستری شدن بیش ۴۰۰۰ نفر مبتلا به آنفلوآنزا در بیمارستان های کشور

دکتر "علیرضا رییسی"  معاون وزیر بهداشت صبح امروز در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت بیماران آنفلوآنزا در کشور اعلام کرد: هر ساله با سرد شدن هوا موج آنفلوآنزا در کشور شیوع پیدا می‌کند اما تفاوت ویروس امسال با سال‌های قبل در این است که امسال موج آنفلوآنزا حدود سه هفته زودتر آغاز شد (هر سال در اواخر آبان و اوایل آذر این بیماری شیوع پیدا می‌کرد) و همچنین نوع ویروسی که امسال شایع شده یک ویروس مهاجم ‌تر و تغییر ژنتیک یافته‌ تر نسبت به سال قبل است لذا فراگیری آن بیشتر شده است.

رئیسی ادامه داد: در حال حاضر بویژه طی دو هفته گذشته این فراگیری بیشتر شده است و پیش‌بینی ما این است که تا دو یا سه هفته آینده این بیماری ادامه پیدا خواهد کرد ضمن آنکه تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر در سطح بیمارستان ‌های کشور به دلیل ابتلاء به این بیماری بستری شده اند و از ابتدای آغاز موج شیوع آنفلوآنزا یعنی از اول مهر تاکنون ۵۶ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. البته مرگ و میرهای اتفاق افتاده ناشی از ابتلاء به آنفلوانزا، دارای سابقه بیماری قبلی همچون بیماری های قلبی، کلیوی، سرطان یا ضعف ایمنی داشته ‌اند.

پیشگیری بهترین روش برای مقابله با آنفلوآنزا

بیماری آنفلوآنزا را می توان به عنوان خطرناک ترین بیماری های واگیردار در جهان دانست چرا که بر اساس آمارهای جهانی این بیماری در آغاز این قرن ، بیش از 40 میلیون نفر را در سرتاسر جهان کشته است . اما این بیماری خطرناک را تنها با چند اقدام ساده می توان کنترل و از شیوع آن در جامعه جلوگیری کرد. در ادامه به تعدادی از این روش ها اشاره می کنیم:

  • در صورت مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزا حتما در منزل استراحت کنید.
  • دستهای خود را مرتب و به دفعات با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه و حتما پس از سرفه و عطسه و قبل از تهیه و صرف غذا بشوئید. 
  • هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را بگیرید تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود و دستمال کاغذی استفاده شده را در سطل آشغال دردار بیاندازید.
  • در صورت نداشتن دستمال کاغذی، هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را با قسمت داخلی آرنج خود بپوشانید. خانه بازی زیر نظر کجاست
  • بیمار مبتلا به  آنفلوانزا از یک روز قبل از شروع علائم تا هفت روز بعد از آن می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند به همین دلیل از تماس نزدیک (دست دادن ، بوسیدن و در آغوش گرفتن ) با افراد مبتلا به آنفلوانزا پرهیز کنید.
  • حداقل یک متر دورتر از فرد بیمار یا دارای علائم آنفلوآنزا بایستید.
  • در صورت ابتلا به آنفلوانزا از حضور در اجتماعات ( آموزشی ، تفریحی ، فرهنگی ، ورزشی و...) پرهیز کنید.
  • از مایعات گرم بیشتری استفاده کنید. ( آب میوه طبیعی ، چای کمرنگ و آب گرم ...)
  • در صورت بروز علائمی مانند تنگی نفس ( کم آوردن) و خلط خونی حتما بلافاصله به پزشک یا نزدیکترین مرکز درمانی یا بیمارستان مراجعه کنید.

البته پیشنهاد می شود افراد بالای ۶۰ سال، بیماران قلبی و ریوی، کلیوی، افراد دیابتی، کسانی که آسم دارند و زنان باردار، قبل از شروع فصل سرما اقدام به تزریق واکسن آنفلوآنزا نمایند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83791

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب