به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

پاسخ ۷ مسئول زنجانی به مطالبات دانشجویان در خصوص مشکلات سد ایالو

دانشجویان به همت قرارگاه احمدی روشن در کنار مردم حاضر شدند و با دعوت از مسئولان و همچنین در راستای مسئله محوری به راه حلی درباره زمین های اطراف سد رسیدند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی استان زنجان، در جهت برطرف کردن مشکلات سد ایالو در روستای ایالو شهرستان ماهنشان 7 مسئول زنجانی را در یک جلسه جمع کرده و به عنوان نماینده مردم برخی از مشکلات آنان را به گوش مسئولان رساند.

مهدی یوسفی نماینده قرارگاه احمدی روشن ابتدا با اشاره اینکه مخزن سد ایالو، برخی زمین های کشاورزی که در گذشته کشاورزان از آن امرار معاش می کردند را در برگرفته است، اظهار کرد: کشاورزان برخی از آن زمین ها را استفاده می کردند ولی امروز به آن زمین ها پولی تعلق نمی گیرد و می گویند این زمین ها جزو اراضی ملی است و حتی مبالغ زمین هایی که همه آن را زراعی قبول دارند پرداخت نشده است.

نماینده منابع طبیعی در واکنش به صحبت های یوسفی مطرح کرد: اصلاحات ارضی که در سال 42 تصمیم به انجام آن گرفته شد و در دهه 60 و 70 اجرایی شده است، اصلا در تقسیم اراضی نمایندگانی از دولت و مامورین تشخیص که از خود روستائیان بوده اند، زمین ها به دو بخش زراعی و مراتع تقسیم شده است و هنوز مهر و امضا آن افراد موجود است و مهم تر از همه منابع طبیعی برای تمام اراضی ملی سند دارد.

مهری نماینده منابع طبیعی با اشاره به اینکه اراضی ملی نیز به معنای گرفتن کاربری زمینی نیست، ادامه داد: کشاورزان از اراضی ملی نیز می توانند برای چرا و سایر فعالیت ها استفاده نمایند اما مشاهده می شود بسیاری از روستائیان ادعای مالکیت زمین های ملی را می کنند که معمولا نیز در دادگاه محکوم می شوند چرا که منابع طبیعی برای زمین ها سند دارد و مدرک روستائیان صرفا نسق است که از لحاظ حقوقی، سند ارزش بیشتری دارد.

نماینده آب منطقه ای و مجری طرح سد ایالو با اشاره به اینکه هر مقدار که منابع طبیعی برای ما معرفی کند ما به همان اندازه پول زمین را پرداخت می کنیم، گفت: زمین ها پس از کارشناسی قیمت گذاری شده است و ما فراتر از آن نمی توانیم پولی را پرداخت کنیم.

باقری نماینده آب منطقه ای ادامه داد: اعتباراتی سالانه به دست ما می رسد که از محل آن اعتبارات باید مبالغ این زمین ها را پرداخت کنیم، اما برخی از روستائیان از دریافت این مبالغ که به گمانشان، این مبالغ کم است از ما دریافت نمی کنند و ما نیز طبق قانون این پول ها را به حساب اداره ثبت واریز می کنیم تا افراد هر زمانی که مایل بودند از این اداره مبالغ خود را دریافت کنند.

مهدی برجی نماینده قرارگاه احمدی روشن و از بومیان آن منطقه با اعتراض به قیمت های کارشناسی عنوان کرد: اینکه شما هر مبلغی برای زمین ها کارشناسی کنید و کشاورز آن را دریافت کند که عادلانه نیست، شما چگونه با فردی تسویه حساب می کنید و مبلغ را به حساب اداره ثبت واریز می کنید که هنوز آن فرد به قیمت ها اعتراض دارد؟  

حسنی مسئول حقوقی منابع طبیعی پاسخ داد: بند 4 لایحه نحوه تملک بر اراضی نشان می دهد که برای قیمت گذاری باید 3 کارشناس از سمت مالک، دستگاه اجرایی و نماینده مرضی الطرفین، نظر خود را بدهند و نهایتا نظر آن ها قیمت کارشناسی این زمین ها می باشد و حتی اگر شخصی بر ملی نبودن زمینی اعتراض دارد می تواند از مجاری قانونی اقدام نماید که بر اساس نقشه های هوایی و مستندات موجود در مورد آن تصمیم گیری شود.

ولی بیگلو بخشدار دندی اصلی ترین مشکل مردم را مشکل با منابع طبیعی دانسته و ایرادات ماهیت سد را در اولویت ندانسته و گفت: بهتر است برای حل این مشکلات اهالی روستا نامه ای را به جهاد کشاورزی و منابع طبیعی بنویسند و درخواست رفع تداخلات را نمایند که این نامه باید در کمیسیون مربوطه بررسی شود و دوباره ممیزی صورت گیرد که البته این کار زمان بر خواهد بود.

در این جلسه هر چند ابهامات فراوانی از ماهیت و چرایی سد ایالو باقی مانده است اما نمایندگان دانشجویی بررسی این مسئله را در اولویت بعدی خود قرار داده و مدعی شدند که به فرموده رهبر انقلاب روی مسائل استان خود به صورت مسئله محوری کار می کنند و سعی در آباد کردن استان خود دارند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲:۵۶

شناسه خبر: 83809

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب