اختراع محققان «آلبرتا» ایستادن و راه رفتن را به بیماران قطع نخاعی هدیه می‌کند

محققان دیگری قبلا تلاش کرده‌اند با فرستادن تکانه‌های الکتریکی به عضلات پا، به ایستادن و راه رفتن کمک کنند. اما این‌کار بصورت مکانیکی انجام می‌شود و کارآمد نیست. تحقیق مشاور تلاش دارد تا با استفاده از یک ایمپلنت ریز، عملکرد پایین‌تنه را پس از آسیب شدید نخاعی احیا کند. سیم‌های الکتریکی مو مانند به درون ماده خاکستری نخاع نفوذ می‌کنند و سیگنال‌های الکتریکی را برای احیای شبکه عصبی ارسال می‌کنند.

محققان روی بازگرداندن عملکرد پایین‌تنه پس از آسیب شدید نخاعی با استفاده از ایمپلنت‌های کوچک تمرکز دارند. در یک تحقیق جدید، نقشه‌ای برای شناسایی این‌که کدام قسمت نخاع لگن، زانوها، مچ‌ها و انگشتان را حرکت می‌دهد و کدام بخش‌ها حرکات را هماهنگ می‌کنند، نشان داده شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت،‌ هنگامی که «ویویان مشاور» برای ورود به دانشگاه درخواست داد، در مورد ایده خود توضیح داد که می‌خواهد با سیم‌کشی دوباره نخاع، فلج بودن را ریشه‌کن کند. بعد از این‌که او وارد یک برنامه زیست‌مهندسی شد، فهمید که طناب نخاعی با سیم‌کشی برق فرق دارد. پس از بیش از دو دهه سخت‌کوشی در دانشگاه آلبرتا، مشاور هنوز هم روی رویای کمک به افراد فلج نخاعی برای راه رفتن دوباره متمرکز است.

ختراع محققان آلبرتا برای بیماران قطع نخاعی

به کمک یک ایمپلنت الکتریکی نخاعی که در آزمایشگاه او طراحی شده است و نقشه‌کشی طناب نخاعی، این رویا ممکن است در دهه آینده به حقیقت بپیوندد.بازسازی آسیب نخاعی به‌سادگی اتصال دوباره یک کابل برق نیست. سه کار اساسی باید انجام بگیرد. اول باید سیگنال‌های مغزی ترجمه شود.

بعد باید اعصاب نخاعی شناسایی و کنترل شود. و در آخر باید ارتباط مغز و نخاع دوباره برقرار شود. محققان دیگری قبلا تلاش کرده‌اند با فرستادن تکانه‌های الکتریکی به عضلات پا، به ایستادن و راه رفتن کمک کنند. اما این‌کار بصورت مکانیکی انجام می‌شود و کارآمد نیست. تحقیق مشاور تلاش دارد تا با استفاده از یک ایمپلنت ریز، عملکرد پایین‌تنه را پس از آسیب شدید نخاعی احیا کند. سیم‌های الکتریکی مو مانند به درون ماده خاکستری نخاع نفوذ می‌کنند و سیگنال‌های الکتریکی را برای احیای شبکه عصبی ارسال می‌کنند.

آسیب طناب نخاعی (Spinal cord injury یا SCI) از عوامل مهم اختلالات حسی، حرکتی، دستگاه ادراری یا ترکیبی از این موارد است. تصادفات اتومبیل شایع‌ترین علت آسیب‌های طناب نخاعی هستند و از دیگر علل آن می‌توان به سقوط، حوادث ورزشی و زخم‌های ناشی از شلیک گلوله اشاره کرد. ضربه‌های وارد بر ستون مهره‌ای ممکن است باعث آسیب نخاع، ریشه اعصاب نخاعی یا هر دو شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83870

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب