نشست خبری معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران به مناسبت هفته پژوهش

تفکر بسیجی پیشران حرکت علمی در کشور

حفیظی معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران به مناسبت هفته پژوهش طی نشست خبری به همراه مدیران سازمان بسیج علمی استان تهران از فعالیت ها و برنامه های علمی و فناورانه بسیج گفت

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران؛ هادی حفیظی معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران به مناسبت هفته پژوهش در نشست خبری با تعدادی از مدیران سازمان بسیج علمی استان تهران به مشکلات و موانع خود برای افتخارآفرینی برای ایران اشاره کردند و از سنگ‌اندازی‌ها، لابی‌ها و سدهای پیش روی خود در طول این سال‌ها سخن گفتند که پس از آشنایی با سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان تهران مسیر تا حد زیادی هموار و توانسته‌اند به موفقیت دست یابند؛ حالا پای صحبت دست‌اندرکاران و مسؤولان این سازمان نشستیم.

خبری خوش در راه ثبت اختراع 

هادی حفیظی معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان تهران که با خبری خوش به این نشست آمده بود، اظهار داشت: بیش از یکسالی است برای مشکلات ثبت اختراع مخترعان پیگیری می‌شود و پس از جلساتی که با سازمان ثبت اختراعات داشتیم مقرر شد سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری به عنوان یکی از مراجع صدور گواهی ثبت اختراع شناخته تا مشکلات تا حد زیادی حل شود و این اقدام انشاالله تا چند ماه آینده انجام خواهد شد.

وی در ادامه با تبریک چهل سالگی تشکیل بسیج مستضعفین ادامه داد: بسیج در روزهای اول تشکیل خود به فرمان امام(ره) متناسب به نیاز کشور تمرکز در حوزه دفاعی، امنیتی و نظامی داشت ولی امروز بسیج در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی، محرومیت زدایی، فرهنگی و اجتماعی و علمی و فناوری دستاوردهای بزرگی داشته است.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان تهران با بیان اینکه بسیج در طول این چهار دهه هر کجا نیاز بوده تمام توان خود را مبتنی بر مشارکت مردم پای کار انقلاب آورده، خاطرنشان کرد: در حوزه علم و فناوری در سال‌های گذشته کشور در حال پیشرفت و حرکت علمی رو به افزایش است و بسیج هم همگام با این رشد در موضوع حمایت از مخترعان، مبتکران، نخبگان و اختراعات نقشی مؤثر ایفا کرده است.

حفیظی تفکر بسیجی را پیشران حرکت علمی در کشور دانست و یادآور شد: نکته مهم که در بیانات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره شده تقویت روحیه امید در میان نسل جوان است که این قشر مملو از استعدادهای برتر و نخبه در حوزه‌های مختلف بوده و دشمن از دستاوردهای آن‌ها به حیرت و ستوه آمده است.

وی حمایت از نخبگان و پشتیبانی از نسل جوان را منجر به امید به آینده تلقی کرد و ابراز داشت: مسؤولان باید در این زمینه حمایت کنند ولی علی‌رغم وجود دستگاه‌های مختلف، در حمایت از نخبگان کشور ضعف وجود دارد و رضایت کامل مشاهده نمی‌شود لذا برای رفع خلاءهای موجود سازمان بسیج در تلاش است تا بخشی از مشکلات و معضلات قشر جوان را برطرف کند.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه استان تهران با تأکید بر اینکه استقلال و بقای کشور روی تمرکز و تکیه مسؤولان بر حمایت از جوانان و نخبگان بستگی دارد، تصریح کرد: یکی از دستاوردهای مهم سازمان بسیج ایجاد هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف و مراکز علمی تحقیقاتی بود که به صورت جزیره‌ای عمل می‌کردند و با این اقدام سعی شد خدمات خوبی به جامعه نخبگانی ارائه شود.

حفیظی به مرکز حمایت از مخترعان، مراکز رشد، پایگاه‌های علمی، خانه نخبگان، مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی و پژوهشکده مطالعات و تحقیقات در سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان تهران اشاره کرد و از هریک از همکاران خواست اقدامات بخش مربوط به خود را شرح دهند.

حمایت ۵ تا ۴۰ میلیونی از مخترعان

حسین جعفری مسؤول مرکز حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران با اشاره به مشکلات نخبگان و مخترعان از حمایت‌های مرکز برایمان گفت.

وی عمده کار مرکز را حمایت و معرفی طرح‌ها و مبتکران برای شرکت در نمایشگاه‌های مختلف برشمرد و اظهار کرد: معرفی مبتکران به بهره‌بردارها و کارشناسان و بالعکس در این مرکز انجام می‌شود.

مسؤول مرکز حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران با اشاره به مشخصات افرادی که با مجموعه در ارتباط هستند در بانک اظلاعاتی ثبت می‌شود، اعلام کرد: با صدور کارت برای نخبگان، مبتکران و مخترعان می‌توانند به راحتی از امکانات، تجهیزات و سایر مزایای موجود استفاده کنند.

جعفری مصاحبه و پوشش رسانه‌ای دستاوردهای نخبگان، مبتکران و مخترعان، تأمین فضای مورد نیاز برای تحقیقات و طرح‌ها و معرفی به ارگان‌ها و مراکز علمی را از دیگر اقدامات مهم نام برد و اضافه کرد: طرح‌های آماتور و نیازمند مساعدت مالی اندک با ارئه در کارگروه مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی دو مؤلفه اصلی طرح برای حمایت مالی را ناظر به نیاز کشور و منجر به تولید شدن را عنوان کرد و تصریح کرد: طرح‌های آماتور تا ۵ میلیون تومان مورد حمایت قرار می‌گیرد و طرح‌های نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای در صورت نیاز به سازمان بسیج کشوری معرفی و تا ۴۰ میلیون تومان بنا به تشخیص کمک مالی به آن‌ها تخصیص داده می‌شود.

مسؤول مرکز حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران با اشاره به معرفی و پیگیری طرح‌های افراد متقاضی برای استفاده از کسری خدمت، یادآوری کرد: بسیار تلاش شده تا نیازهای اصلی کشور احصاء و با انتقال به مخترعان هدف‌مندتر به دنبال اختراعات باشند.

جعفری به عمده مشکلات مبتکران و مخترعان اشاره و عنوان کرد: جوانان با استعداد کشور با عده‌ای مسؤول مواجه هستند که دغدغه منافع شخصی، حزبی و جناحی به جای پیشرفت کشور دارند و از بد ماجرا به نوعی در بازار، واردات و جاهای مختلف دست دارند.

وی ثبت اختراعات را مشکلی مهم برشمرد و گفت: در این مورد آن قدر مشکل، نگرانی و دغدغه وجود دارد که بعضی‌ها حاضرند طرح و اختراع خود را در خارج از کشور با هزینه گزاف ارائه و ثبت کنند چرا که علاوه بر روند طولانی بروکراسی اداری از به سرقت رفتن آن هراس دارند.

مسؤول مرکز حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران در پایان فضای قالب کشور را در بی‌توجهی به نخبگان دانست و ادامه داد: فلسفه به وجود آمدن نهادی به نام سازمان بسیج علمی بر اساس خلاء موجود در حمایت از نخبگان کشور ورود کرده است.

مرکزی برای جوان فعال، انقلابی و مؤثر

محمد عذیری ۲۴ ساله جوان‌ترین مخترع صنعتی کشور را در کارنامه خود دارد که از ۱۵ سالگی در این سازمان فعالیت و رفت‌وآمد داشته است و با مشکلاتی که آن‌ها را به خوبی لمس کرده با راه‌اندازی خانه نخبگان در بسیج مسؤولیت آن را عهده‌دار شده است.

وی با اشاره به تعریف نخبگی گفت: به استناد ماده ۴ بنیاد ملی نخبگان، نخبه به فردی اطلاق می‌شود که اثرگذاری خودش در گسترش علم، فناوری، فرهنگ و هنر داشته باشد و خانه نخبگان بسیج با اهداف بسیج و این ماده از نخبه تعریف و واژه فام به معنی و مخفف فعال، انقلاب و مؤثر رسیده است.

مسؤول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی استان تهران با یادآوری چند رکن مهم در سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری ادامه داد: یک پژوهشگر بسیجی با ورود و جذب به مجموعه ابتدا در مرکز رشد و فناوری طرح علمی، ایده و فناوری خود را به ثمر ظهور می‌رساند و در مرحله بعد تحت حمایت مالی و معنوی مرکز هدایت و حمایت قرار گرفته و سپس وارد خانه نخبگان می‌شود.

عذیری شناسایی، جذب و بکارگیری نخبگان، استعدادهای برتر و صاحب‌نظران علمی و فرهنگی را از رویکردهای مهم خانه نخبگان دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد مرجعیت علمی در سطح استان از اهداف اصلی خانه نخبگان است که تلاش می‌شود مسؤولان و ارگان‌ها به این دید و منش برسند که این خانه به عنوان بازوی مشاوره‌ای می‌تواند فعالیت داشته باشد.

وی با بیان اینکه در پهنه غرب استان تهران تا حدودی به این هدف دست یافتیم، اضافه کرد: چهار دوره مسابقات سامانه هوا فضا برگزار شده که از بین ۱۴۰۰ نفر برترین‌های این دوره‌ها، توانستیم ۵۶ دانش‌آموز بورسیه علمی و مالی داشته باشیم و مقام دوم مسابقات سامانه هوا فضایی کشور را درآخرین دوره بدست آوریم.

مسؤول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی استان تهران به ثبت چهار اختراع، هشت پروژه تخصصی، دریافت ۲۰۰ معضل و مشکل در قالب طرح مسئله و شناسایی، ارتباط، تقدیر و همکاری با رتبه‌های زیر هزار کنکور سراسری را از دیگر اقدامات مهم خانه نخبگان در پهنه غرب استان تهران یاد کرد.

عذیری کارگروه پژوهشی، کارگروه تغییر و توسعه، مدیریت اجرایی و شورای نخبگان را چهار رکن مهم خانه نخبگان معرفی کرد و گفت: تمام دانشجویان برتر و صاحب نظران در کارگروه پژوهشی عضو بوده و پژوهش مورد نظر با یک فضای گسترده‌تر در کارگروه تغییر و توسعه تطبیق داده و در مدیریت اجرایی روند عملیاتی شدن با رایزنی و گفت‌وگو با مسؤولان اجرا می‌شود.

وی اعضای هیات علمی، نخبگان برتر علمی و مخترعان سطح سه و دو بنیاد ملی نخبگان را اعضای شورای نخبگان دانست و افزود: در حال حاضر حدود ۱۵۰ نفر نخبه تحت پوشش و ارتباط خانه نخبگان قرار دارند.

۳۰ پایگاه علمی در استان تهران

گنج خانی مدیر پایگاه‌های علمی استان تهران در ادامه آغاز این موفقیت‌های نخبگان را در پایگاه‌های علمی یادآور شد و بیان کرد: با هدف تقویت و توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی این امور در نواحی مقاومت بسیج تسری می‌یابد.

وی با بیان اینکه توانمندسازی علمی، پژوهشی و مهارتی بسیجیان در این پایگاه‌ها دنبال می‌شود، اضافه کرد: روحیه نشاط علمی در بین بسیجیان با توجه به شرایط کشور کمرنگ شده که به دلیل بی‌توجهی‌های مسؤولان کمتر سراغ علم و فناوری می‌روند.

مدیر پایگاه‌های علمی استان تهران افزایش سطح منزلت بسیجیان، الگوسازی فرهیختگان از پایگاه‌های برتر و استعدادیابی را از اهداف مهم این مراکز برشمرد و خاطرنشان کرد: کلاس‌های تقویتی علمی برای دانش‌آموزان و دانشجویان، دوره‌های تست زنی، دوره‌های فنی و مهارتی، کلاس‌های المپیادها، برپایی بازیکده سالم، جلسات و همایش علمی، مسابقات علمی و کتاب‌خوانی، آموزش مهارت‌های هفت‌گانه و شغلی و اردوهای علمی و تفریحی را از جمله اقدامات مهم در این راستا است.

گنج خانی تعداد پایگاه‌های علمی در طول عمر حدود چهار سال شروع کار آن‌ها را ۳۰ مرکز اعلام کرد و ابراز داشت: در هریک از این پایگاه‌ها در کنار فضای معنوی مساجد به طور میانگین ۱۵۰ دانش‌آموز، دانشجو و نخبه حضور دارند که کار علمی و تحقیقاتی انجام می‌شود.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲:۱۵

شناسه خبر: 84057

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب