مزیت وجود کمپ های اشتغال در کشور چیست؟ خبرگزاری علم و فناوری - مزیت وجود کمپ های اشتغال در کشور چیست؟
علم و فناوری بررسی می کند؛

مزیت وجود کمپ های اشتغال در کشور چیست؟

نکته ی قابل توجه در یک موقعیت شغلی این است که قبل از ورود متقاضیان مهارت های لازم را به جهت موفقیت و پایداری شغلی خود کسب نمایند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛اشتغال یکی از اساسی ترین نیاز های هر جامعه است. هرچند عدم وجود شغل مناسب باعث نارضایتی افراد شده است ولی فرصت های شغلی همیشه منتظر افراد توانمند خواهند بود. برای شاغل شدن کافیست ضمن دارا بودن کیفیت و خبرگی، مهارت و تخصص های لازم را کسب کرد.

فراگيري آموزش­هاي مهارتي توسط افراد يك ضرورت و زمينه­ ساز موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي و رفع مشكل بيكاري است. در حال حاضرعمده مشکل مدیران کسب و کار پیدا کردن کارکنانِ خوب برای موقعیت­های شغلی است. در کتاب «IQرهبری» بیان شده که تقریبا نیمی از استخدام­های جدید، تنها ظرف ۱۸ ماه با شکست رو به رو می‌شوند، که ۱۱ درصد از این شکست‌ها بر اثر ضعف نیروی استخدامی در زمینه­ ی مهارت­های سخت است.به عقیده مشاورین جذب و استخدام نیرو، هر فردی می تواند در تخصص خود بهترین باشد اما سطح مهارت های نرم است که شانس موفقیت در حرفه را تعیین می کند.

 

معمولا مهارت‌های کاری را به دو دسته مهارت­های نرم (soft skills) و مهارت­های سخت (hard skills) تقسیم می‌کنند. مهارت­های سخت همان فنون حرفه‌ای هستند که فرد برای انجام کار خاصی نیاز دارد، مانند توانایی کار با ابزارها، تجربه اجرای فرایندها، توانایی کار با نرم افزارها، دانستن روندها و … که اغلب در دانشگاه­ها و موسسات آموزشی آموزش داده می شوند هر چند امروزه مهارت های نرم بیش از سالیان گذشته مورد اهمیت واقع شدند، اما متاسفانه مهارت‌های نرم از قبیل مهارت‌های ارتباطی، توانایی کار گروهی، توانایی برنامه ریزی، وقت شناسی، خلاقیت، توانایی رهبری و … در دانشگاه ها وموسسات آموزشی تدریس نمی شود.

از یک نظر مهارت‌ها به دو دسته مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت تقسیم‌بندی می‌شوند:

مهارت‌های سخت (Hard Skills):

مهارت‌های ملموس و فنی موردنیاز برای انجام وظایف هستند. مثلاً مهارت به‌کارگیری یک ابزار خاص مانند دستگاه جوش یا استفاده از یک نرم‌افزار مانند Excel.

مهارت‌های نرم (Soft Skills):

این مهارت‌ها بیشتر با خلق‌وخو و شخصیت فرد مرتبط بوده و ریشه در بینش و نگرش افراد دارد. درواقع مهارت‌های نرم، صفات شخصیتی و مهارت‌های بین فردی است که روابط شخصی با دیگران را مشخص می‌کند. مهارت‌های ارتباطی، کار تیمی و حل مسئله مثال‌هایی از مهارت‌های نرم هستند.

برخلاف مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم  به‌راحتی قابل‌اندازه‌گیری و سنجش نیستند.

با توجه به پیچیده‌تر شدن روابط انسانی و بین فردی، مسئله مهارت‌های نرم روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، بطوریکه امروزه کارفرمایان توجه ویژه‌ای به این مهارت‌ها در مصاحبه‌های استخدامی و همین‌طور ارتقاء شغلی کارمندان می‌کنند. باید توجه داشت که مهارت‌های نرم به‌عنوان مکمل مهارت‌های سخت شناخته می‌شوند.

چند نمونه از مهارت‌های نرم:

ازجمله مهم‌ترین مهارت‌های نرم می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 •     ارتباطات
 •     خود انگیزشی
 •     رهبری
 •     مسئولیت‌پذیری
 •     کار تیمی
 •     حل مسئله
 •     تصمیم‌گیری
 •     توانایی کارکردن تحت ‌فشار
 •     انعطاف‌پذیری
 •     مذاکره
 •     مدیریت تعارض

ضرورت ایجاد و راه اندازی کمپ های اشتغال

کمپ اشتغال کارنو سعی در برطرف کردن خلا آموزش مهارت­ های نرم برای متقاضیان خود دارد تا بتوانند در هر جایگاهی از یک کسب و کار موثرتر و مفیدتر واقع شوند. بعلاوه اینکه متقاضیان نیروی کار نیز به اهمیت این موضوع واقف بوده و آنچه برای آنها جذاب و تاثیرگذارتر است داشتن نیروهایی است که دارای مهارت­ هایی از این دست هستند.به همین منظور با برگزاری دوره ای کارآمد که 3 ماه جهت آموزش مهارت های نرم به صورت تئوری و عملی به طول می انجامد این نیروی بالقوه را تبدیل به بالفعل کرده و فرصتی را جهت استخدام نیرو بعد از آموزش فراهم خواهد ساخت.

کمپ اشتغال برای ایجاد فرصت شغلی در حوزه نانو برگزار می‌ شود

از سوی ستاد توسعه فناوری نانو کمپ اشتغال با عنوان کارنو و با هدف معرفی فرصت‌­های شغلی به دانش‌آموختگان و دانشجویان دانشگاهی و آموزش انواع مهارت‌های نرم و برخی مهارت‌های تخصصی مورد نیاز در مشاغل مورد نظر برپا شده است.

در این کمپ اشتغال، جویندگان کار در کارگاه‌­های آموزشی و عملی مهارت‌­­های نرم و برخی مهارت‌های تخصصی مرتبط با فرصت شغلی خود حضور می‌یابند و تاییدیه مهارتی لازم در جایگاه شغلی مورد نظر را کسب خواهند کرد. علاوه بر آن در طول برگزاری کمپ اشتغال کارنو؛ متقاضیان کسب جایگاه­‌های شغلی می‌توانند در فرصت‌های شغلی مورد نظر خود آموزش ببینند و کسب تجربه کنند.

متقاضیان برای حضور در این کمپ نیاز است تا تاییدیه لازم برای ثبت نام را دریافت کنند، به همین منظور رزومه و مشخصات فردی خود را به آدرس occupation@nano.ir ایمیل کنند.

مدت زمان آموزش سه ماه و شروع کمپ از آذر ۱۳۹۸ (چهارشنبه و پنجشنبه هر هفته) خواهد بود.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 84063

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب