خبرگزاری علم و فناوری

توسط محققان آلمانی ؛

برای درمان بیماری های لثه ،میله ی پلیمری جایگزین آنتی بیوتیک ها شد

بیماری های لثه از جمله بیماری های آزاردهنده ای هستند که معمولا توسط باکتری ها ایجاد می شوند و ابداع نوعی میله منعطف پلیمری می تواند به درمان آنها کمک کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان ؛رعایت بهداشت دهان و دندان تنها مختص به دندان‌ها نیست، بلکه برای سلامت لثه‌ها نیز باید تلاش کرد. عدم رعایت موارد بهداشتی در خصوص لثه‌ها، می‌تواند باعث عفونت لثه و در نتیجه التهابات آن شود. بیماری‌های زیادی وجود دارد که مربوط به لثه است و داشتن اطلاعات کافی از انواع بیماری‌های لثه و راه‌های درمان آنها می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کند.

انواع بیماری‌های لثه:

بیماری لوکوپلاکیا (Leukoplakia)

این بیماری باعث به وجود آمدن لکه های سفید بر روی لثه‌ها، پوشش دهان و زبان میشود.برخی فعالیتهای تحریک کننده در دهان مانند کشیدن سیگار باعث لوکوپلاکی در دهان می‌شوند.

در حالت کلی وجود این لکه‌های سفید بی‌ضرر می‌باشد و به خودی خود درمان خواهند شوند. ولی اگر لوکوپلاکی وجود داشته باشد ممکن است به سرطان دهان مرتبط گردد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) این بیماری را به عنوان یک ضایعه دهانی که سبب ایجاد خطری نامطلوب است تعریف می‌کند.

نام این بیماری بیشتر یک اصطلاح بالینی می‌باشد تا اصلاح پزشکی مربوط به شرایط خاص بیماری، این نام اصولا برای زخم‌های مربوط به دهان استفاده می‌شود. برای تائید وجود این بیماری تست و بیوپسی لازم است.

سیاه شدن لثه‌ها

رنگ لثه در افراد با نژادهای مختلف و گوناگونی رنگدانه‌های پوست آنها متفاوت است. سیاه شدن لثه‌ها و دیگر تغییرات در آن ممکن به دلیل بهداشت دهان و دندان، مصرف برخی داروها، سیگار کشیدن و... باشد. به طور کلی لثه یک بافت با استحکام است که در اطراف دندان‌ها قراردارد و وظیفه‌ی نگه داشتن دندان‌ها در جای خود را بر عهده دارد. رنگ لثه‌ها ممکن است بنا به دلایلی از رنگ قرمز یا صورتی به رنگ سیاه یا قهوه‌ای تبدیل شود. در برخی موارد تغییر رنگ لثه طبیعی است، اما در بعضی موارد نشانه‌هایی از بیماری لثه مشاهده می‌شود که خطرناک بوده و حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

سفید شدن لثه ها

وقتی دهان و دندان شما از سلامت کامل برخوردار باشد، لثه ها به رنگ صورتی و کاملا پایدار هستند.اما گاهی اوقات عدم رعایت بهداشت دهان ودندان، لثه به رنگ سفید تغییر رنگ پیدا میکند و یا دچار زخم و التهاب میشود.
دلایل متعددی وجود دارد که باعث سفید شدن لثه ها میشود. بنابراین ضروری است که مرتبا به متخصص مراجعه کنید مخصوصا زمانی که تغییر در لثه های مشاهده میکنید. اگر این بیماری ها درمان نشود ممکن است مشکلات جدی تری برای شما به وجود بیاورند.دربرخی موارد نادر ممکن است منجر به سرطان دهان شود.

آبسه دندان

آبسه، غده‌ای عفونی و چرکی است که در اطراف ریشه‌ی دندان تشکیل می‌شود. معمولا آبسه بعد از پوسیده شدن دندان بوجود می‌آید. آبسه به تدریج می‌تواند به عاج و مینای دندان آسیب برساند.

علت بروز آبسه دندان:

دندان‌ها تحت عوامل مختلفی دچار آلودگی می‌شوند که این آلودگی می‌تواند منجر به بروز آبسه شود. این آلودگی‌ها ناشی از موارد زیر هستند:

1) دندان‌های ترک خورده                2) پریودنتال یا بیماری لثه             3) پوسیدگی شدید دندان یا حفره‌ی عمقی

دلیل اصلی آبسه‌ی دندان، پوسیدگی دندان‌هاست. در واقع باکتری دلیل اصلی پوسیدگی و در ادامه آبسه ی دندان می‌باشد. منشا آبسه به دندان و حتی ریشه‌ی دندان باز می‌گردد.

پریودنتال

بیماری پریودنتال یا التهابات لثه‌ای به دلیل عفونت لثه و استخوان اطراف دندان‌ها بوجود می‌آید. علائم اولیه‌ی این بیماری که نشان‌دهنده‌ی آلودگی لثه با باکتری است، خونریزی و متورم شدن لثه‌ها می‌باشد.

 

در صورت عدم درمان این بیماری، امکان گسترش آن و در نهایت از بین رفتن دندان و لثه‌ی شما وجود دارد. تاسیس خانه بازی

دو بیماری شایع پریودنتال:

    Gingivitis: التهاب لثه در گردن دندان
    Periodontitis: التهاب استخوان و بافت دندان

بیماری پریودنتال توسط باکتری در پلاک دندان ایجاد می‌شود. پلاک مواد چسبنده‌ای است که پس از مسواک زدن و غذا خوردن روی دندان‌های شما ایجاد می‌شود. دندان‌ برای خلاص شدن از باکتری، سلول‌های سیستم ایمنی خود را آزاد می‌کند که باعث سوزاندن و آسیب رساندن به لثه‌ها، رباط پریودنتال یا استخوان آلوئولار می‌شود. همین امر منجر به تورم، خونریزی لثه و گنگی‌ویت خواهد شد.شدت این بیماری همچنین می‌تواند باعث از بین‌رفتن دندان‌ها شود که این نشانه‌ای از پریودنتیت شدید (مرحله‌ی پیشرفته‌ی بیماری) است.

عقب رفتن لثه

به مرور زمان و بالا رفتن سن ممکن است لثه ها به عقب رانده شوند و یا رفته رفته از بین بروند و باعث قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور شوند. با قرار گرفتن ریشه دندان در معرض نور شرایط برای پوسیدگی دندان فراهم می‌شود. دندان پوسیده هم در نهایت در معرض عفونت قرار گرفته و از دست می‌رود.

پس اگر عقب‌ رفتگی لثه در همان مراحل اولیه تحت درمان قرار گیرد میتوان آن را متوقف کرد و یا روند عقب رفتن را کاهش داد.اگرعقب رفتگی لثه‌ها شدید باشد و باعث به وجود آمدن درد و عفونت و همچنین حساسیت های دندانی شود درمان‌های مختلفی دارد که شامل تمیز کردن عمقی دندان‌ها، عفونتهای پزشکی و ..... است.

میله منعطف پلیمری برای درمان بیماری های لثه

معمولا برای درمان بیماری های لثه از آنتی بیوتیک های مایع یا جامد استفاده می شود. اما استفاده از میله مذکور عوارض جانبی کمتری دارد.

مشکل اساسی قرص های آنتی بیوتیک آن است که محتوای آنها به جای تمرکز صرف بر روی لثه در کل بدن پخش می شود و لذا هم برای بخش های دیگر بدن عوارض جانبی ایجاد می کند و هم قسمت زیادی از آن به جای انتقال به لثه هدر می رود.

محققان آلمانی برای حل این مشکل میله های پلیمری انعطاف پذیری تولید کرده اند که در درون آنها بسته های حاوی آنتی بیوتیک ودارو گنجانده شده است. این میله ها بین فضای لثه و دندان قرار می گیرند و در صورت ملتهب بودن لثه کاملا به آن می چسبند.

آنتی بیوتیک موجود در این میله ها مینوسیکلین نام دارد که با رها شدن تدریجی آن بر روی لثه از شدت التهاب کاسته می شود. استفاده آزمایشی از این روش درمانی تا به حال نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

انتهای متن/ص

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83798

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب