تماشا کنید: اگر با گرمایش جهانی مقابله نکنیم قطبین زمین اینگونه بیابانی می‌شوند

افزایش دما همچنین باعث هجوم گونه‌های حیوانی از مناطق پایین قطبی و افزایش رقابت با گونه‌های بومی قطب شمال می شود. مهم‌ترین نتیجه این تحقیق این است که تغییرات در مناطق قطبی فقط به آن‌جا ختم نخواهند شد؛ گرم شدن مناطق قطبی هم‌چنین باعث آزادسازی مخازن وسیعی از متان که یک گاز گلخانه‌ای قدرتمند است، نیز می‌شود. همچنین انتظار می‌رود که سطح آب دریا بعد از ذوب سریع یخ‌های موجود در قطب شمال و قطب جنوب افزایش یابد.

با افزایش تدریجی دما در جهان، چه اتفاقی برای مناطق قطبی که دو مورد از آسیب‌پذیرترین و مهم‌ترین اکوسیستم‌ها در سیاره ما هستند، خواهد افتاد؟ بسیاری از تغییرات چشم‌گیر طی یک دهه گذشته به مقداری مخرب هستند که باعث می‌شوند از خود بپرسید:  دهه آینده چه چیزی را به‌همراه خواهد آورد؟ اگر قبلاً شروع به تخریب قطب شمال نکرده‌ایم، مطمئناً در آستانه آن قرار داریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از آی.اف.ال‌ساینس، اثرات افزایش دمای جهانی در مناطق قطبی بسیار فجیع خواهد بود. مثلا تغییرات محیطی به احتمال زیاد تأثیر فاجعه‌آمیزی بر تنوع زیستی این مناطق خواهد داشت. از «کاربیو» و «موسکوکس» گرفته تا خرس‌های قطبی و پنگوئن‌ها. در قطب شمال، از بین رفتن یخ دریا به معنای نابودی شکارگاه خرس‌های قطبی و دیگر ساکنان آنجا خواهد بود.

آینده نگران‌کننده مناطق قطبی در صورت عدم کنترل گرمایش جهانی

افزایش دما همچنین باعث هجوم  گونه‌های حیوانی از مناطق پایین قطبی و افزایش رقابت با گونه‌های بومی قطب شمال می شود. مهم‌ترین نتیجه این تحقیق این است که تغییرات در مناطق قطبی فقط به آن‌جا ختم نخواهند شد؛ گرم شدن مناطق قطبی هم‌چنین باعث آزادسازی مخازن وسیعی از متان که یک گاز گلخانه‌ای قدرتمند است، نیز می‌شود.

همچنین انتظار می‌رود که سطح آب دریا بعد از ذوب سریع یخ‌های موجود در قطب شمال و قطب جنوب افزایش یابد.«مایکل مان» نویسنده این تحقیق توضیح داد: «آنچه در قطب شمال رخ می‌دهد در قطب شمال باقی نمی‌ماند. گرم شدن چشم‌گیر و ذوب شدن یخ‌های قطب شمال در جو تأثیر می‌گذارد به گونه‌ای که باعث صدمات شدید جوی به ما خواهد شد.»

برخی از دانشمندان، افزایش توفان‌ها و گردبادهای سهمگین را یکی از نتایج گرم شدن کره زمین قلمداد می‌کنند. اغلب کارشناسان اقلیمی معتقدند که این روند می‌تواند به وقوع خشکسالی‌ها، سیل‌ها، بادهای گرم و توفان‌های مهیب‌تر منجر شود اما بعضی از آن‌ها هم بر این باور هستند که بعضی از این حوادث رخ داده علامت گرم شدن زمین نیستند چون این آشفتگی و نابسمانی ویژگی طبیعی اقلیم است. از پیامدهای دیگر بالا آمدن آب دریاها، و در نتیجه رفتن مناطق ساحلی و جزایر زیر آب و رقیق‌شدن آب اقیانوس‌ها و در نتیجه افزایش بارندگی در تمام جهان است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83958

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب