لزوم توجه به مباحث بومی در پژوهش‌های علمی خبرگزاری علم و فناوری - لزوم توجه به مباحث بومی در پژوهش‌های علمی
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد

لزوم توجه به مباحث بومی در پژوهش‌های علمی

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: امید است با استفاده از پژوهش‌های عمومی، فنی و تخصصی که در استان انجام می‌شود، به توسعه پایدار دست یابیم و امید است در پژوهش‌ها به مباحث بومی‌نگری توجه شود،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری نشست خبری اعضای ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری با اصحاب رسانه با حضور لیلا محمدیان معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار و جانشین رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته پژوهش و فناوری در چهارمحال و بختیاری، سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد و جانشین رئیس ستاد استانی هفته پژوهش، محسن مبینی معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه و دبیر ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری، فرحناز قائدامینی دبیرکمیته جشنواره دانش‌آموزی هفته پژوهش وفناوری و اسماعیل پیرعلی دبیرکمیته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار در استانداری برگزار شد.

 

لزوم توجه به مباحث بومی در پژوهش‌های علمی

 

در این نشست جانشین رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه از سال ۸۴ با توجه به اهمیت فناوری در اجتماع جهانی عنوان فناوری به هفته پژوهش افزوده شد، بیان داشت: شرکت‌های دانش بنیان و مراکز بسیار خوبی در استان وجود دارد و به بهانه هفته پژوهش دستگاه‌های اجرایی، مراکز علمی و مراکز فناوری کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار چهارمحال و بختیاری ضمن تشکر از تلاش دانشگاه شهرکرد به عنوان دانشگاه مادر استان در برگزاری هفته پژوهش و فناوری استان تاکید کرد: امید است با استفاده از پژوهش‌های عمومی، فنی و تخصصی که در استان انجام می‌شود، به توسعه پایدار دست یابیم و امید است در پژوهش‌ها به مباحث بومی‌نگری توجه شود، پژوهش ها به ویژه پژوهش‌های دانش‌آموزی بومی‌سازی شوند، زیرا اگر معلم پژوهشگر باشد،  قطعا دانش‌آموز پژوهشگر تربیت می‌کند.

 

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تحقق توسعه، پژوهش، فناوری، بومی‌سازی و تقویت دستاوردهای پژوهش و فناوری هدف اصلی هفته پژوهش و فناوری

 

سعید کریمی نیز در این نشست بیان داشت: هدف اصلی برگزاری هفته پژوهش و فناوری در استان چهارمحال و بختیاری، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تحقق توسعه، پژوهش، فناوری، بومی‌سازی و تقویت دستاوردهای پژوهش و فناوری است.

 

رئیس دانشگاه شهرکرد در ادامه ضمن برشمردن روند فعالیت ها در هفته پژوهش و فناوری استان خاطرنشان کرد: بعد از اتمام هفته پژوهش در استان، هفته پژوهش و فناوری در سطح ملی در تهران از ۲۳ تا ۲۹ آذرماه برگزار می‌شود و از بین استان‌ها سه استان به عنوان برترین‌ها شناخته خواهند شد.

 

یکی از ویژگی های هفته پژوهش امسال، پرداختن به طرح‌ها است

 

در ادامه محسن مبینی با اشاره به نشست های متعدد جهت برگزاری هرچه بهتر هفته پژوهش و فنآوری در استان تاکید کرد: یکی از ویژگی های هفته پژوهش امسال، پرداختن به طرح‌ها است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون رونق تولید مطرح کرده است که طرح‌ها در این قالب به دبیرخانه ارسال و سه طرح برتر استانی در زمینه رونق تولید برای تجلیل از آن‌ها آماده هستند که به وزارت علوم معرفی می‌شوند.

 

معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به هدفمند کردن پایان‌نامه‌ها در جهت رفع نیازهای استان اضافه کرد: این امرن یازمند برنامه‌ریزی است، زیرا طرح تحول در مهرماه ابلاغ شده و باید در مجموعه دانشگاه‌ هماهنگی انجام شود تا به تدریج این موضوع عملیاتی شود.

 

رونمایی از از ۶ محصول فناور، یک دستاورد خلاق و یک پژوهش در نمایشگاه دستآوردهای پژوهشی و فن بازار

 

اسماعیل پیرعلی در ادامه این نشست بیان داشت: نمایشگاه دستآوردهای پژوهشی و فن بازار امسال در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود تا فرهنگ‌سازی و آشنایی دانشجویان با دستاوردهای پژوهشی صورت گیرد تا از این طریق یک انتقال تجربه صورت گیرد تا با دریافت ایده های لازم، زنجیره فناوری تکمیل شود.

 

 دبیر کمیته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار افزود: نمایشگاه در ۲۶ غرفه برپا شده است که از این تعداد ۸ غرفه به دانشگاه‌ها و  پارک علم و فناوری و 18 غرفه دیگر به دستگاه‌های دولتی اختصاص یافته است.

 

 رییس پارک علم و فناوری استان گفت: در این نمایشگاه از ۶ محصول فناور، یک دستاورد خلاق و یک پژوهش از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان رونمایی می‌شود.

 

پیرعلی در ادامه گفت: در کنار برپایی نمایشگاه، کارگاه‌های آموزشی به منظور راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان و رویدادهای استارتاپی با ارائه راهکار از سوی دانشجویان برگزار خواهد شد.

 

پژوهش‌محور کردن فعالیت‌های مدارس اولویت آموزش و پرورش

 

فرحناز قائدامینی بیان داشت: با توجه به سند تحول بنیادین که در مدارس استان اجرا می‌شود یکی از مواردی که بسیار مدنظر فعالیت‌های آموزش و پرورش بوده بحث پژوهش‌محور کردن فعالیت‌های مدارس است، در سند تحول بنیادین یکی از وظایف آموزش و پرورش این است که فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانش‌آموزان و معلمان را تقویت کرده تا از این طریق به توسعه پایدار کمک شود.

 

دبیر کمیته جشنواره دانش‌آموزی هفته پژوهش و فناوری گفت: ۷۶ اثر برای انتخاب پژوهشگر برتر و ۳۷ اثر برای انتخاب معلم پژوهنده به اداره کل ارسال شد که پس از داوری دو پژوهشگر برتر و دو معلم پژوهنده برتر استانی انتخاب خواهند شد.

 

انتهای پیام/۱۰۲۶

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶:۳۵

شناسه خبر: 83916

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب