محققان هاروارد «معجون لاغری» بدون اثرات جانبی ساختند!

«ما به این نتیجه رسیدیم که می‌توان از کیج به‌عنوان مانعی برای جذب برخی مواد استفاده کرد. چربی‌ها کوچک و هیدروفوبیک هستند پس می‌شود از کیج به عنوان دارویی برای چاقی مفرط استفاده کرد.» برای بررسی تاثیر این محلول روی موجود زنده از موش‌های آزمایشگاهی استفاده شد. پس از ۶ ساعت میزان جذب چربی ۵۰ درصد کاهش یافت. و پس یک ماه هیچ عوارض جانبی در موش‌ها مشاهده نشد.

طبق مطالعه‌ی جدیدی از موسسه‌ی مهندسی بیولوژیک «هاروارد» (Harvard) و دانشکده‌ی مهندسی و علوم کاربردی «جان ای. پالسون» (John A. Paulson)، مصرف یک نوع مایع خوراکی باعث کاهش وزن بدون عوارض جانبی در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب دارند، می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از هاروارد نیوز،‌ اگرچه در چند دهه‌ی اخیر «اف.دی.ای» (FDA) چندین دارو را که باعث کاهش وزن 10 درصدی می‌شوند را تائید کرده است، ولی این داروها عوارض جانبی مانند سردرد، اسهال، آسیب شدید کبدی و افکار خودکشی داشته‌اند. نمک مایع خوراکی ساخته توسط محققان هاروارد که «کیج» (CAGE) نام دارد میتواند جذب چربی از غذا را در موش‌ها بدون ایجاد عوارض جانبی کاهش دهد و موجب کاهش وزن 12 درصدی شود.

محققان هاروارد می‌گویند نمک راه درمان چاقی است

کیج که یک نمک در حالت مایع است چند سال پیش توسط «سمیر میتراگتری» (Samir Mitragotri) عضو اصلی دانشکده، طی تلاشی برای افزایش جذب دارو توسط بدن، ساخته شد. سپس محققان متوجه شدند که کیج مانع جذب برخی از مواد نیز می‌شود.

میتراگتری می‌گوید: «ما به این نتیجه رسیدیم که می‌توان از کیج به‌عنوان مانعی برای جذب برخی مواد استفاده کرد. چربی‌ها کوچک و هیدروفوبیک هستند پس می‌شود از کیج به عنوان دارویی برای چاقی مفرط استفاده کرد.» برای بررسی تاثیر این محلول روی موجود زنده از موش‌های آزمایشگاهی استفاده شد. پس از 6 ساعت میزان جذب چربی 50 درصد کاهش یافت. و پس یک ماه هیچ عوارض جانبی در موش‌ها مشاهده نشد.

میتراگتری توضیح داد: «این اولین دلیل مبنی بر موثر بودن مایعات یونی در کاهش جذب چربی و وزن بدن است. این روش ساده، سریع و بدون عوارض جانبی مشاهده شده در سایر داروهاست.» وزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متفاوتی می‌باشد، به خصوص بیماری‌هایی از قبیل: بیماری قلبی-عروقی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدودکننده خواب، انواع خاصی از سرطان، آرتروز و آسم. در نتیجه مرض چاقی به عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته می‌شود. براساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار سرطان شایع ریه، سینه، روده و پروستات بیشتر است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 83821

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب