ربات انسان نما چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟/ با پی خبرگزاری علم و فناوری - ربات انسان نما چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟/ با پیشرفته ترین ربات ها با ظاهر کاملا انسانی آشنا شوید+عکس
علم و فناوری گزارش می دهد؛

ربات انسان نما چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟/ با پیشرفته ترین ربات ها با ظاهر کاملا انسانی آشنا شوید+عکس

فیلم‌های علمی تخیلی بسیاری تاکنون ساخته شده اند که در آن‌ ها ربات‌هایی با ظاهر انسان حضور داشته اند؛ با توجه به شواهد موجود و پیشرفت های گسترده ای که در این زمینه رخ داده است شاید دور از ذهن نباشد که در آینده ای نه چندان دور ربات های انسان نما به یکی از اعضای خانواده ما تبدیل شوند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی سال های اخیر استفاده از ربات ها در زندگی انسان ها بسیار رایج  شده، اما اشتباه است تصور کنیم که قرار است از ربات ها تنها در صنایع، کارخانه ها و محیط های کاری استفاده شود. طبق شواهد موجود، مراکز تحقیقاتی در سرتاسر جهان، برنامه های کاربردی بسیار وسیعی برای ساخت ربات های انسان نما در پیش گرفته اند تا شاید در آینده نه چندان دور بتوانند رباتی بسازند که تمام خصوصیت های یک انسان واقی را داشته باشد.

ربات انسان نما چیست؟

ربات‌ انسان نما ( Humanoid robot) به ربات ‌هایی گفته می ‌شود که از لحاظ خصوصیت ‌های ظاهری بسیار شبیه به انسان ‌ها هستند. اینگونه ربات‌ ها در محیط‌ های انسانی و با ابزار ساخته شده توسط انسان می‌توانند تعامل داشته باشند، برای مثال جسمی را بردارند و یا در محیط کار حرکت کنند.

به عبارت دیگر این ربات ها از نظر ظاهری شبیه انسان و دارای سر، دو دست و دو پا می باشند، در برخی از موارد هم ربات های انسان نما علاوه بر موارد فوق دارای صورت، چشم و لب نیز هستند. این ربات دارای سنسورها و تکنولوژی های پیچیده ‌ای هستند که باعث می ‌شود بتوانند غیر از تقلید ظاهری از انسان، توانایی‌ هایی مثل شنیدن، دیدن، یادگیری از محیط و همچنین دیگر توانایی‌ های ذهنی انسان را نیز تقلید کند.

ربات های انسان نما دارای چه ویژگی هایی هستند ؟

یکی از مهمترین ویژگی ‌های ربات های انسان نما حرکت کردن بر روی دو پا است. حفظ تعادل ربات روی دو پا، کار سختی است که باعث می‌شود تا کنترل ربات نسبت به رباتی که روی دو چرخ حرکت می کند، بسیار مشکل تر شود. از سوی دیگر حرکت بر روی دوپا قابلیت ‌های زیادی همچون بالا رفتن از پله ها و حرکت در محیط هایی که مخصوص آدمی ساخته شده ‌اند را به ربات می ‌دهد. از دیگر ویژگی ‌های این ربات ها عبارت اند از:

  • قابلیت تشخیص اشیا
  • استفاده از هوشمند مصنوعی
  • شناسایی و تغییر صورت افراد
  • داشتن توانایی صحبت کردن
  • قابلیت شنوایی
  • حرکت روی سطوح ناصاف

با پیشرفته ترین ربات های انسان نمای جهان آشنا شوید

هدف اولیه از ساخت ربات‌ هایی با ظاهر انسانی چیزی جدا از اهداف مرتبط به سایر ماشین‌ های رباتیک یعنی ساده‌ تر کردن زندگی انسان ها نیست. در ادامه این گزارش نگاهی خواهیم داشت به شش ربات برجسته ی انسان نما که بیانگر پیشرفت کنونی بشر در این زمینه هستند.

۱- جیا جیا؛ الهه ی ربات ها

جیا جیا (Jia Jia) که به الهه ربات ها مشهور است در واقع رباتی با  شکل و قد یک زن چینی است. این ربات قابلیت تقلید از حرکت انسان ها را دارد ، زبان انسان ها را می‌فهمد و همچنین حالات چهره آن ها را به خوبی تشخیص می ‌دهد. جیا جیا دارای لب‌ ها و چشم‌ هایی بسیار شبیه به انسان است. این ربات برای تشخیص تعامل انسان و ماشین برنامه‌ ریزی و ساخته شده است و به صورت هوشمند می تواند موقعیتش را شناسایی و با سیستم ناوبری‌ای که دارد حرکت ‌کند و با کمک فناوری ابری، به اطلاعات عظیمی دسترسی پیدا می‌کند و آنها را پردازش و براساس آن ها رفتار ‌کند.

ربات جیا جیا

جیا جیا درکنفرانس جهانی ربات ها که در سال 2018 بر گزار شده بود در پاسخ به سئوال یکی از بازدیدکنندگان که «چه مهارت‌هایی بلدی؟» گفت:

«من می‌توانم صحبت کنم. چهره‌ها را تشخیص دهم. جنسیت آدم‌هایی را که روبه‌رویم قرار می‌گیرند، تشخیص بدهم و حتی حالات چهره آنها را درک کنم».

۲- سوفیا؛ اولین رباتی که عنوان شهروندی گرفت

"سوفیا" یک ربات انسان نمایی مونث و لاغر اندام است که توسط کمپانی "هنسون رباتیک" ساخته شده است. ظاهر و رفتار این ربات هوشمند و پیشرفته، به طرز شگفت آوری شبیه انسان ها می باشد. این رباط دارای ابروهای قهوه ای رنگ و مژه های بلند است و می‌تواند صحبت کند، موذیانه لبخند بزند و حتی لطیفه تعریف کند. سوفیا می تواند ساعت ها با شما صحبت کند و در مورد موضعات مختلف نظرهای متفاوتی بدهد. این ربات همچنین می تواند انسان ها را از طریق چهره شان بشناسد. این رباط از طریق سیستم Wifi می تواند با برنانویسان خود ارتباط برقرار نماید.

ربات Sophia

سوفیا اولین رباتی در جهان است که توانسته است کارت شهروندی بگیرد. این ربات طی کفرانس Future Investment Initiative که در عربستان سعودی برگزار شد توانست به عنوان شهروند افتخاری این کشور انتخاب شود.

Sophia در حال نمایش احساسات

هوش مصنوعی پیشرفته ای که در این ربات استفاده شده است به او کمک می کند هنگام صحبت کردن با افراد ارتباط چشمی برقرار کند، حالت چهره ‌شان را تشخیص بدهد، و حرف آدم ها را بفهمد. نکته جالب دیگری که در مورد سوفیا وجود دارد آن است که مانند انسان اگر از چیزی ناراحت بشود یا چیزی او را عصبانی کند، احساس خشم و ناراحتی اش را بروز می دهد. او حین صحبت حالت های مختلف را روی صورت خود نشان می داد.

3- Nadine؛ متصدی پذیرش

Nadine، به دست پروفسور نادیا تالمن به همراه تیمش از دانشگاه فناوری نان یانگ سنگاپور در سال ۲۰۱۶ ساخته شد. این روبات به طرز حیرت انگیزی شبیه انسان ها و مخصوصا سازنده ‌اش یعنی پرفسور نادیا تالمن طراحی شده است.

ربات Nadine

از ویژگی ‌های منحصربفرد این ربات می‌توان به دست ‌ها و پوست بسیار طبیعی آن اشاره کرد. سر این ربات، مانند انسان ‌ها دارای مو بوده و حرکات اندام‌هایش نیز بسیار روان است.

ربات Nadine در حال صحبت کردن و حرکت دستانش

بهره‌گیری از سطح پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی در این ربات انسان‌نما به معنای آن است که Nadine می‌تواند بخندد، چشمک بزند، تماس چشمی برقرار کرده و دست هایش را برای بازدیدکنندگان تکان دهد. همچنین این ربات، توانایی آن را دارد که ملاقات‌کنندگان قبلی‌اش را به راحتی شناسایی کند. هم اکنون از این ربات به عنوان متصدی پذیرش در موسسه نوآوری رسانه استفاده می شود.

4- Mirai Madoka؛ رباتی که می تواند به چند زبان صحبت کند

میرای مادوکا (Mirai Madoka) رباتی است که توسط شرکت ژاپنی A-Lab ساخته شده است. این ربات دارای ظاهری شبیه به انسان است و قادر به درک محیط اطراف خود می باشد .

ربات Mirai Madoka

این ربات توانایی صحبت به سه زبان زنده دنیا شامل انگلیسی، چینی و ژاپنی را دارد و در حالی که لب هایش را حرکت می ‌دهد همزمان چشمانش را نیز به اطراف می‌چرخاند.

5- ChihiraAico؛ شبیه ترین ربات به انسان

روبات " ChihiraAico " به طور عجیبی به انسان شباهت دارد و حالات صورتش به اندازه ای طبیعی است که مرز میان انسان و روبات را از بین برده است. «توشیبا» شرکت سازنده این روبات ادعا می کند که این روبات واقع بینانه ترین حالت های چهره را دارد. این روبات می تواند شاد، غمگین و عصبانی شود و حتی می تواند گریه کند.

ربات  ChihiraAico

حرکات آرام دست این روبات توسط 43 سیلندر پنوماتیک که 24 عدد آن در شانه و بازوها و 15 عدد آن در صورت قرار دارد ایجاد می شود. این ربات توانایی ارتباط به زبان ژاپنی و زبان اشاره برای دادن جهت ها، فرمان ها و همچنین آوازخوانی را دارد.

6- Miim ؛ رباتی که می تواند آواز بخواند

ربات  HRP-4C Miim دارای ظاهري شبيه به يك زن می باشد و قادر است تقريباً همانند يك زن واقعي راه برود. این ربات توسط دانشمندان موسسه ملي علوم صنعتي پيشرفته و فناوري (AIST) وابسته به وزارت اقتصاد ژاپن ساخته شده است. Miim از 30 موتور براي حركات بدن و پاهاي خود استفاده مي‌كند و 8 موتور نيز براي بازسازي حالات چهره به كار مي‌رود.

ربات Miim

Miim می تواند زانو هایش را خم کند و پای خود را به سمت بالا / پایین حرکت دهد همچنین با ترکیب هوش مصنوعی AI می تواند همانند یک انسان واقعی باشد. به علاوه این ربات قادر است به صحبت‌ها پاسخ دهد، آواز بخواند و صدای محیط را تشخیص دهد.

ربات های انسان‌نما در آینده چه پیشرفت هایی خواهند نمود و چه دستاوردهایی خواهند داشت ؟ آیا آنچه در مجموعه فیلم‌ های علمی تخیلی به تصویر کشیده می شود روزی به واقعیت خواهد پیوست؟ آیا شاهد ربات ‌هایی که تشخیص‌شان از انسان غیر ممکن است خواهیم بود؟ نظرات خود را با خبرگزاری علم و فناوری در میان بگذارید.

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱:۰۰

شناسه خبر: 84056

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب