نخستین عمل پیوند قلب موفقیت‌آمیز از بدن یک فرد مرد خبرگزاری علم و فناوری - نخستین عمل پیوند قلب موفقیت‌آمیز از بدن یک فرد مرده به انجام رسید

نخستین عمل پیوند قلب موفقیت‌آمیز از بدن یک فرد مرده به انجام رسید

روشی که برای زنده نگه داشتن قلب برای پیوند استفاده می‌شود، «پرفیوژن گرم» نامیده می‌شود. این اندام به یک سری لوله وصل شده و در دمای طبیعی بدن خون، اکسیژن و الکترولیت به آن‌ها داده می‌شود. ماهیچه‌های قلب دوباره شروع به کار می‌کنند و با این رویکرد قلب می‌تواند تا ۱۰ ساعت زنده بماند.

برای اولین باردر تاریخ، پزشکان قلب بالغی را به زندگی بازگردانده و سپس آن را به شخص دیگری که نیاز به یک قلب جدید داشت، پیوند زدند. این اولین پیوند قلب بعد از متوقف شدن ضربان آن بود. قبلا بعد از تشخیص مرگ مغزی عمل پیوند قلب اجرا شدنی بود. این جراحی برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از آی.اف.ال‌ساینس، پزشکان در آمریکا از پتانسیل اجرای این عمل جراحی به وجد آمده‌اند؛ زیرا این مهم باعث کاهش زمان در لیست انتظار اعضای بدن و نجات جان انسان‌ها می‌شود.

نخستین عمل قلب موفقیت‌آمیز از بدن یک فرد مرده

این عمل توسط جراحان دانشگاه «دوک» انجام شد. پیوند اعضای بدن معمولاً بعد از این‌که یک بیمار دچار مرگ غیر قابل برگشت مغز شد، انجام می‌شد؛ چون دستگاه‌هایی می‌توانند قلب و سایر اندام‌های حیاتی را زنده نگه دارند. ولی هنگامی که بیمار دچار ایست قلبی می‌شود، پمپاژ خون در بدن متوقف می‌شود. بدون گردش خون غنی از اکسیژن، سلول‌های قلبی شروع به مرگ می‌کنند و به‌زودی کل اندام برای پیوند غیر قابل استفاده می‌گردد.

روشی که برای زنده نگه داشتن قلب برای پیوند استفاده می‌شود، «پرفیوژن گرم» نامیده می‌شود. این اندام به یک سری لوله وصل شده و در دمای طبیعی بدن خون، اکسیژن و الکترولیت به آن‌ها داده می‌شود. ماهیچه‌های قلب دوباره شروع به کار می‌کنند و با این رویکرد قلب می‌تواند تا 10 ساعت زنده بماند.

این عمل جراحی اکنون در چندین کشور اروپایی نیز انجام می‌شود. برخی از اندام‌های دیگر از جمله کلیه‌ها، کبد و ریه‌ها با استفاده از این روش، قابل پیوند می‌شوند. ورود قلب به این لیست، زندگی بسیاری از افراد را که منتظر پیوند هستند، تغییر می‌دهد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷:۵۹

شناسه خبر: 83838

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب